ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تخلیه و مهاجرت یک سوم آبادی‌ها و روستاهای کشور

ناصر زرگر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تخلیه ۳۴ هزار آبادی و روستا در نیم قرن اخیر، شمار جمعیت حاشیه‌نشین کشور را ۱۱ میلیون نفر اعلام کرد و گفت: همچنین ۹ میلیون نفر ساکنین مناطق فقیرنشین شهری هستند.

وی اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی علیرغم رشد خدمات در روستاها، شتاب مهاجرت بیشتر بوده است و نرخ جمعیت در حاشیه شهرهایی مثل تهران ۶.۴ درصد، در مراکز استان‌ها بالای چهار درصد و حاشیه شهرهای متوسط بالای سه درصد بوده است.

وی نرخ رشد جمعیت در روستاها را در پس از انقلاب اسلامی منفی ۶۵ درصد بیان کرد و گفت: این وضعیت در مناطق مرزی بدتر است.

معاون امور سرمایه‌گذاری فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم کشور ادامه داد: متأسفانه نظام برنامه‌ریزی کشور از گذشته تاکنون و تخصیص منابع نادرست بوده است و صحیح عمل‌نکرده است.

زرگر یادآور شد: بااینکه ۲۸.۶ درصد جمعیت کشور روستایی و عشایر هستند ولی منابعی که تخصیص داده می‌شود، ناچیز است و در سال گذشته از کل بودجه کشور سهم روستاها چهار درصد بوده است ولی اگر بودجه شرکت‌ها و غیره را حذف کنیم این سهم به ۱۵ درصد می‌رسد.

نظام برنامه ریزی کشور شهری است

معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی کشور با عنوان اینکه نظام برنامه‌ریزی در کشور به شهر محدود و متمرکزشده است یادآور شد: انقلاب صنعتی در ایران با دیگر کشورها تفاوت دارد و با آینه جامعه روستایی تولید می‌کند اما فرآوری، شبکه فروش، صادرات و غیره در دست شهر است.

زرگر عدم تطبیق برنامه‌ریزی را ازجمله مشکلات و موانع بیان کرد و گفت: باید زنجیره ارزش در روستاها و در پهنه گسترده ایران شکل گیرد و باید چرخه زنجیره را عوض کنیم و طرح‌های اقتصادی و زنجیره ارزش به سمت روستاها منتقل شوند.

وی با عنوان اینکه در ۲۲ استان کشور هزینه‌های زندگی از درآمدها بالاست، حاصل آن را فقر، مهاجرت و غیره بیان کرد و گفت: طبق بررسی‌ها از هر چهار دانش‌آموز شهری یک نفر و از هر ۹ دانش‌آموز روستایی یک نفر وارد دانشگاه می‌شوند و این نشان می‌دهد که کیفیت زندگی و تحصیل نیز متأثر از مسائل مختلف است.

معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم کشور با اظهار اینکه دولت‌ها از جناحی که در کشور روی کارآمدند توجهشان به مناطق روستایی کم بوده است تصریح کرد: مدل‌های ذهنی توسعه دولت‌ها شهر محور است وباید در نظام برنامه‌ریزی و حوزه درآمد، بازگشت ارزش‌افزوده اقتصادی به روستا و افزایش کیفیت زندگی آنان تلاش کنیم.

لزوم شناسایی ظرفیت ها و خلاء های روستاهای کشور

ناصر زرگر با عنوان اینکه باید ظرفیت ها ها و خلاءهای روستاها را شناسایی کنیم، شناسایی فناوری‌های بومی روستایی را ازجمله برنامه‌ها برشمرد و گفت: به‌عنوان نمونه بازی‌های بومی ازجمله ظرفیت‌های مناطق روستایی به شمار می‌رود و در این راستا، در مازندران ۱۱۴ بازی بومی و محلی وجود دارد که بخشی از آن از بین رفته و باید احیا و تبدیل به پول و ارزش اقتصادی شود و بخشی نیز باید در قالب فناوری‌های نو، احیا شود.

معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم کشور، موسیقی محلی و بومی را از دیگر ظرفیت‌های مناطق روستایی ایران برشمرد و گفت: روستاهای ایران دارای غنا و جاذبه‌های موسیقیایی است که می‌توان با شناسایی این ظرفیت‌های عظیم، زمینه بومگردی را فراهم کنیم.

وی رقص‌های محلی ایران را برگرفته از مفاهیم متعالی و انسانی مطرح کرد و گفت: این مسئله نیز جزو ظرفیت‌هایی به شمار می‌رود.

معاون امور سرمایه‌گذاری مناطق محروم کشور با اشاره به ظرفیت گیاهان دارویی و طب سنتی در روستاها یادآور شد: به‌عنوان نمونه ۸۴ درصد زعفران دنیا را ایران تولید می‌کند اما گردش مالی ما ۵۰۰ میلیون تومان از ۸.۲ میلیارد دلار گردش مالی زعفران در جهان و بسیار ناچیز است.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده