ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تیغ دو لبه

در ادامه گزارش آمده است: علی رغم سالها زراعت، برداشت و صادرات محصول زعفران در کشورمان ایران و از جمله در خراسان جنوبی و با وجود اینکه سالانه 300 تن زعفران در ایران تولید می شود و حدود 93 درصد تولید زعفران دنیا به کشورمان اختصاص دارد اما هنوز نتوانسته ایم یک برند جهانی برای این محصول استراتژیک داشته باشیم.
و هنوز که هنوز است بخش زیادی از زعفران کشور به صورت فله صادر و در کشورهایی مانند امارات و اسپانیا بسته بندی و به سایر نقاط جهان صادر می شود.
دردی که هر چند زیاد به آن پرداخته شده اما عملا راه به جایی نبرده است.
اما در سالهای اخیر علاوه بر این ،مشکل دیگری هم وارد این عرصه شده و آن ایجاد رقیبی در همسایگی کشورمان یعنی افغانستان است.
کشوری که کشاورزانش امروز به جای خشخاش در اراضی خود زعفران کاشته و رقیب جدی زعفران ایران شده اند و هر روز نیز بر وسعت این اراضی افزوده می شود.
طرح ملی زعفران نیز هر چند از 5 سال گذشته در مجلس تصویب شود تا راهکارهای بهره وری این ثروت در کشور فراهم شود اما تاکنون بنا به گفته مسئولان اعتباری به آن اختصاص پیدا نکرده و ایران هر چند اولین تولیدکننده زعفران در دنیاست و خیلی هم روی این موضوع تعصب دارد اما در حقیقت نتوانسته درست مدیریت کند و پیاز زعفران به افغانستان قاچاق شده است.
اکنون در این کشور بیش از 20 هزار هکتار زیر کشت زعفران رفته است.
شرکت های مدرن هلندی هم زمین هایی را در افغانستان خریداری کرده و به زودی ایران رقیب خیلی جدی و قدرتمندی با تکنولوژی روز در حوزه زعفران در کشور افغانستان خواهد داشت که می خواهد بازارهای ایران را تسخیر کند.
گویی دولتمردان ما نیز راهکار روشنی برای حفظ این بازار در دنیا ندارند چرا که در حال حاضر زعفران ایران به نام زعفران افغان در دنیا به فروش می رسد و از طرف دیگر صادرات زعفران افغانستان به سایر کشورها مانند هند با تعرفه صفر درصد است ولی در ایران با تعرفه 25 درصد صادر می شود.
بنابراین با چنین اقداماتی نباید انتظار داشت جایگاه ایران در بازار جهانی حفظ شود.
** کشور افغانستان به سمت کشت محصولات درختی حرکت کند
یکی از کارشناسان حوزه کشاورزی در خراسان جنوبی معتقد است که با توجه به اینکه کشور افغانستان آب زیادی دارد می تواند در کشت محصولات درختی مانند آلو، هلو و... که درآمدزا نیز می باشد ورود پیدا کند و یا اینکه با کشت این محصولات آب بر در افغانستان کارخانه فرآوری و تولید آب میوه احداث شود و یا محصولات بصورت خشکبار تولید و صادر شوند.
** زعفران خراسان جنوبی باید شناسنامه دار شود
او ادامه می دهد: باید برند زعفران کشور حفظ شود و خراسان جنوبی نیز باید زعفران تولیدیش را شناسنامه دار کند و استانداردهای لازم را برای زعفران خود بگیرد و در این شناسنامه تمامی صفات را بیان کند چرا که زعفران تولید شده در مناطق بارانی کیفیت زعفران منطقه ما را نخواهند داشت.
وی افزود: زعفران تولید شده در افغانستان با توجه به اینکه آب زیادی دارد قابل مقایسه با زعفران تولید شده در ایران نیست.
** وزارت جهاد کشاورزی از پیاز زعفران محافظت کند
رئیس خانه کشاورز استان معتقد است که وزارت جهاد کشاورزی باید از پیاز زعفران به عنوان یک برند برای کشور محافظت کند و نباید اجازه دهند برخی از استان ها مانند همدان و خرم آباد که خود را قطب زعفران در کشور معرفی می کنند چنین اتفاقی بیفتد.
کریم دادی در مورد کشت زعفران در افغانستان به عنوان یک کاشت جایگزین گفت: باید در بین مردم و مسئولان این کشور فرهنگ سازی شود که برند زعفران و پیاز آن متعلق به ایران است و باید این تضمین وجود داشته باشدکه پیاز ایران سراز چین و هند در نیاورد.
** معایب و محاسن کشت زعفران در افغانستان
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان قاینات و دبیر چهارمین جشنواره ملی زعفران نیز در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: کشت زعفران در افغانستان و جایگزینی آن به جای کشت خشخاش محاسن و معایبی دارد که نفوذ استراتژیک ایران در عمق این کشور و ایجاد همکاری علمی دوجانبه از جمله محاسن آن می باشد.
** رقیب شدن افغانستان با ایران در تولید زعفران
دکتر مختاری با بیان اینکه رقیب شدن کشور افغانستان با ایران در تولید زعفران از جمله معایب اجرای این طرح است، افزود: کشت زعفران به عنوان جایگزین کشت خشخاش در افغانستان می تواند فرصتی باشد برای ما تا کارمان را گسترش دهیم و فقط به دنبال تولید زعفران نباشیم بلکه فرآوری محصولات جانبی آن را مانند تولید انواع دارو، مواد رنگی، آرایشی، بهداشتی و ... را به صورت جد در دستور کار قرار دهیم.
وی با بیان اینکه اگر در این زمینه به صورت حساب شده عمل شود، به نفع کشورمان خواهد بود، ادامه داد: ایران محور اصلی ترانزیت مواد مخدر از کشور افغانستان است که سالانه خسارات مادی، معنوی و جانی زیادی به خاطر قاچاق مواد مخدر به ما وارد می شود که اگر به جای خشخاش در این کشور زعفران کشت شود برای ما حسن خواهد داشت.
وی تصریح کرد: البته کشت زعفران در مناطقی از افغانستان که حجم بیشتری از کشت خشخاش را برعهده دارند کمتر انجام می شود بنابراین باید این طرح به درستی انجام شود تا اجرای آن به نفع کشور باشد.
** اگر روی فرآوری زعفران کار شود سود خواهیم کرد
این عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است: اگر ما علم خود را در این بخش منتقل کنیم و از طرف دیگر روی فرآوری زعفران برنامه ریزی داشته باشیم و از تولیدات زعفران افغانستان نیز برای فرآوری بهره ببریم سود خواهیم کرد وگرنه ما ضرر خواهیم کرد.
مختاری ادامه می دهد: اگر ما در زمینه کشت زعفران با افغانستان همکاری نکنیم با توجه به اینکه کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان و ... در این زمینه فعالیت دارند همکاری لازم را با این کشور خواهند داشت بنابراین اگر ما ورود پیدا کنیم در مجموع برآیند مثبتی برای ما خواهد داشت.
** ایران با تولید سالانه 300 تن زعفران هنوز برند خاصی ندارد
وی افزود: افغانستان سالانه 50 تن زعفران و ما 300 تن تولید می کنیم و هیچ کشوری نخواهد توانست به زودی در این زمینه به حد تولیدی ما برسد ولی متاسفانه زعفران ایران برند ندارد و هر شرکتی با یک نامی آن را صادر می کند که در چرخه توزیع کلا نام ایران از روی آن محو می شود.
** مسئولان برای برند زعفران تلاش کنند
وی از نمایندگان مردم در مجلس و سایر مسئولان مرتبط در سطح کلان کشور خواست تا برای برند دار شدن زعفران ایران گام بردارند و تاکنون فقط حرف آن زده شده و عملا اتفاق خاصی نیفتاده و در خراسان جنوبی نیز با وجود اینکه جلسات زیادی در این زمینه برگزار شده اما خروجی آن چیزی نبوده است.
مختاری معتقد است چون 95 درصد زعفران کشور در خراسان جنوبی و رضوی تولید می شود و در حال حاضر به غیر از ما 20 استان دیگر نیز زعفران کشت می کنند برای حفظ این موقعیت باید تلاش کرد.
** کشف 25 تن مواد مخدر در یک سال
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان در گفت و گو با خبرنگار ما در مورد میزان ورود مواد مخدر از افغانستان به استان گفت: نمی توان برآورد کرد که چه میزان موادمخدر از این کشور به استان وارد می شود و ما فقط آمار کشفیات را داریم که در سال گذشته 25 تن انواع مواد مخدر توسط دستگاه های متولی مانند نیروی انتظامی، مرزبانی، بسیج، سپاه، اطلاعات، گمرکات و ... کشف شده که این رقم در یک ماهه سال جاری بیش از 700 کیلو گرم است .
** از کشت جایگزین حمایت می کنیم
زندی با اشاره به سفر استاندار خراسان جنوبی به افغانستان در اواخر سال 93 و مطرح کردن کشت جایگزین به جای خشخاش در این کشور اظهار داشت: این موضوع در سفر قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به استان نیز در جلسات استانداری مطرح شد و ما نیز خواستار تحقق این موضوع هستیم البته در مورد نوع محصول جایگزین شده اظهار نظری نمی کنیم.
** 90شهید درمبارزه با قاچاق مواد مخدر در استان
وی از اجرای این طرح به عنوان یکی از راه های مبارزه با قاچاق مواد مخدر یاد کرد و گفت: اگر این طرح عملیاتی شود ما خسارات کمتری خواهیم دید چرا که در خراسان جنوبی تاکنون در راه مبارزه با مواد مخدر 90 شهید و در کل کشور بیش از 3700 شهید داشته ایم و بیش از 12 هزار نفر نیز جانباز شده اند.
وی ادامه داد: مبارزه با قاچاق مواد مخدر هزینه های سنگین انسانی و مادی را برای کشور در پی دارد که جایگزینی محصولی به جای کشت خشخاش در این کشور می تواند این هزینه ها را کاهش دهد.
زندی اذعان داشت: به همت مرزبانان غیور استان امنیت کامل و کافی بر مرزها حاکم است و بیشتر کشفیات مواد مخدر در عقبه مرز است و ما قاچاق را به صورت خودرویی و موتورسیکلت در مرزها نداریم.
** حمایت از تولید کنندگان داخل استان
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ما در این زمینه اظهار داشت : کشت زعفران به جای خشخاش در افغانستان موضوعی بوده که از چند سال گذشته در سطح کلان کشور و از جمله در خراسان جنوبی نیز مطرح شده ولی تاکنون از طریق استان ما اقدام عملی برای ورود به این قضیه صورت نگرفته است.
رضایی ادامه داد: ما برای حمایت از تولید کنندگان زعفران در استان و برای جلوگیری از بالارفتن بی رویه کشت زعفران که بازار فروش را دچار مشکل می کند حتی برای در اختیار گذاشتن پیاز زعفران استان برای سایر استان های کشور با احتیاط برخورد می کنیم.
وی ادامه داد: در همین راستا شاید در سطح کلان کشور چنین اتفاقی افتاده باشد اما در خراسان جنوبی و رضوی که اطلاع داریم تاکنون چنین چیزی محقق نشده است.
وی تصریح کرد: کشت محصولات آب بری مانند چغندر قند و ذرت علوفه ای به جای خشخاش در افغاستان موضوع دیگری بوده که در جلسات مختلف مطرح شده است ولی اینکه چقدر محقق شده مشخص نیست.
وی تاکید کرد: اگر از تولید کنندگان زعفران در استان حمایت نشود مهاجرت از روستاها را خواهیم داشت به همین دلیل این خطر را نمی کنیم و پیاز استان را در اختیار قرار نمی دهیم.
رضایی با بیان اینکه ما در این زمینه با احتیاط عمل می کنیم ،افزود: چرا که افغانستان در تولید زعفران رقیبی برایمان خواهد شد ولی در مورد سایر محصولات آب بر مشکلی ایجاد نمی شود به طور مثال کارخانجات قند ما نیاز به مواد اولیه دارند و افغانستان می تواند با کشت چغندر قند در این زمینه به ما کمک کند.
** فروش پیاز زعفران ایران به خارج کشور ممنوع است
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه فروش پیاز زغفران ایرانی و خروج آن از کشور ممنوع است، گفت: پیاز زعفران ایرانی به عنوان یک کالای ژنتیک محصولات کشاورزی به شمار می رود و کسی حق خروج آن را از کشور ندارد و ما نیز مجاز به ارائه آن به کشور افغانستان نیستیم.
** کشت زعفران در افغانستان به ضرر تولیدکنندگان است
ماهگلی با اشاره به آخرین اطلاعات و اینکه در حال حاضر زعفران در 15 استان افغانستان تولید می شود ،افزود: پیاز زعفران ایران به افغانستان قاچاق شده است.
وی ادامه داد: با کشت زعفران در افغانستان به تولیدکنندگان ما در داخل ضرر و زیان زیادی وارد می شود و افغانها نیز دارند کارشان را می کنند و برای کشت زعفران از ما اجازه نخواهند گرفت بنابراین باید در داخل کشور حمایت بیشتری از تولید کنندگان زعفران صورت گیرد.
** مزیتی برای زعفران ایران نساخته ایم
رئیس اتاق بازرگانی ،صنایع معادن و کشاورزی بیرجند کشت زعفران در افغانستان را با توجه به شرایط موجود در کشور به ضرر تولیدکنندگان عنوان کرد و گفت: چون در داخل کشور برنامه ریزی درستی برای حمایت از تولید کنندگان زعفران وجود ندارد و از طرف دیگر ما نتوانسته ایم زعفران ایران را در جهان معروف کنیم و مزیتی برای آن بسازیم و جایگاهی برای آن در جهان پیدا کنیم کشت زعفران در افغانستان به ضرر ما خواهد بود.
احتشام ادامه داد: اسپانیا از 30 سال پیش در بازار صادرات زعفران حضور دارد و توانسته خود را به عنوان بزرگ ترین تولید کننده و صادر کننده زعفران به دنیا معرفی کند و با حمایت از شرکت های داخلی اش طوری عمل کرده که الان زعفران ایران در آنجا بسته بندی و صادر می شود.
** طرح جامع زعفران پس از 5 سال در انتظار اعتبار
وی با انتقاد از اینکه بعد از گذشت 5 سال از تصویب طرح جامع زعفران هنوز اعتباری به آن تخصیص نیافته است، افزود: در داخل کشور حمایتی از شرکت های تولید کننده و فعال در زمینه زعفران صورت نمی گیرد و تسهیلاتی با نرخ بالا به آنها عرضه می شود و از طرف دیگر با توجه به اینکه تعرفه صادرات افغانستان به کشورهایی مانند هند برای محصول زعفران صفر است تعرفه ما در داخل کشور 25 درصد است که با توجه به این شرایط زعفران ما به نام زعفران افغان نیز صادر می شود.
** کاهش بیش از 30 درصدی صادرات زعفران
وی به کاهش بیش از 30 درصدی صادرات زعفران ایران اشاره کرد و اظهار داشت: باید از شرکت های داخلی حمایت شود تا بتوانند خود را توانمند سازند و توان رقابت با رقبای خارجی را داشته باشند کاری که الان اصلا صورت نمی گیرد و ما برنامه عملیاتی در این زمینه نداریم و سالهاست که فقط حرف می زنیم و عملی در کار نیست.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X