ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شهروندان با چیدن بی رویه کنگر منابع طبیعی را نابود می کنند

قاسم اسدیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گیاه کنگر یکی از فراوان ترین گیاهان مناطق کوهستانی و استیپی ایران است و در تمامی مناطق کوهستانی ایران، در دامنه های الوند، بین همدان و تویسرکان به فراوانی می روید.
وی تصریح کرد: برگ این گیاه پهن، وسیع، چرمی، محکم، با رگبرگهای ضخیم و بر جسته و مشبک، کم و بیش شامل بریدگی های عمیق، قطعه های آن در حاشیه دارای دندانه های سخت خاری شده، پایینی ها در قاعده باریک، ساقه‌ای‌ها بدون دمبرگ و ممتد و کشیده بر روی ساقه، بالایی‌ها در برگیرنده کپه و بلند‌تر از آن، برگ‌ها شیرابه‌دار و متقابل شانه‌ای یا بن‌بست است.
وی اضافه کرد: گل صورتی و سبز و زرد و سفید و یا ارغوانی و به صورت مجتمع در کپه‌های بزرگ متراکم و کپه‌ها تخم مرغی پر از خارهای دراز عنابی رنگ است و قسمت خوراکی این گیاه، انتهای دمبرگ‌های جوان آن است.
وی اظهار کرد: در برخی منابع جوانه‌های برگ این گیاه خوراکی است که در زیر خاک روئیده و سفید می‌شوند و سبزی بازارپسندی را تشکیل می‌دهند که در فصل بهار قبل از اینکه برگ‌های آن باز شود، به وسیله روستائیان جمع‌آوری و به بازار شهرها به بهای مناسبی عرضه می‌شود.
این استاد دانشگاه افزود: کنگر از خانواده کمپورتریزه گاندل اسم علمی است که از نظر مرتع جزو گیاهان همراه حساب می شود و خاردار است و گل زیبایی که دارد بذرها را تشکیل می دهد و در مراتعی که زیاد چرا می شود و در خشکی مقاومت دارد رشد می کند چرا که برای دام خوش خوراک نیست.
وی تصریح کرد: کنگر گیاهی چند ساله است و قسمتی که استفاده می شود اندام ریشه است وقتی ریشه استفاده می شود ریشه کن می شود و جای چاله زمین هم فرسایش می کند .
این استاد دانشگاه با بیان اینکه زمان چینش گیاه کنگر از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه است افزود: این گیاه زمانی برداشت می شود که احتمال نزول بارش ها فراوان است.

ایران مقاوم اول فرسایش خاک را در جهان دارد
اسدیان تصریح کرد: کنگر یکی از گیاهانی است که در جذب دی اکسید کربن تاثیر دارد و چون در زمان بارندگی است موجب فرسایش اول خاک می شود.
رئیس پیشین مرکز تحقیقات کشاورزی همدان ادامه داد: پوشش گیاهی متشکل از ترکیب گیاهی است که با حذف و نابودی یک نوع گیاه موجب حذف بسیاری از گونه های گیاهی می شود .
وی ادامه داد: کنگر زمانی که خاک مرطوب است برداشت می شود و این امر موجب کوبیده شدن خاک و کاهش نفوذ پذیری آب می شود .
وی بیان کرد: برداشت بی رویه از گیاهان مراتع در شرایط فعلی آسیب پذیر و شکننده است چون احیا نمی شود و پوشش گیاهی فقیر است و وقتی گونه ها برداشت شود به پوشش گیاهای آسیب وارد می شود.
وی با بیان اینکه گیاهانی که در خطر نابودی هستند و مردم با حجم بالا از آنها استفاده می کنند نیازمند تهیه طرح بهره برداری توسط اداره کل منابع طبیعی است افزود: اگر این طرح انجام نشود موجب نابودی کوهستانها و مراتع می شود.
وی ادامه داد: بسیاری از گونه های گیاهی یا وجود ندارد و یا کم شده است و تداوم این رویه به معنی از بین رفتن اکوسیستم است.
وی افزود: در همدان حدود یک هزار و 650 گونه گیاهی در مزکز تحقیقات جمع آوری شده که حدود 315 گونه دارویی است.
وی با بیان اینکه همه گونه ها در تولید اکسیژن و حفظ و نگهداری خاک و آب بسیار موثر هستند افزود: برای ساخته شدن یک سانتیمتر مکعب خاک بالغ بر 300 تا 800 سال زمان نیاز هست .
وی افزود: اگر از طبیعت استفاده کنیم باید به پوشش گیاهی اهمیت داده و آن را حفظ کنیم و در قالب طرح و بهره برداری اصولی از آن بهره ببریم.
7523/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده