شهروندان با چیدن بی رویه کنگر منابع طبیعی را نابود می کنند

قاسم اسدیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گیاه کنگر یکی از فراوان ترین گیاهان مناطق کوهستانی و استیپی ایران است و در تمامی مناطق کوهستانی ایران، در دامنه های الوند، بین همدان و تویسرکان به فراوانی می روید.
وی تصریح کرد: برگ این گیاه پهن، وسیع، چرمی، محکم، با رگبرگهای ضخیم و بر جسته و مشبک، کم و بیش شامل بریدگی های عمیق، قطعه های آن در حاشیه دارای دندانه های سخت خاری شده، پایینی ها در قاعده باریک، ساقه‌ای‌ها بدون دمبرگ و ممتد و کشیده بر روی ساقه، بالایی‌ها در برگیرنده کپه و بلند‌تر از آن، برگ‌ها شیرابه‌دار و متقابل شانه‌ای یا بن‌بست است.
وی اضافه کرد: گل صورتی و سبز و زرد و سفید و یا ارغوانی و به صورت مجتمع در کپه‌های بزرگ متراکم و کپه‌ها تخم مرغی پر از خارهای دراز عنابی رنگ است و قسمت خوراکی این گیاه، انتهای دمبرگ‌های جوان آن است.
وی اظهار کرد: در برخی منابع جوانه‌های برگ این گیاه خوراکی است که در زیر خاک روئیده و سفید می‌شوند و سبزی بازارپسندی را تشکیل می‌دهند که در فصل بهار قبل از اینکه برگ‌های آن باز شود، به وسیله روستائیان جمع‌آوری و به بازار شهرها به بهای مناسبی عرضه می‌شود.
این استاد دانشگاه افزود: کنگر از خانواده کمپورتریزه گاندل اسم علمی است که از نظر مرتع جزو گیاهان همراه حساب می شود و خاردار است و گل زیبایی که دارد بذرها را تشکیل می دهد و در مراتعی که زیاد چرا می شود و در خشکی مقاومت دارد رشد می کند چرا که برای دام خوش خوراک نیست.
وی تصریح کرد: کنگر گیاهی چند ساله است و قسمتی که استفاده می شود اندام ریشه است وقتی ریشه استفاده می شود ریشه کن می شود و جای چاله زمین هم فرسایش می کند .
این استاد دانشگاه با بیان اینکه زمان چینش گیاه کنگر از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه است افزود: این گیاه زمانی برداشت می شود که احتمال نزول بارش ها فراوان است.

ایران مقاوم اول فرسایش خاک را در جهان دارد
اسدیان تصریح کرد: کنگر یکی از گیاهانی است که در جذب دی اکسید کربن تاثیر دارد و چون در زمان بارندگی است موجب فرسایش اول خاک می شود.
رئیس پیشین مرکز تحقیقات کشاورزی همدان ادامه داد: پوشش گیاهی متشکل از ترکیب گیاهی است که با حذف و نابودی یک نوع گیاه موجب حذف بسیاری از گونه های گیاهی می شود .
وی ادامه داد: کنگر زمانی که خاک مرطوب است برداشت می شود و این امر موجب کوبیده شدن خاک و کاهش نفوذ پذیری آب می شود .
وی بیان کرد: برداشت بی رویه از گیاهان مراتع در شرایط فعلی آسیب پذیر و شکننده است چون احیا نمی شود و پوشش گیاهی فقیر است و وقتی گونه ها برداشت شود به پوشش گیاهای آسیب وارد می شود.
وی با بیان اینکه گیاهانی که در خطر نابودی هستند و مردم با حجم بالا از آنها استفاده می کنند نیازمند تهیه طرح بهره برداری توسط اداره کل منابع طبیعی است افزود: اگر این طرح انجام نشود موجب نابودی کوهستانها و مراتع می شود.
وی ادامه داد: بسیاری از گونه های گیاهی یا وجود ندارد و یا کم شده است و تداوم این رویه به معنی از بین رفتن اکوسیستم است.
وی افزود: در همدان حدود یک هزار و 650 گونه گیاهی در مزکز تحقیقات جمع آوری شده که حدود 315 گونه دارویی است.
وی با بیان اینکه همه گونه ها در تولید اکسیژن و حفظ و نگهداری خاک و آب بسیار موثر هستند افزود: برای ساخته شدن یک سانتیمتر مکعب خاک بالغ بر 300 تا 800 سال زمان نیاز هست .
وی افزود: اگر از طبیعت استفاده کنیم باید به پوشش گیاهی اهمیت داده و آن را حفظ کنیم و در قالب طرح و بهره برداری اصولی از آن بهره ببریم.
7523/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهروندان با چیدن بی رویه کنگر منابع طبیعی را نابود می کنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X