ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پاسخ مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند به ادعای منتقدان

علی جمشیدی روز چهارشنبه در واکنش به انتشار مطالبی با عنوان آشفتگی در شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند در فضای مجازی، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: همه فعالیت های این شرکت بر اساس برنامه ریزی های کارشناسی و نظارت های شبانه روزی بوده و هیچ یک از مطالب منتقدان واقعیت ندارد.
وی در خصوص آلودگی آب حوضچه تبخیر پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند گفت: پسماند آب مصرفی این شرکت وارد 10 حوضچه، با عنوان حوضچه های تبخیر می شود که تنها یکی از حوضچه های مذکور به دلیل راکد بودن آب و جلبگ زدگی تغییر رنگ داده و اگر آلودگی در کار بود باید رنگ همه حوضچه ها تغییر می کرد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند اضافه کرد: به تازگی آب همه حوضچه های تبخیر این شرکت مورد آزمایش واحد محیط زیست، ایمنی و بهداشت پالایشگاه قرار گرفته که بر این اساس آب حوضچه ها به طور کامل سلامت و برای آبیاری فضای سبز شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.
جمشیدی با بیان اینکه صرفه جویی و استفاده بهینه از انرژی رویکرد اصلی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند است، اظهار کرد: آب مصرفی این شرکت چندین مرحله مورد استفاده و بازیافت قرار می گیرد و در نهایت آبی که وارد این حوضچه ها می شود کاربرد خود را از دست داده و برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.
وی در خصوص مخزن سوراخ شده نیز گفت: این مخزن در سال 1386 به قیمت 800 میلیون ریال از شرکت آذرآب اراک خریداری شده و در آن 50 هزار تن ماده آمین به ارزش 25 میلیارد ریال ذخیره شده است.
وی ادامه داد: در صورتی که این ماده گران قیمت که وارداتی نیز می باشد در داخل مخزن مذکور دخیره نمی شد، باید در محیط زیست رهاسازی می شد که این اقدام هم تخریب محیط زیست و هم هدررفت سرمایه ملی را به دنبال داشت.
جمشیدی ادامه داد: برای تخلیه هر مخزنی باید یک نقطه از آن را سوراخ کرد که کارگران این شرکت نقطه ای از آن را سوراخ و ماده آمین را به نقطه اولیه انتقال دادند و مخزن نیز در مراحل تخصصی تعمیرات، جوشکاری، رادیوگرافی و هیدرولیک تست شده و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: یک ابزار در شرکت بزرگی مانند پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند می تواند کاربردهای متعددی داشته باشد و استفاده یک ابزار در واحدی دیگر به منزله هدر دادن اموال دولتی نیست بلکه ابزار مذکور مورد استفاده قرار گرفته و دوباره به جایگاه اولیه خود بازگردانده می شود.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند در خصوص هدر رفت آب در واحد آر سی دی این شرکت نیز گفت: این واحد با مشکلاتی روبرو شده که نیازمند تعمیرات اساسی است که برای انجام این عملیات دست کم باید سه روز این واحد را تعطیل کرد.
وی با بیان اینکه واحد آر سی دی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند روزانه هشت میلیون لیتر بنزین تولید می کند، بیان کرد: تعطیل کردن این واحد یعنی 24 میلیون لیتر کمبود بنزین در کشور بنابراین تعطیل کردن این واحد تولیدی حساس در شرایط فعلی به نفع شرکت و کشور نیست.
جمشیدی با بیان اینکه تعطیل کردن واحد آر سی دی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) نیازمند اخذ مجوز از وزارت نفت است، بیان کرد: این شرکت دولتی بوده و مجوز اقداماتی از این قبیل باید از وزارت نفت اخذ شود.
وی گفت: روزانه بیش از 16 میلیون لیتر بنزین با استاندارد جهانی یورو چهار و پنج و 12 میلیون لیتر گازوئیل در این شرکت تولید می شود.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) بیان کرد: در فروردین ماه سال جاری در هر روز بیش از دو میلیون و 647 هزار لیتر گاز مایع، 838 هزار لیتر پروپیلن، 15 میلیون و 900 هزار لیتر بنزین پایه، حدود دو میلیون لیتر نفت سفید، بیش از 11 میلیون نفت گاز، چهار میلیون و 700 هزار لیتر نفت کوره و حدود یک میلیون و 900 هزار لیتر قیر در این شرکت تولید شده است.
وی تاکید کرد: با توجه به شرایط حساس اقتصادی کشور منتقدان از اظهار نظرهای غیرکارشناسی پرهیز کرده و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارند.
شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند اراک با ظرفیت 150هزار بشکه در روز در سال 1373 به بهره‌برداری رسید و کمی بعد ظرفیت آن به 170هزار بشکه در روز رسید.
طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده‌های تولید آن از سال 1385 به‌ارزش شش‌میلیارد یورو و با هدف افزایش ظرفیت تا 270هزار بشکه در روز آغاز و پس از چندی به بهره برداری رسید.
3017/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده