ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خاکبرداری برای ساخت استخر پرورش ماهی در یک محوطه تاریخی!

خاکبرداری برای ساخت استخر پرورش ماهی در یک محوطه تاریخی! جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - یک محوطه تاریخی در برگیرنده قطعات سفالی شامل سفال‌های ساده، منقوش کنده و افزوده و لعابدار مربوط به قرنهای 6 و7 هجری قمری در کرسف شهرستان خدابنده برای ساخت استخر پرورش ماهی خاکبرداری شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حامد ذیفر مسئول هیات کاوش نجات بخشی کرسف گفت : کرسف به عنوان مرکز دهستان کرسف در بخش مرکزی شهرستان خدابنده از توابع استان زنجان قرار دارد .

وی افزود: کرسف از دیرباز جزو مناطق تاریخی و در گذشته (دوره قاجار) مرکز سیاسی منطقه بشمار می رفت.

به گفته این باستان شناس در جنوب غربی شهر و در 182 متری شمال جاده اصلی بیجار به قیدار بر روی بلندی باغی شخصی واقع است که در میان آن پشته‌ای باستانی قرار دارد که متأسفانه در قسمتی از این پشته جدیداً خاکبرداری شده است .

ذیفر گفت :مرکز پشته توسط صاحب ملک برای ساخت استخر‌ پرورش ماهی به عمق بیش از 14 متر خاکبرداری شده که در حین خاکبرداری در آن قطعات و ظروف سالم دوران اسلامی بدست آمده است.

وی افزود:وجود لایه‌های باستانی در برش گودال ایجاد شده و نمونه ظروف سفالی بدست آمده، اهمیت مطالعات میدانی و نجات‌بخشی آثار باقی مانده را نشان می دهد. زمستان گذشته طرح پژوهشی با عنوان کاوش نجات بخشی به پژوهشکده باستان‌شناسی ارائه شد، با توجه به این طرح ، کاوش در این محوطه باستانی از فروردین امسال آغاز و همچنان ادامه دارد.

ذیفر گفت :با کاوش در این محوطه آثار معماری به صورت سازه‌‌های سنگی خشکه چین، در مواردی همراه کف پوش سنگی بدست آمده که به دلیل تخریب گسترده در محوطه آثار ناچیزی از معماری در محوطه برجای مانده است.

وی از دیگر آثار فرهنگی بدست آمده در این محوطه به قطعات سفالی که مطالعات اولیه نشانگر انتساب آن‌ها به قرون 6 و7 هجری قمری است ،اشاره کرد.

این باستان شناس افزود: قطعات سفالی شامل سفال‌های ساده، منقوش کنده و افزوده و لعابدار است که شاخص‌ترین نمونه سفال‌ها مربوط به گونه سفال با نقش کنده زیر لعاب سبز رنگ هستند که با عنوان سفال آق کند شناخته می‌شوند.

مجوز کاوش نجات بخشی در منطقه کرسف توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

۴۷۴۷

کلید واژه ها: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - میراث فرهنگی - باستان شناسی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده