ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اجرای قانون آمریکائی ضدحزب اللهاستقبال همپیمانان سعودی،« ریاض سلامه»هم توجیه کرد

به گزارش ایرنا، رئیس بانک مرکزی لبنان از اقداماتی که در خصوص اجرای قانون آمریکائی ضد حزب الله اتخاذ کرده از جمله صدور بخشنامه 137 دفاع کرد و برای توجیه آن گفت که این اقدامات، بانک های لبنانی را آسوده خاطر و عملیات بانکی آنها را با آنچه مطلوب جهانی است، سازگار می کند.
وی در ادامه توجیهات خود آورده است: قانون « مبارزه با تامین مالی حزب الله» صادره در ایالات متحده ، قانونی آمریکائی است اما باید در همه جهان از جمله در لبنان اجرا شود و اجرای بخشنامه 137 بانک مرکزی لبنان از تاریخ سوم ماه مه کنونی یک ضرورت قانونی است.
ریاض سلامه ادعا کرد: براساس قانون پول و اعتبار، اگر این قانون آمریکائی را در لبنان اجرا نکنیم، نمی توان ثبات پولی ، بانکی و وام دهی را تضمین کرد و حتی بخش بانکی لبنان در جهان منزوی خواهد شد.
رئیس بانک مرکزی لبنان گفت:تامین مالی و پولی لبنان بیشتر بر پول های وارده از لبنانی های مهاجر و مقیم کشورهای دیگر متمرکز است و آنها نیاز دارند برای عملیات بانکی خود با بانک های خارجی تماس های وسیعی داشته باشند.
وی با این ادعا که « بانک مرکزی لبنان سازوکارهائی را برای تامین منافع لبنانی ها و مستند به قوانین لبنان وضع کرده است»، گفت که بخشنامه بانک مرکزی لبنان دو رویکرد اصلی دارد و آن اجرای قانون آمریکائی و همچنین توجیه بستن و یا نگشودن حساب براساس این قانون در مقابل کمیته ویژه تحقیق نزد بانک مرکزی لبنان است که از استقلال برخوردار و دارای جایگاه قضائی می باشد.
ریاض سلامه تصریح کرد: در نشست اخیر کمیته ویژه تحقیق بر برخی اصول اساسی توافق شد که ما آنها را پیگیری می کنیم و از طریق این کمیته رفتار بانک ها با مشتری ها در خصوص اجرای بخشنامه بانک مرکزی بررسی می شود و این کمیته به طور قانونی حق دارد از همه حساب های بانکی مطلع شود.
وی در بیانیه خود به برخی از این اصول اساسی توافق شده، اشاره کرد و گفت: بانک هایی که قصد دارند حساب های اشخاص و یا موسساتی را براساس قانون آمریکائی ببندند باید قبل از هر اقدامی نسبت به توجیه تصمیم خود اقدام کنند و منتظر پاسخ کمیته ویژه تحقیق حداکثر 30 روز بمانند.
رئیس بانک مرکزی لبنان افزود: بانک ها و کمیته ویژه تحقیق می توانند پرونده هائی را در هیات عالی بانک های لبنان در صورت نیاز مطرح کنند و تصمیم های این هیات مطابق قوانین لبنان غیرقابل برگشت است.

** استقبال همپیمانان آل سعود از قانون آمریکائی ضد حزب الله
گروهی از همپیمانان لبنانی آل سعود و مخالفان مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری که در فراکسیون « المستقبل» در پارلمان لبنان جمع شده اند، دیروز در نشست خود به ریاست « فواد السنیوره» ضمن استقبال از این قانون آمریکائی ضد حزب الله ، تاکید کردند که حزب الله نباید در مقابل اجرای این قانون و بخشنامه بانک مرکزی لبنان مقاومت کند و باید تسلیم شود.
هپیمانان آل سعود که در انتخابات شورای شهر بیروت پایتخت لبنان برخلاف ادعاها و انتظارهای خود به یک پیروزی بسیار ضعیف و با طعم تلخ شکستی سخت دست یافته اند، به موضع فراکسیون حزب الله ( وفاداری به مقاومت) که خواستار توقف اجرای قانون آمریکائی در لبنان شده است، تاخته اند.
اعضای فراکسیون المستقبل تاکید کرده اند که از هرگونه اقدام برای اجرای قانون آمریکائی علیه حزب الله و اجرای بخشنامه بانک مرکزی لبنان در این زمینه فروگذار نخواهند کرد تا آنچه را « امنیت اقتصادی و مالی لبنان » خوانده اند، حفظ کنند.
در بیانیه این فراکسیون آمده است که بانک های لبنانی باید به قانون آمریکائی علیه حزب الله تن دهند و مجازات ها را علیه آن اعمال کنند.

** واکنش عضو فراکسیون حزب الله
« حسن فضل الله » عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان تاکید کرد، مقاومت برهمه توطئه ها و تجاوزهائی که آن را و حامیان مقاومت را هدف گرفته است اعم از تصمیم های بانکی وغیر از آن، چیره خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: بخشنامه هائی که به نام ریاست بانک مرکزی لبنان صادر می شود با بخشنامه ها و تصمیم های آمریکائی سازگاری و همراهی دارد.
فضل الله تصریح کرد: مشاهده می کنیم برخی در لبنان درصدد هستند حتی بیشتر از آنچه آمریکائی ها از آنها خواسته اند، علیه مقاومت و حزب الله انجام دهند.

** ارزیابی روزنامه لبنانی السفیر
روزنامه لبنانی السفیر نوشت:بعداز تنش شدید در روابط بین حزب الله و رئیس بانک مرکزی لبنان درخصوص اجرای قانون آمریکائی علیه حزب الله به نظر می رسد که تماس های اخیر بین آنها موفقیت آمیز بوده و فرصت جدیدی به دو طرف داده است تا به دیدگاهی نزدیکتر برای چگونگی تعامل با این قانون و روند اجرای آن با کمترین خسارت ممکن دست یابند.
السفیر افزود: با وجود اینکه حزب الله نشان داده است قصد ندارد با سروصدا و غوغاسالاری با بخشنامه بانک مرکزی لبنان در اجرای قانون آمریکائی برخورد کند اما نمی تواند در مقابل اقدامات مبالغه آمیز برخی بانک های لبنانی به بهانه اجرای این قانون سکوت کند.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: حزب الله یک بانک اصلی شناخته شده را متهم کرده است که نقشی منفی در این پرونده برعهده گرفته و حتی بانک های دیگر را تحریک می کند تا قانون آمریکائی را بسیار سختگیرانه علیه مقاومت اجرا کنند.
السفیر تصریح کرد: حزب الله از اجرا نشدن توافق های سه جلسه گذشته با ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان به ویژه در خصوص بسته نشدن حساب ها و یا مخالفت با گشوده شدن حساب های جدید قبل از هماهنگی با کمیته ویژه تحقیق نزد بانک مرکزی لبنان گلایه دارد.
« حزب الله تاکید دارد که توقف پرداخت حقوق وزیران وابسته به آن در دولت لبنان و یا نمایندگان در پارلمان لبنان ارتباطی با اجرای قانون آمریکائی و قوانین مبارزه با پول شوئی ندارد زیرا منابع پرداخت کننده این پول ها شناخته شده است».
السفیر تاکید کرد: بیانیه نرم ریاض سلامه زمینه را برای تلاش های هدفمند بانک مرکزی لبنان و حزب الله به منظور ایجاد زمینه های مشترک فراهم کرده است.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد:عصرامروز « علی فیاض» نماینده پارلمان و « امین شری» نماینده سابق پارلمان از سوی حزب الله با نمایندگان انجمن بانک های لبنان در دفتر فیاض ملاقات خواهند کرد تا به رویکرد و دیدگاهی مشترک برای مقابله با این چالش مالی که اجرای قانون آمریکائی بر لبنان تحمیل کرده است، دست یابند.

** توپ در زمین بانک ها است
السفیر نوشت: منابع سیاسی آگاه از مواضع حزب الله گفته اند که حزب الله معتقد است بعداز بیانیه رئیس بانک مرکزی لبنان اکنون توپ در زمین بانک های لبنانی است و آنها باید قبل از هر اقدامی با کمیته ویژه تحقیق نزد بانک مرکزی هماهنگی کنند.
این روزنامه لنبانی خاطرنشان کرد:سفارت آمریکا دربیروت هم وارد خط این بحران شده و یک مسئول در این سفارت ادعا کرده است، همچنان تلاش های خود را برای منزوی کردن حزب الله از نظام بانکی جهان با احتیاط ادامه می دهیم و به گونه ای اقدام می کنیم که درحد امکان از اقتصاد و نظام بانکی لبنان حمایت شود و بی گناهان هدف قرار نگیرند.
السفیر تاکید کرد: بانک های لبنانی اکنون در مقابل دو گزینه قرار دارند ، یا باید بیانیه رئیس بانک مرکزی لبنان را اجرا و یا براساس اجتهاد خود قانون آمریکائی را تفسیر و براساس آن اقدام کنند که در صورت انتخاب گزینه دوم هم با حزب الله و هم با بانک مرکزی لبنان باید به طور مستقیم مواجه شوند.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده