ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک مدیر فوتبالی: توجه به ورزش بهترین راهکار برای مقابله با تهاجم فرهنگی است

«حسین اخوت» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از دغدغه های ورزشی خود گفت، نقبی به مشکلات فوتبال در ایران زد و با واکاوی مسئولیت ها در فدراسیون فوتبال تاکید کرد: رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه مسئولیت خود با مشکلات زیادی روبرو خواهد بود.
او در گفت و گوی مبسوط خود فوتبال ایران را تنیده در سیاست، فرهنگ و اقتصاد دانست و گفت که برخی برای نشان دادن خود از فوتبال استفاده ابزاری می کنند.
سرپرست تیم فوتبال امید ایران همچنین از مشکلات زیرساختی در فوتبال گفت، نوع نگاه به تیم ملی بزرگسالان و غفلت از تیم های پایه را واکاوی کرد و با گریزی به دشواری های سنت شکنی در فوتبال ،تاکید کرد: تیم داری در فوتبال ایران به گونه ای است که در مواردی حتی کادر فنی نیز غیرفوتبالی هستند.
اخوت البته «مهدی تاج» را «مدیری مقتدر و برنامه محور» دانست و گفت: به نظرم او نیز مانند روسای خلف خود با مشکلات زیادی روبه رو خواهد بود.
وی با بیان اینکه «نگاه ها در ایران به سمت فوتبال است و فوتبال نیز با سیاست، فرهنگ و اقتصاد در آمیخته است»، گفت: ورزش می تواند در مبارزه با تهاجم فرهنگی یاری رسان باشد و چنانچه جوانان به ورزش گرایش پیدا کنند، کمک بسیار خوبی به کشور در مبارزه با تهاجم فرهنگی خواهد شد.
سرپرست تیم فوتبال امید ایران افزود: برنامه ریزی های فوتبالی در نقطه ای سخت می شود که برخی برای بزرگ شدن خود، در این رشته دخالت می کنند.
اخوت، راهکار رشد فوتبال ایران را رفع مشکلات زیرساختی و تغییر نگرش ها به این رشته ورزشی دانست و گفت: نگرش ها به تیم ملی فوتبال ایران البته به صورت ویژه بوده، اما اگر هدف آن باشد که تیم ملی بزرگسالان خوبی داشته باشیم، باید در فوتبال پایه سرمایه گذاری کنیم. این همان تغییر نگاهی است که باید مدنظر قرار گیرد.
او توضیح داد که «در فوتبال همواره عده ای آمده اند و رفته اند، اما هیچگاه تغییری رخ نداد و این موضوع نشان می دهد که در فوتبال ایران سنت شکنی دشوار است».
سرپرست تیم فوتبال امید ایران گفت: روزهای خوب فوتبال ما زمانی فرا می رسد که برنامه ریزی ها بلند مدت باشد، قطعا با برنامه های کوتاه مدت موفقیت نصیب فوتبال ایران نمی شود.
اخوت گفت: فوتبال ایران در بخش پایه با مشکلاتی روبه رو است. در این بخش سازوکار لازم طراحی نشده است تا هیات های استانی بر اساس این سازوکارها فعالیت کنند. اکنون در بسیاری از استان های فوتبال خیز، هیچ توجهی به پرورش فوتبالیست های مستعد نمی شود.
او افزود: در فوتبال روز دنیا کسانی بر مسند فوتبال پایه می نشینند که سوابق آنها کاملا فوتبالی و مشخص باشد، اما در سال های اخیر فوتبال پایه در اختیار مدیران، سرپرستان و مربیان ناشناس قرار گرفت و مربیان جوان و بی تجربه هدایت تیم های پایه را عهده دار شدند.
سرپرست تیم فوتبال امید ایران گفت: زمانی که سازوکارهای توجه به فوتبال پایه نهادینه شود، می توانیم امید داشته باشیم که در مسیر روبه رشد قرار گرفته ایم.
اخوت افزود: در دوره ای فوتبال آموزشگاهی و کارگری هیجان انگیز بود و از دل مسابقات آموزشگاهی و کارگری، بازیکنان بزرگی سربر می آوردند. اما اکنون دیگر این موضوع آرزویی دست نیافتنی است.
او مثالی زد و گفت: مسابقات در فوتبال پایه تهران در محل و زمانی برگزار می شود که داوران در آن محل امنیت ندارند و زمان شروع مسابقات نیز بسیارغیرکارشناسانه انتخاب می شود.
سرپرست تیم فوتبال امید ایران، فدراسیون فوتبال را تنها نهاد موجه برای حل این مشکلات دانست و گفت: فدراسیون فوتبال باید برای همه بخش ها حتی مدیرعامل یک باشگاه لیگ برتری فاکتورها و دستورالعمل هایی تعیین کند و همه بر اساس این دستورالعمل ها عمل کنند.
اخوت با انتقاد از عملکرد برخی باشگاه های لیگ برتری گفت: امروز بسیاری از باشگاه های ما دفتر بازرگانی هستند. بازیکنان بسیار خوبی بوده اند که باشگاه ها از آنها برای بازی کردن پول خواسته اند و حاصل این رفتارها، نداشتن بازیکن مستعد در فوتبال کشور شده است.
وی افزود: ناتوانی در پرورش بازیکن برای فوتبال ایران مشکلات زیادی ایجاد کرده و نتیجه آن می شود که در جام جهانی یک بازیکن حتی نمی تواند فن کنترل توپ با سینه را هم به درستی انجام دهد.
سرپرست تیم فوتبال امید گفت: باشگاه های بزرگ کشور در سال های اخیر مقام خاصی در بخش پایه بدست نیاورده اند، این باشگاه ها برای مربیان پایه خود قراردادی ندارند و به آنها گفته می شود که باید درآمدزایی داشته باشند. نتیجه این نگرش، آن است که افرادی فوتبالیست می شود که از پدرانی پولدار باشند و فوتبالیست هایی که در زمین خاکی رشد کرده اند، پولی برای فوتبالیست شدن ندارند.
اخوت افزود: نتیجه این رویه نداشتن بازیکن مستعد در فوتبال است و سرمربی تیم ملی نیز با ضعف آموزش در بازیکنان روبه رو می شود. من مربی تیم های پایه پرسپولیس و نیروی زمینی بوده ام و این رویه از قدیم نیز در رده های پایه وجود داشت.
وی با بیان اینکه «البته امروز دیگر خبری از زمین های خاکی نیست و جای آن را زمین های بی کیفیت مصنوعی پرکرده است»، گفت: اکنون زمینه برای فعالیت استعدادها فراهم نیست. یک بازیکن فوتبال نمی تواند در زمین چمن مصنوعی پرورش یابد، باید با شهرداری ها و نهادهای مختلف تعامل داشته باشیم تا بودجه مناسب برای ساخت ورزشگاه های استاندارد اختصاص یابد.
سرپرست تیم فوتبال امید ایران به رئیس فدراسیون فوتبال توصیه کرد با مجلس شورای اسلامی ارتباط برقرار کند تا بسیاری از مشکلات مربوط به بحث درآمدزایی فوتبال کاهش یابد. اگر باشگاه ها به دنبال درآمدزایی از طریق فوتبال باشند، هیچگاه به سراغ فوتبالیست هایی با پدران پولدار نمی روند.
اخوت نیاز امروز فوتبال ایران را ورود افراد بزرگ فوتبالی به عرصه مدیریتی دانست و گفت: باید روی چهره های فوتبالی سرمایه گذاری شود تا آنها در عرصه مدیریت فوتبالی وارد شود.
وی توضیح داد: در دنیا هیچکس به یک چهره مهم فوتبال ایران و آسیا بی توجه نخواهد بود.
کارشناس فوتبال ایران با اشاره به مشکلات فوتبال در بحث درآمدزایی گفت: مسایل و قوانین داخلی چون پخش تلویزیونی یکی از مشکلات اصلی فوتبال ایران در موضوع درآمدزایی است. پخش تلویزیونی برای حضور موفق ایران در آسیا نیز تاثیرگذار است و این مساله بارها برای ما مشکل ساز شده است.
مدیر تیم فوتبال باشگاه نیروی زمینی با انتقاد از کاهش تعداد تیم های فوتبال لیگ دسته یک در فصل گذشته گفت: فوتبال می تواند نیازهای جوانان را برطرف سازد. یکی از اتفاقات بدی که در سال گذشته رخ داد حذف هشت تیم از لیگ یک بود و هشت شهر ما از داشتن تیم در لیگ یک محروم شدند.
وی توضیح داد: این تیم ها، هر دو هفته، جوانان شهر خود را به ورزشگاه می آوردند و آنها در طول برگزاری مسابقه انرژی خود را تخلیه می کردند.
اخوت در خصوص جذب بازیکنان سرباز توسط تیم های نظامی گفت: بازیکنان زمانی که سرباز می شوند، 20 ساله هستند و هنوز پختگی لازم را هم ندارد. تیم های نظامی دو سال به آنها خدمات می دهند و در اوج پختگی به باشگاه های خود باز می گردند. به نظر من تیم های نظامی به این بازیکنان کمک می کند.
سرپرست تیم فوتبال امید ایران گفت: بسیاری از بازیکنان لیگ برتری، در تیم های نظامی به اوج رسیدند. حضور باشگاه های نظامی اتفاق بسیار مثبتی در فوتبال ایران است و این باشگاه ها کمک های زیادی به ورزش ایران انجام می دهند.
اخوت در این گفت و گوی مبسوط دلایل صعود نکردن امیدهای ایران به المپیک را واکاوی کرد و گفت: راهکار موفقیت، برنامه ریزی سه ماهه نیست، قطعا نمی توان با سه ماه برنامه ریزی، راهی المپیک شد.
وی افزود: اگر این تیم با برنامه ریزی بهتری آماده مسابقات انتخابی المپیک می شد، قطعا به هدف خود می رسید، من در مواردی منتقد مسایل فنی تیم امید بودم، اما به دلایلی آن را بازگو نمی کنم.
سرپرست تیم فوتبال امید ایران گفت: کمیته ملی المپیک در این اواخر حمایت خوبی داشت، اما ما نمی دانستیم تیم کمیته ملی المپیک هستیم یا تیم فدراسیون فوتبال البته به نظر من این تیم متعلق به فدراسیون فوتبال به عنوان متولی این رشته است.
اخوت با بیان اینکه «نداشتن برنامه درازمدت در فوتبال پایه، اصلی ترین دلیل ناکامی تیم ملی فوتبال امید ایران بود»، گفت: چنانچه جهانبخش، سردار آزمون و احمد نورالهی به تیم امید اضافه می شدند، وضعیت خیلی فرق می کرد.
وی با اشاره به مناسب بودن گزینه ایرانی برای هدایت تیم ملی امید ایران گفت: ما با یک مربی ایرانی توانمند و حمایت لازم از او می توانیم موفق باشیم، اما اگر بخواهیم بگوییم چون این مربی ایرانی است و با مشکلات کنار می آید،به همین دلیل از دادن امکانات به او خودداری کنیم، بهتر است به سراغ مربی خارجی برویم.
ورزشی **9118**1545

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده