ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اسلام ناب و آیین مسیحیت ارتدکس هر دو خواهان استقرار صلح و عدالت جهانی هستند

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محسن ملک افضلی سه شنبه شب در گفت وگو با خبرنگاران پیرامون نشست علمی گفت وگوی اسلام و مسیحیت افزود: امروز دنیا مواجه با جنگ، آشوب و ناامنی از طرف برخی گروه های افراطی است و متاسفانه بیشتر این گروه ها در ذیل نام اسلام اقدام به عملیات های مخل نظم، امنیت و عدالت جهانی می کنند.
وی گفت: برخی از کشورهای غربی نیز با شعار تدین به مسیحیت، از این گروه های افراطی حمایت می کنند، بنابراین هدف این نشست علمی این بود که نشان دهیم دین اسلام ناب محمدی و آیین مسیحیت اوتدکس هر دو خواهان استقرار صلح و عدالت جهانی هستند و هیچ گونه طرفداری از بی نظمی، آشوب، جنگ، تروریسم و دیگر کشی در جهان ندارند.
افضلی گفت: پیام دیگر این نشست به سردمداران دولت های حامی تروریسم و جریان تکفیری و افراطی این است که بر اساس آموزه های اصیل دین اسلام و مسیحیت، همه این اقدامات افراط گرایانه و حمایت از آنها محکوم و حرام است.
وی گفت: دین همه را به صلح، امنیت و عدالت دعوت می کند و در این نشست ها به این مساله تاکید شده و میهمانان مسیحی ما از کشور رومانی، خواهان استمرار این مذاکرات و نشست های علمی بیشتر بوده و دستاوردهای نشست نیز برای آنها بسیار ارزنده بود.
وی گفت: دبیرخانه دائمی نیز برای ادامه موضوعات و نشست های علمی بین شیعه و مسیحیت ارتدوکس تشکیل خواهد شد و از سوی دیگر پیشنهاد تفاهم نامه بین دانشگاه های رومانی و جامه المصطفی العالمیه و موسسه حکمت نیز در این نشست ارائه شده است.
شهریار شجاعی پور مسئول برگزاری این نشست علمی نیز گفت: سومین دوره گفت وگوی دینی مسیحیت و تشیع با حضور 12 نفر از اساتید دانشگاهی و علمای کلیسای ارتدوکس رومانی از جمله اسقف اعظم به مدت سه روز در قم برگزار شد.
وی افزود: رئیس جمهوری سابق رومانی نیز از میهمانان این نشست علمی بود و از طرفین ایرانی و رومانی، 20 مقاله دریافت شده که 12 مقاله از ایران و هشت مقاله نیز از رومانی بود، موفق شدیم در این نشست 17 مقاله را ارائه دهیم.
شجاعی پور خاطرنشان کرد: مجموعه مقالات این نشست در قالب کتاب به سه زبان انگلیسی، رومیانی و فارسی چاپ خواهد شد.
وی با اشاره به اهداف برگزاری این نشست نیز گفت: هدف از برگزاری این نشست ها تعامل بین شیعه و کلیسای ارتدوکس است، چرا که مشترکات بسیار زیادی بین مسیحیت شرقی و شیعه وجود دارد، به عنوان نمونه هر دو نگرش در اسلام و مسیحیت، به عقل و ایمان اعتقاد دارند.
شجاعی خاطرنشان کرد: عقل و ایمان را ما از ارکان دینی خود می دانیم و از لحاظ فکری و اعتقادی به هم نزدیک هستیم و این گفت وگوها در قالب یک دبیرخانه دائمی بین جامعه المصطفی و کلیسای رومانی ادامه پیدا می کند.
نشست علمی گفت و گوی اسلام و مسیحیت با حضور جمعی از علمای حوزه علمیه قم، رئیس جمهوری سابق رومانی، اسقف اعظم روحانی و کشیشان دانشکده الهیات دانشگاه بخارست یکشنبه 27 اردیبهشت ماه طی دو نوبت صبح و عصر در موسسه حکمت جامعه المصطفی برگزار شد.
موضوع گفت و گو در این دوره اهمیت گفت و گو بین الادیانی و بین فرهنگی«عصر حاضر» بود که طرف ایرانی و رومانی مقالاتی علمی طی دو روز در این دوره ارائه کردند.
این نشست علمی سه شنبه شب به کار خود پایان داد.
7401/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده