ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرگ دردناک خانواده عراقی هنگام فرار از دست داعش پا جای پای اشرف پهلوی اما کمی عقب مانده‌تر با این کارنامه اقتصادی مردم به رقیب ر

گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******
اخبار ویژه روزنامه‌های 27 اردیبهشت؛روزنامه کیهان:‌

پیگیری جنجال‌های سیاسی خط یکی از سران فتنه به افراطیون در مجلس

یکی از سران فتنه خط سیاست بازی و رها کردن مسئولیت ساماندهی اقتصادی در مجلس دهم از سوی افراطیون را ترسیم کرد.
«م-خ» در ملاقات با گروهک بازسازی شده شاخه علامه دفتر تحکیم گفته است: منظور ما از حمایت از دولت آقای روحانی شخص‌گرایی نیست. باید به رویکردها نگاه کنیم. یکی از شعارهای روحانی حل مسئله هسته‌ای بود.
وی با بیان اینکه امیدوارم مجلس دهم دولت را برای تحقق وعده‌های روحانی یاری دهد می‌گوید: اما تنها وعده آقای روحانی برجام نبود. اولویت با برجام بود که به خاطر آن برخی شعارهای دیگر تحت‌الشعاع قرار گرفت. تبدیل فضای امنیتی به سیاسی و حرمت دانشگاه و هزینه نداشتن نقد که آقای روحانی آن‌ها را مطرح می‌کنند. رفع محدودیت‌ها و رفع حصر خواست‌های مطرح شده از سوی آقای روحانی است و انتظار این است که حمایت از دولت برای عملی شدن همه شعارها باشد. آقای روحانی مواضع مشخصی درباره دانشگاه‌ها داشتند ولی برخی نهادها مانع اجرای آن شدند. باتشکیل مجلسی که همسوتر با دولت است زمینه فراهم شده که مشکلاتی که در حوزه اختیارات دولت است رفع شود. باید مشکلاتی چون ستاره‌دارها اگر همچنان وجود دارد، رفع شود یا مدیریت‌ها به خود دانشگاهیان سپرده شود.
وی با یادآوری خاطره حضور خود در جمع دانشجویان در روز 16 آذر 83 گفت: برخی دانشجویان در آن جلسه شلوغ کردند، البته اهانتی نکردند. وقتی دانشجویان شعار می‌دادند من خدا را شکر کردم که آزادی بیان به گونه‌ای است که دانشجو بدون لکنت زبان روبروی قدرت ایستاده و حرفش را می‌زند. دانشجویی که مقابل نفر دوم مملکت اعتراض کرد نگرانی نداشت که به خاطر این اعتراض مورد تعرض قرار بگیرد. اگر همه ارکان نظام اینگونه برخورد کنند جامعه ما مدینه فاضله می‌شود.
ادعای اخیر این فتنه‌گر نگون بخت درحالی است که وی در ماجرای روز 16 آذر 83 تصریح کرده بود «کاری نکنید که بگویم شما را با اردنگی بیرون بیاندازند و بازداشتتان کنند و «از اردوگاه اصلاحات صدای دشمن به گوش می‌رسد».
یادآور می‌شود افراطیون در پوشش احیای انجمن‌های اسلامی تحکیم به دنبال بازسازی طیف علامه دفتر تحکیم هستند که علناً اسلام راحذف کرده و به گروهک‌های التقاطی ضدانقلاب گرایش پیدا کرده بودند و برخی از سران آنها هم اکنون عملگی نهادهای نومحافظه‌کار و وابسته به لابی صهیونیستی در آمریکا را می‌کنند.

پا جای پای اشرف پهلوی اما کمی عقب مانده‌تر!
همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب معتقد است برخی رفتارهای هنجارشکن فائزه هاشمی، شبیه کج‌رفتاری‌های اشرف پهلوی است.
داریوش سجادی می‌نویسد: ظاهرا صبیه ارشد هاشمی رفسنجانی مبتلا به موود (Mood)  خود خاص‌بینی شده‌اند. دختری که دوست دارد ولو به قیمت دهان‌کجی به نُرم‌های جامعه خودش را متفاوت و سنت‌شکن و آوانگارد نشان دهد بدون آنکه از لوازم خاص بودن برخوردار باشد!
کسی که بدش نمی‌آید ادای «امیلی برونته» را درآورد اما به دلیل فقر بضاعت‌اندیشگی ماجرا به همان ادا درآوردن محدود می‌ماند. اداهایی که به دل نمی‌نشیند و عمق پیدا نمی‌کند و در حد همان ادا باقی می‌ماند. اشرف دو قلوی شاه هم به نوعی مبتلا به این سندروم بود اما با استعدادتر و تحمل‌پذیرتر از فائزه رفتار می‌کرد.
وی می‌افزاید: اداهای فائزه از آن جهت تصنعی و ناخوشایند است که در بطن خود حامل کنتراست و واجد ناروایی است. قدر مسلم آنکه نمی‌توان به بهانه مجالست با بهائیان از سنگر دفاع از حقوق‌بشر برای خود پوزیشن نوعدوستی و اخلاق‌گرایی جعل کرد و از سوی دیگر ابوی را همزاد و هم‌سان و هم‌تراز امیرکبیر به خورد خلق‌الله داد!
قدر مسلم آنکه امیری که تا زنده بود در کانون خصم و عداوت بهائیان بود و تاکنون در نقطه تنفر ایشان قرار دارد و امیری که فخر خود را درآوردن چشم فتنه بابیه و اعدام گسترده بهائیان می‌دانست! برای صبیه کبیره رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چنان امیری و انتساب چنان امیری به ابوی منطقا نمی‌تواند پوزیشن نوعدوستی و بهائی‌نوازی مشارالیها را مسموع و مفهوم و مقبول کند!

فائزه هاشمی سرپل ارتباط حامیان بهائیت با هاشمی

یک سایت خبری نزدیک به اصلاح‌طلبان با ادعای اینکه فائزه هاشمی آدم مهمی نیست خواستار نادیده گرفتن رسوایی اخیر وی در دیدار با یکی از سران بازداشتی شبکه صهیونیستی بهائیت شد.
خبر آن‌لاین می‌نویسد: هیچ آدمی ملاقات چند روز پیش فائزه هاشمی با عضو گروهک صهیونیستی بهائیت و انتشار عکس آن را نمی‌پسندد. قاطبه مردم متدین هم که این فرقه گروهکی کافر را دشمن دین و وطن‌شان می‌دانند از این ملاقات ناراحتند. خانم فائزه هاشمی یک دوره نماینده مجلس بوده. مدتی هم یک روزنامه داشته. روزگاری برای دوچرخه‌سواری بانوان هم فعالیت داشته. چندصباحی هم به دلیل نشر اکاذیب و توهین و... زندان رفته. دیگر چه؟ جامعه پر است از این افرادی که روزی کاره‌ای بوده‌اند و الان کنج‌دنجی نشسته‌اند و کسی هم یادشان نمی‌کند. خانم فائزه هاشمی اصلا در سپهر سیاسی و اجتماعی این مملکت چه نقشی داشته و دارد؟ در کجای معادلات سیاسی کشور به حساب می‌آید؟ از چه درجه فرهیختگی برخوردار است؟ و خلاصه اینکه کیلویی چند است؟
خبر آن‌لاین می‌افزاید: عکس فائزه و آن جماعت بهایی را چه کسی پخش کرده؟ به این موضوع فکر کرده‌اید؟ آن را خود بهایی‌ها منتشر کرده‌اند. که چه بشود؟ معلوم است. دنبال‌ این‌اند که بگویند ما هستیم. برای اثبات اینکه بگویند ما هستیم انتشار یک عکس، حتی با فائزه هاشمی برایشان کافی است. اگر ما رسانه‌ها آن عکس را منتشر نمی‌کردیم و اصلا بهش محل نمی‌گذاشتیم، الان مجبور نبودیم پای این همه سخنران و صاحب‌نظر و شخصیت خرد و کلان را وسط بکشیم تا رفتار یک چهره دست صدم سیاسی را محکوم کنیم. عجب رودستی خوردیم ما رسانه‌چی‌ها و عجب پاس گلی دادیم به بهایی‌هایی که اتفاقا آنها هم در سپهر سیاسی و اجتماعی ما عددی نیستند(!)
خبر آن‌لاین البته تجاهل‌العارف کرده وگرنه فائزه هاشمی از یک سو عضو مرکزیت حزبی است که شریک اصلی دولت محسوب می‌شود و از سوی دیگر دختر آقای هاشمی‌رفسنجانی است که واسطه می‌شود تا گروهک انجمن دفاع از مطبوعات به سرکردگی عیسی سحرخیز را به ملاقات هاشمی ببرد و با هم عکس یادگاری بگیرند و منتشر کنند، سحرخیزی که هم تصریح کرد، «اغلب اصلاح‌طلبان برخلاف اول انقلاب هیچ علاقه‌ای به آقای خمینی ندارند» و هم با حمایت صریح از بهائیت مدعی شد آنها باید بتوانند حتی نامزد انتخابات بشوند.
از قبل همین کانال‌کشی و سرپل‌ها بود که انگلیسی‌ها ماه‌ها و سالها مهدی و فائزه هاشمی را به بهانه تحصیل و رسیدگی به شعبه آکسفورد دانشگاه آزاد (!) و... تر و خشک کردند و مهره پلیدی مانند عبدالحسین هراتی (توهین‌کننده به امام خمینی«ره») سر از حلقه مشاوران خاص هاشمی درآورد.
بله فائزه هاشمی شخصا آدم بی‌ارزش و یک تفاله سیاسی تمام عیار است اما باید توجه داشت که میوه گندیده داخل یک سبد می‌تواند تمام آن سبد را به عفونت بکشاند چنان که درباره برخی اعضای خانواده آقای هاشمی شاهدیم.

سلامتی:

دبیر کل سازمان (منحله) مجاهدین انقلاب با هشدار درباره کارنامه اقتصادی دولت گفت دولت نباید همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام بچیند.
محمد سلامتی در مصاحبه با آرمان گفت: دولت ناگزیر به تغییرات است بخصوص اینکه در بخش اقتصادی ضعف‌های بسیاری دارد. دولت نتوانسته به اهداف اقتصادی خود جامه عمل بپوشاند. تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناهماهنگ عمل می‌کند، حتی در مصاحبه‌هایی که انجام می‌دهند عملاً دولت را تضعیف می‌کنند. در حالی از مشکلات و مسائلی سخن به میان می‌آورند و انتقاد می‌کنند که از وظایف و مسئولیت‌های اصلی خودشان است. بعضی از این دولتمردان کسانی نیستند که از پس اقدامات مهم و سنگین برآیند.
وی در پاسخ این سؤال که در صورت عملکرد نامطلوب مجلس دهم در این یک سال و در نهایت عدم جبران خلأهای اقتصادی از سوی دولت، می‌توان شاهد نوعی واگرایی سیاسی از طرف مردم در انتخابات آینده بود؟» می‌گوید: بله،‌در صورت عملکرد نامطلوب مجلس و دولت تلقی مردم این خواهد بود که ما به افرادی رأی دادیم که طرز تفکر اعتدالی و اصلاح‌طلبی داشتند اما نتیجه‌ای از اعتماد خود به آنها نگرفتیم. بنابراین استنباط خواهند کرد که اصلاح‌طلبان و اعتدالگراها توانایی لازم برای حل مشکلات کشور ندارند. بنابراین در آینده این برداشت در رأی مردم به روحانی به یقین اثر خواهد گذاشت. حتی ممکن است مردم به رقیب سیاسی روحانی و جریان اصلاحات رأی دهند.
سلامتی می‌گوید: باید هر چه سریع‌تر دیدگاه‌های جدیدی وارد کابینه شود تا تحرکی در امر اقتصاد صورت بپذیرد. ضمناً دولت نباید همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد برجام بگذارد. در حقیقت روحانی باید تیم اقتصادی‌ای را انتخاب کند تا به موازات پیشرفت برجام اقدامات دیگری نیز انجام دهد. تیم اقتصادی دولت بیشتر تلاشش بر کاهش تورم بود اما نباید کاهش تورم به بهای رکود باشد. گاهی لازم است دولت در جهت خروج از رکود و ایجاد اشتغال و افزایش تولید، مقداری تورم را تحمل کند. به نظر من دولت می‌تواند از برخی کارهای کم هزینه شروع کند. احیای صنایع کوچک و متوسط که در دولت قبلی صدمات فراوان دید یکی از آنهاست. تقویت و گسترش تعاونی‌ها نیز یکی دیگر از راه‌هاست. ظاهراً بعضی دولتمردان نه به احیای صنایع کوچک و متوسط اعتقاد دارند و نه به تعاونی‌ها.
وی می‌افزاید: باید صنایع کوچک و متوسط احیا شود و سیستم بانکی هم به این سمت‌وسو پیش برود که به فعالان دو عرصه صنعت و کشاورزی وام داده شود. برخی از طرز فکرها در دولت وجود دارد که متأسفانه آن را نمی‌پذیرد.
سلامتی همچنین درباره این سؤال که «اشاره کردید دولت نباید همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام قرار دهد. آیا این عملکرد و نگاه موجب بالا رفتن سطح توقعات از برجام نشده است؟» گفت: بله، همین طور است. گرچه دولت در راستای برجام اقدام بسیار برجسته‌ای انجام داد اما نباید به آن با این دیدگاه نگریست که همه مسائل را می‌توان با آن حل کرد. دولت نباید همه اقداماتش را راکد بگذارد و منتظر معجزه برجام در اقتصاد بماند. نباید بیش از اندازه روی آن مانور داد و همه چیز را به آن وابسته کرد.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی از نقش ایران در ثبات قیمت نفت
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران باعث ثبات بازار و قیمت جهانی نفت شده است.
این آژانس با اشاره به افزایش تولید و صادرات نفت ایران اعلام کرد تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی به 3/560 میلیون بشکه در روز رسیده و صادرات ایران نیز 560 هزار بشکه افزایش یافته است.
به گزارش دویچه وله آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد ایران به ثبات بازار جهانی نفت کمک کرده است.
همچنین رادیو فردا به نقل از همین گزارش آژانس نوشت: براساس محاسبات اعضای اوپک در سال جاری، روزانه 500 هزار بشکه بیشتر از تقاضای جهانی برای نفت این سازمان، تولید انجام می‌دهد، به عبارتی اوپک هم اکنون روزانه نیم میلیون بشکه نفت مازاد روانه بازار می‌کند. حجم چشمگیر مازاد در بازارهای جهانی باعث شده قیمت نفت از حدود 108 دلار در نیمه اول سال 2014 به 48 دلار در روزهای اخیر برسد. قیمت نفت حتی به 25 دلار در چند ماه پیش نیز سقوط کرد.

فراکسیون امید یا فراکسیون دلواپسان؟!
شیرازه امور در میان اصلاح‌طلبان شدیدا به هم ریخته است.
بنابر اخبار منتشره از سوی محافل اصلاح‌طلب از یک سو دولت در ماجرای انتخاب رئیس مجلس دهم، از عارف به سمت لاریجانی چرخیده است و از سوی دیگر برخی اعضای فهرست امید ساز جدایی را کوک کرده‌اند.
در حالی که روحانی ضیافتی در ریاست‌جمهوری با حضور عارف گرفت که حمل بر حمایت از وی شد، خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا در گزارشی نوشت: برخی از اعضای هیئت دولت، در اقدامی تامل‌برانگیز، رایزنی‌هایی را برای ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم آغاز کرده‌اند.
به گزارش ایلنا «با وجود تاکید دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور بر عدم دخالت دولت در امور قوای دیگر و برخی از معاونان رئیس‌جمهور و تعدادی از وزرای دولت، در چند روز گذشته، به طور گسترده و جدی، رایزنی‌هایی را برای کسب آرای لازم جهت ریاست لاریجانی بر مجلس دهم، آغاز کرده‌اند. این اقدام برخی اعضای دولت که پیروزی دولت یازدهم در انتخابات سال 92 را مدیون حمایت‌های اصلاح‌طلبان هستند، سوال‌برانگیزتر از همیشه کرده و نشان می‌دهد که در بخشی از دولت، اراده‌‌ای جدی مبنی بر جلوگیری از قدرت یافتن بیشتر اصلاح‌طلبان در نهادهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی وجود دارد».
در همین حال به گزارش ایلنا، محمد صادقی (منتخب اصلاح‌طلب تهران) با انتقاد از عهدشکنی برخی از منتخبان «لیست امید» و ترس از پیوستن به این فراکسیون، از برگزاری جلسه روز سه‌شنبه و ریاست محمدرضا عارف بر این فراکسیون خبر داد.
برخی از اعضای فهرست امید (ائتلاف حامیان دولت و اصلاح‌طلبان) تصریح کرده‌اند که از ریاست لاریجانی حمایت می‌کنند و او را بر عارف که فاقد سابقه مدیریت مجلس است ترجیح می‌دهند.
گفتنی است روزنامه زنجیره‌ای آفتاب‌یزد در تیتر اول خود تلاش برخی اعضای دولت برای ریاست لاریجانی را تحرک «جریان مشکوک ضدعارف در پاستور» توصیف کرده است.

اخبار ویژه روزنامه‌های 27 اردیبهشت؛روزنامه خراسان:

هشدار صریح به مدیران دولتی درباره دریافت حقوق دوم

بر اساس نامه جدید یک نهاد مسئول به تعدادی از مدیران دستگاه های دولتی، اعلام شده است که مطابق تبصره ۳ قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب ۱۳۷۳، شرکت و عضویت در شوراهای عالی، مجامع عمومی و هیئت مدیره شرکتهای دولتی به عنوان نمایندگان قانونی سهام و یا در مواردی که به جهت ارتباط با وظایف و مسئولیتهای پست و یا شغل سازمانی صورت می ‌گیرد، شغل دیگر محسوب نمی‌ شود، اما مسئولان باید بدانند که هرگونه پرداخت یا دریافت حقوق بابت شرکت و یا عضویت در موارد فوق ممنوع خواهد بود و موجب پیگرد اداری و قضایی خواهد شد.

اورهال پلاک قرمزهای مسن ممنوع شد

بر اساس ابلاغیه جدید یک مسئول اجرایی به تعدادی از ادارات دولتی، تاکید شده است که با توجه به اینکه بر اساس مصوبه سال 1387 دولت وقت، مقرر شده خودروهایی چون سواری، مینی بوس و اتوبوس با عمر بالای 15 سال، خارج از رده محسوب شوند، مسئولان مربوطه باید ضمن دریافت مجوزهای لازم برای اسقاط این خودروها، از پرداخت هرگونه هزینه برای تعمیرات اساسی این خودروها اکیدا خودداری کنند که در غیر اینصورت، دستگاههای دولتی هیچ مسئولیتی در قبال اسناد هزینه های مذکور نخواهند داشت.

اخبار ویژه روزنامه‌های 27 اردیبهشت؛روزنامه آرمان:

اعلام ۵۰ مسير نفوذ در پسابرجام

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: برنامه‌هاي معاونت اجتماعي در سال ۹۴، ۲ دستاورد داشت. اول اينكه سبب شد كه وقوع جرم در بعضي از جرايم مثل سرقت كاهش يابد و دوم اينكه در بعضي از جرايم و رفتارهاي نابهنجار اگر كاهش وقوع جرم نداشته‌ايم، اما قطعا كاهش نرخ رشد داشته‌ايم، به عنوان مثال در مطالبات مربوط به رابطه زوجيت مثل مهريه و نفقه و اين قبيل مسائل كاهش نرخ رشد داشته‌ايم، البته درباره طلاق توافقي كاهشي نداشته‌ايم. محمدباقر الفت همچنين درباره عناوين تخلفات مالي پسابرجام افزود: راهكارهايي كه ممكن است بعد از برجام و آزاد‌سازي مبادلات بين‌المللي در كشور وجود داشته باشد را شناسايي و حدود ۵۰ مورد از مسيرهايي كه ممكن است به تخلفات مالي منجر شود مشخص كرده و به رابط بين قوه قضائیه با دولت يعني وزارت دادگستري اعلام شده است.

جزئيات پنهان بازداشت 10 ملوان‌آمريكايي

نماينده جمهوريخواه كنگره آمريكا اعلام كرد كه افشاي جزئيات پنهان بازداشت ۱۰ ملوان آمريكايي در اوايل سال جاري ميلادي توسط سپاه انقلاب اسلامي، ملت آمريكا را در شوك فرو خواهد برد. ميزان نوشت؛ «رندي‌فوربس» ضمن اعلام اينكه گزارشي محرمانه درباره اين موضوع دريافت كرده است گفت: در كمتر از يك سال ريز اطلاعات اين عمليات در اختيار شهروندان آمريكايي قرار خواهد گرفت. «رندي فوربس» در پايان گفت: اين گزارش محرمانه در اختيار من است. در واقع ما در پاسخ هيچ عملي انجام نداديم. در واقع، من فكر مي‌كنم تشكر جان كري از سپاه براي آزادي اين ملوانان پس از دستگيري آنان سيلي محكمي به صورت ملوانان بود.

انتصاب رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح

آيت‌ا... صادق آملي لاريجاني رئيس قوه قضائیه با صدور حكمي حجت‌الاسلام والمسلمين شكر ا... بهرامي را به عنوان رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح منصوب كرد. متن كامل حكم به شرح زير است: به موجب اين حكم به سمت رئيس شعبه اول دادگاه تجديدنظر استان تهران و رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح منصوب مي‌شويد. اميد است با در نظر داشتن اهميت امر قضا و مسئوليت‌هاي سنگين ناشي از آن، اجراي عدالت اسلامي و رسيدگي به محرومان و ستم ديدگان و حمايت از حقوق مشروع مردم را سرلوحه كار خود قرار داده و در انجام وظايف الهي با رعايت دقيق موازين شرعي و قانوني و همراه با سرعت لازم موفق و مويد باشيد.

سفر نخست وزير هند به ايران

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس‌جمهوري گفت: نخست وزير هند به دعوت رسمي حسن روحاني رئيس‌جمهوري اسلامي ايران، دوم خردادماه وارد تهران مي‌شود. پرويز اسماعيلي افزود: آقاي «ناريندرا مودي» نخست وزير هند را در اين سفر دو روزه، يك هيات بلندپايه سياسي، اقتصادي و فرهنگي همراهي مي‌كند. پرويز اسماعيلي با بيان اينكه در جريان اين سفر، چندين سند همكاري ميان تهران- دهلي نو به امضا خواهد رسيد، تصريح كرد: امضاي اين اسناد، روابط و همكاري‌هاي مشترك دو كشور را تعميق و شتاب خواهد بخشيد.

جوانگرايي در دستوركار وزارت‌كشور

مديركل سياسي وزارت كشور گفت: از اين پس جوانگرايي در انتصاب‌ها در دستور كار وزارت كشور قرار دارد. محمدامين رضازاده افزود: اكنون ميانگين سن استانداران در كشور ۵۸ سال و فرمانداران نيز حدود ۴۸ سال است و به همين دليل در انتصاب‌هاي جديد بايد جوانگرايي در دستور كار قرار گيرد. وي گفت: وزارت كشور جوانگرايي در انتصاب‌ها را ابتدا از بخشداران و فرمانداران شروع مي‌كند و پس از آن نيز معاونان استاندار و استانداران در اين رويكرد مورد توجه قرار خواهند گرفت. رضازاده يكي از دلايل موفقيت دولت تدبير و اميد را بهره‌گيري از افراد كاركشته ولي داراي سن و سال بالا دانست. وي ميانگين سن كابينه دولت تدبير و اميد را ۶۱ سال اعلام كرد و افزود: دولت تدبير و اميد دركابينه از مديران با تجربه استفاده كرد و توانست موفقيت‌هاي خوبي نيز در اين مدت به دست آورد.

خريدار ساختمان سوهانك كميته امداد كيست؟

محمدحسين اميد، معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم اظهار داشت: يكي از دانشگاه‌هاي شهر تهران كه داراي ساختمان‌هاي متعدد و پراكنده در سطح شهر است براي تجميع ساختمان‌هاي خود در حال مذاكره با كميته امداد امام‌ و تهاتر اين ساختمان‌ها با ساختمان كميته امداد در منطقه سوهانك است. تسنيم نوشت؛ وي افزود: البته مذاكرات هنوز در مراحل اوليه است و هيچ‌گونه قيمت‌گذاري براي ساختمان كميته امداد نيز صورت نگرفته است. معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم در پايان گفت: براساس برآوردهاي اوليه ارزش مجموعه مورد بحث بسيار كمتر از ارقام مطرح‌ شده در برخي از رسانه‌هاي جمعي است. اميد در پايان تصريح كرد: وزارت علوم تصميمي براي خريد مجموعه كميته امداد ندارد و اصولا امكان خريد چنين ساختماني براي وزارت علوم وجود ندارد.

مبهم صحبت كردن «هنرِ حداد» است

رئيس كميته ائتلاف و رايزني اصلاح‌طلبان، به صحبت‌هاي حدادعادل واكنش نشان داد. حدادعادل در آخرين جلسه فراكسيون اصولگرايان در مجلس گفته بود: ما مثل بعضي‌ها حاضر نشديم به خاطر راي هر كاري كنيم، همچنين فراكسيون اصولگرايان مثل برخي‌ها نان را به نرخ روز نخورد». انتخاب نوشت؛ محسن رهامي در اين مورد مي‌گويد: معلوم نيست مخاطبان صحبت آقاي حداد عادل آقاي لاريجاني و آقاي جلالي باشد، بايد ببينيم منظور از بعضي‌ها چه كساني هستند. به نظر من، يك سياستمدار نبايد آن‌قدر در فضاي ابهام و مه آلود صحبت كند يا اگر نسبت به جريان خاصي نظري دارد بايد خيلي صريح بگويد. اين طور با ابهام صحبت كردن فقط هنر آقاي حدادعادل است و از دست او برمي‌آيد.

اخبار ویژه روزنامه‌های 27 اردیبهشت؛روزنامه وطن امروز:

فقه منهای ولایت‌فقیه هیچ ارزشی ندارد

نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: فضلای حوزه اگر خود را سرباز امام زمان(عج) و شاگرد مکتب امامین صادقین(ع) می‌دانند فقه منهای ولایت‌فقیه در خدمت سکولاریسم است و هیچ ارزشی ندارد. به گزارش رسا، آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی در دیدار جمعی از طلاب، اساتید و فضلای حوزه علمیه گفت: هرکاری نیاز به برنامه‌ریزی دارد و انقلابی ماندن هم از این مقوله مستثنا نیست؛ یکی از دلایل به نتیجه رسیدن این انقلاب بزرگ به دست امام راحل همین برنامه‌ریزی جامع او بود. استاد درس خارج حوزه علمیه با تأکید بر اینکه امتیاز نظام ما نسبت به نظام‌های دیگر همین نهاد رهبری و ولایت فقیه است، گفت: نظام ما متکی به ولایت شخص فقیه و آگاه به زمان و مکان بوده و ادامه راه انبیا و جانشینی امام زمان(عج) است بنابراین فضلای حوزه بفهمند اگر خود را سرباز امام زمان(عج) و شاگرد مکتب امامین صادقین(ع) می‌دانند فقه منهای ولایت فقیه در خدمت سکولاریسم است و هیچ ارزشی ندارد. وی یادآور شد: اصلا تمام تلاش ما در حوزه و فقه و اصول خواندن برای رسیدن به هدف اصلی یعنی درک ولایت در فقاهت است و قوام فقه شیعه به همین است در غیر این صورت فقه انحرافی بیش نیست؛ بنابراین خیلی بد است گاهی در حوزه‌ها حرف‌های منافقانه جدایی دین از سیاست شنیده شود که آقا ما درس خودمان را بخوانیم و فقه ربطی به ولایت و حکومت ندارد مثل برخی از علمای اهل سنت که با تمام وجود جلوی استکبار کمر خم می‌کنند با اینکه منابع علمی و فقهی زیادی در اختیار داشته و از آنها استفاده کرده‌اند.

تصویب کلیات طرح الزام دولت به اخذ غرامت از آمریکا در مجلس
کلیات طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی در نشست دیروز پارلمان تصویب شد. به گزارش فارس، وکلای ملت پس از بحث و تبادل‌نظر با 174 رای موافق، 7 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در صحن پارلمان به کلیات این طرح رای مثبت دادند. بهارستان‌نشینان پس از تصویب این طرح شعار مرگ بر آمریکا سر دادند. براساس این خبر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه با 181 رأی موافق به دو فوریت طرح الزام دولت به پیگیری خسارت‌های آمریکا علیه ایران رأی مثبت دادند که براساس آن بابت خسارت‌های وارد شده از آمریکا به ایران از کودتای 28 مرداد 32 تاکنون غرامت دریافت خواهد شد. سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه از حمایت وزارت امور خارجه از این طرح بابت خسارت‌های واردشده از آمریکا به ایران در طول 63 سال گذشته، خبر داد و اظهار داشت: از این طرح دو فوریتی مجلس حمایت می‌کنیم و مطمئن هستیم پیام محکمی را به دولت آمریکا و سایر کشورهایی که به ناحق بخواهند به اموال دولت ایران دست‌اندازی کنند، خواهد فرستاد. مطمئناً وزارت امور خارجه در راستای نظر مجلس و در همین جهت حرکت خواهد کرد.

عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور جزئیات مربوط به بازداشت 10 نظامی آمریکایی در آب‌های ایران و نحوه رفتار ایرانی‌ها با آنها را افشا نکرده است.
به گزارش تسنیم، رندی فوربس، در گفت‌وگو با «واشنگتن‌فری‌بیکن» اضافه کرد افشای این جزئیات می‌تواند ملت آمریکا را شوکه کند.  وی همچنین گفت: «من یک نشست محرمانه کامل با مقامات نظامی داشته‌ام. انتشار کامل این جزئیات می‌تواند یک سال زمان ببرد». فوربس تصریح کرد: «فکر می‌کنم وقتی جزئیات این اتفاق منتشر شود، بیشتر آمریکایی‌ها درباره اینکه ایرانی‌ها چطور ماجرا را مدیریت کردند و ما چطور مدیریت کردیم، شوکه خواهند شد». نماینده جمهوری‌خواه اضافه کرد افشای جزئیات مربوط به این حادثه می‌تواند باعث نگرانی برای اکثر مردم آمریکا شود. «فوربس» مدعی شد رفتار با نظامیان آمریکایی، ابعادی فراتر از فیلمبرداری ایرانی‌ها از صحنه‌های گریه این نظامیان داشته است.

اخبار ویژه روزنامه‌های 27 اردیبهشت؛روزنامه شرق:

افتتاح پنجمین دوره مجلس خبرگان با پیام مقام معظم رهبری

فارس: مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صبح روز سه‌شنبه، چهارم خرداد سال جاری، با پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری، برگزار می‌شود. این مراسم از ساعت ٩ صبح روز سه‌شنبه، چهارم خردادماه، در محل ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی آغاز می‌شود. در این مراسم علاوه بر تعیین هیأت‌رئیسه سنی و قرائت پیام مقام معظم رهبری، آیت‌الله جنتی رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات گزارشی از روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ارائه خواهد کرد. گفتنی است به موجب آیین‌نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری، برگزاری مراسم افتتاحیه این مجلس بر عهده شورای‌نگهبان است.

روحانی: فصل نوینی در روابط ایران و فرانسه آغاز شده است

ایرنا: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، روز سه‌شنبه هنگام دریافت استوارنامه «فرانسوا سنمو» سفیر جدید فرانسه در تهران، به اشتراک فرهنگی و روابط دیرینه دو ملت و دولت اشاره و اظهار کرد: روابط دو کشور بزرگ ایران و فرانسه با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های گسترده‌ای که از آن برخوردارند، باید در همه حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی و منطقه‌ای ارتقا و تعمیق یابد. او با تأکید بر اینکه تهران از گسترش و تعمیق همکاری‌ها با پاریس در همه حوزه‌های مورد علاقه استقبال می‌کند، گفت: فصل نوینی در روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه آغاز شده و اجرای سریع توافقات مشترک، می‌تواند این روابط را بیش‌از‌پیش تعمیق بخشد. روحانی در ادامه به موضوع ضرورت تقویت پایه صلح و ثبات در منطقه پرداخت و با تأکید بر اینکه ایجاد شرایط آرام در منطقه، به‌ویژه در سوریه و عراق به نفع دو کشور خواهد بود، اظهار کرد: ایران و فرانسه با توجه به توانمندی‌های خود می‌توانند نقش مهمی در تقویت پایه‌های آرامش و ثبات در منطقه ایفا کنند. «فرانسوا سنمو» سفیر جدید فرانسه در تهران، نیز با تأکید بر اینکه پاریس مصمم به توسعه و تعمیق روابط با تهران در همه حوزه‌ها است، به روابط قدیمی و استوار دو کشور اشاره و اظهار کرد: فرانسه تمام تلاش خود را برای اجرای سریع توافقات میان دو کشور به کار گرفته است. همچنین دیروز، سفیرهای اسلواکی و اندونزی نیز استوارنامه‌های خود را به رئیس‌جمهوری تقدیم کردند.

نخست‌وزیر هند ، دوم خرداد در تهران

ایرنا: معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری گفت: «نارندرا مودی»، نخست‌وزیر هند، به دعوت رسمی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، دوم خردادماه وارد تهران می‌شود. پرویز اسماعیلی روز سه‌شنبه با اعلام این خبر افزود: نخست‌وزیر هند را در این سفر دوروزه، یک هیأت بلندپایه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همراهی می‌کند. او با بیان اینکه در جریان این سفر، چندین سند همکاری میان تهران – دهلی‌نو به امضا خواهد رسید، اضافه کرد: امضای این اسناد، روابط و همکاری‌های مشترک دو کشور را تعمیق و شتاب خواهد بخشید.

حکم گلی‌پور صادر شد

شرق: وکیل علی گلی‌پور، زندانی متهم به جاسوسی و ارتباط با گروهک منافقین، از صدور حکم موکل خود خبر داد. قره‌بیگلو در گفت‌وگو با «شرق»، با اعلام اینکه پس از پذیرش اتهام و ارائه توضیح و درخواست عفو از سوی موکلش در آخرین جلسه دادگاه، اتهام محاربه از او رفع شده و تنها به دلیل سایر جرائم در مجموع به بیش از ٣٩ سال زندان محکوم شده است، گفت: «بر‌اساس قانون جدید، درصورت تعدد جرم، بالاترین مجازاتی که در بین حکم‌های موجود صادر شده، اعمال خواهد شد و در این پرونده بالاترین حکم صادر شده، ١٥ سال است». قره‌بیگلو با اشاره به اینکه قرار است برای حکم صادره درخواست تجدیدنظر‌خواهی ارائه کند، تصریح کرد: «با توجه به اینکه، اشد مجازات جاسوسی ١٠ سال است، امیدواریم تا با مساعدت دستگاه محترم قضائی و درنظرگرفتن ابراز ندامت موکلم، این حکم در دادگاه تجدیدنظر کاهش یابد و به ١٠ سال برسد؛ چراکه موکل من دارای بیماری است و تاکنون چهار سال از ایام زندان خود را پشت سر گذاشته و در حال تحصیل در مقطع دکتراست و با کاهش مجازات، امکان بیشتری برای جبران گذشته خواهد داشت».

اخبار ویژه روزنامه‌های 27 اردیبهشت؛روزنامه ایران:‌

ایران قدرت مسلط خاورمیانه

«نشنال اینترست» در گزارشی با اشاره به اینکه  «اوباما به این واقعیت پی برده است که رویکرد دولت‌های پیشین امریکا نسبت به ایران پس از انقلاب 57 اشتباه بوده است.» نوشته است: «امروزه، قدرت گرفتن ایران دیگر بحثی برای گفت‌وگو نیست، بلکه واقعیتی است که باید با آن روبه‌رو شد. ایران در سال‌های گذشته در مقایسه با کشورهای همسایه‌اش در خاورمیانه پیشرفت‌های بیشتری در فناوری داشته است و در فوریه 2009 اولین ماهواره خود را به فضا پرتاب کرده؛ توان حملات سایبری خود را به حد چین و روسیه رسانده است و در تولید سخت‌افزارهای نظامی به پیشرفت قابل توجهی دست یافته است.»
در ادامه با اشاره به عناصر دیگر قدرت ایران همچون موقعیت استراتژیک، از بین رفتن اتحاد جماهیر شوروی، طالبان و رژیم صدام در عراق و بهار عربی، تأکید شده است: «نقطه عطف قرار گرفتن ایران در میان قدرت‌های اصلی منطقه، توافق هسته‌ای بود که به برجام ختم شد. از نظر اقتصادی، ایران از تحریم‌های سازمان ملل و غرب رها شد تا بتواند دوباره در اقتصاد جهانی ادغام شود و غرب ایران را به عنوان شریکی استراتژیک در نبرد با خشونت داعش و افراط‌گرایی پذیرفت.»  در انتهای گزارش آمده است: «ایران با وجود چالش‌های منطقه‌ای و داخلی بدون شک به قدرت مسلط بر منطقه خاورمیانه بدل خواهد شد- هدفی که همواره ایرانی‌ها قصد دستیابی آن را داشته‌اند. حالا ایران بیش از پیش در آستانه دستیابی به این هدف قرار دارد.»

عبدالفتاح سلطانی به مرخصی آمد

عبدالفتاح سلطانی صبح دیروز در پی فوت مادرش از زندان به مرخصی آمد. به گزارش ایلنا، عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری که از سال ۹۰ برای تحمل حکم خود در زندان به سر می‌برد، روز گذشته به مرخصی آمد. مادر سلطانی صبح دیروز دار فانی را وداع گفت.

انتقاد تند یک نماینده مجلس از بی‌تقوایی‌های سیاسی

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در آخرین نطق میان‌دستور خود با انتقاد شدید از بی‌تقوایی‌های سیاسی در کشور، تخریب رئیس جمهوری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را آب به آسیاب دشمن ریختن خواند.  به گزارش ایلنا، سید حسین دهدشتی گفت: «فردی که مورد اعتماد و وثوق مردم است را زیر بار شدید‌ترین حملات صدا و سیما و تریبون‌های رسمی و غیررسمی ممنوع‌التصویر، ممنوع‌البیان کرده و اجازه دفاع از خود هم به او ندهیم اخلاقی است؟ تقوای سیاسی چه شد؟ او اضافه کرد: خنده دار نیست اگر من الان بگویم...، فردا خبرنگار جرأت نکند اسم ایشان را بیاورد و بنویسد دهدشتی گفت رئیس دولت اصلاحات!؟ خنده‌دار نیست صدا و سیمای ما تصویر نخست وزیر رژیم صهیونیستی را نمایش می‌دهد، اما از نشان دادن تصویر رئیس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی ابا دارد؟ این گونه است که صدا و سیما به جای وحدت که وصیت همیشگی حضرت امام بود، در اختلافات می‌دمد.»  او اضافه کرد: «چرا نام حمله کنندگان و آمران حمله به آقای مطهری در شیراز، منتشر نمی‌شود؟ جلسات دادگاه زنجانی هر روز برگزار می‌شود اما جلسات دادگاه سعید مرتضوی که در همکاری با زنجانی تخلفات گسترده داشته و شبانه چک‌های میلیاردی رد و بدل می‌کردند، چند ماه یک‌بار برگزار می‌شود».  دهدشتی خاطرنشان کرد: «چرا پرونده‌های آقای احمدی‌نژاد سال‌هاست در مرحله تحقیق و بررسی مانده؟ چرا قوه قضائیه جدیتی به خرج نمی‌دهد تا آقایان هوس صدارت دوباره و فساد به سرشان نزند و وعده‌های آنچنانی ندهند؟»

اخبار ویژه روزنامه‌های 27 اردیبهشت؛روزنامه جمهوری اسلامی‌:

 پرچم داعش روی بانک عربستانی

پرچم گروه تروریستی داعش همراه با عبارت «بانک داعش» برای مدتی با استفاده از نور لیزر بر روی ساختمان سفارت عربستان در برلین به نمایش درآمد. به گزارش اسپوتنیک، هدف از این کار، اعتراض به حمایت مالی عربستان از داعش بوده است. اسپوتنیک در گزارش خود افزوده است: عامل این اقدام، گروهی به نام «پیکسل هلیر» بوده که به مجازات 10 سال زندان و هزاران ضربه شلّاق برای «رائف بدوی» فعال عربستانی اعتراض کرده است.

دختران عربستانی می‌توانند به تنهایی به مغازه بروند

حالا دختران عربستانی می‌توانند به تنهائی به مغازه بروند. روزنامه انگلیسی تایمز نوشت: دختری که در یکی از مناطق اعیان‌نشین ریاض زندگی می‌کند برای اولین بار توانست به یکی از کافی‌شاپ‌های منطقه مسکونی خود برود. براساس این گزارش، کاهش اختیارات پلیس امر به معروف و نهی از منکر عربستان موجب این آزادی برای دختران عربستان شده است. نویسنده این گزارش معتقد است موبایل و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در کاهش اختیارات پلیس امر به معروف و نهی از منکر عربستان داشته‌اند.

مرگ دردناک خانواده عراقی هنگام فرار از دست داعش

یک خانواده پنج نفره عراقی به هنگام فرار از دست گروه تروریستی داعش دچار مرگ دردناک شدند. پلیس محلی عراق در منطقه العلم نزدیک تکریت هنگام گشت شبانه با اجساد پدر، مادر و سه فرزند که دست در دست همدیگر داشتند و جان باخته بودند مواجه شد. اعضای این خانواده قصد داشتند با پای پیاده از حویجه در استان کرکوک که تحت سیطره داعش است فرار کنند ولی توسط تروریست‌های داعش کشته شدند.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X