ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

از رغبتِ کمِ تولیددهندگان طیور به"غاز" تا پرورش بسیار آسان‌ و به‌صرفه‌آذربایجان شرقی مستعد سرمایه گذاری در پرورش غاز

اقتصاد مقاومتی پرورش غاز قرارگاه جهادی امام رضا ع خرمشهر با توجه به سهولت تغذیه و نگهداری غاز و همچنین مقاومت نسبی آن در برابر بیماری‌ها و عوامل محیطی، می‌توان پرورش این پرنده را در مناطقی از کشور که چراگاه‌های مناسبی دارد، توصیه کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، پروتئین حیوانی به‌عنوان یکی از ملزومات رشد آدمی و تأمین آن برای تغذیه انسان اهمیت بسیاری دارد. تولید گوشت طیور به‌عنوان گوشت سفید، به دلایل تغذیه‌ای، بهداشتی و اقتصادی، از اهمیت بیشتری برخوردار است که کمبود منابع تولید و ریسک‌پذیری بالا، لزوم استفاده از شیوه‌های جدید پرورش و تولید محصول رقابتی را دوچندان کرده است.

پرورش غاز بسیار آسان‌تر و به‌صرفه‌تر از سایر طیور است

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به موانع سرمایه‌گذاری در بخش پرورش غاز، اظهار داشت: ازجمله دلایل رغبت کم تولیدکنندگان به پرورش غاز می‌توان به فرهنگ مصرف مردم، ترس سرمایه‌گذاران برای ورود به این بخش، نبود سیاست‌های تشویقی و برنامه مدوّن از سوی مسئولان کشاورزی و نبود پشتوانه‌های لازم مانند اتحادیه اشاره نمود.

حسین لطفعلی زاده افزود: مطالعه و بررسی در مورد خصوصیات این پرنده به‌غیراز مرکز تحقیقات کشاورزی استان آذربایجان شرقی، در ایران انجام‌نشده است که به‌طور طبیعی توسعه این بخش از پرورش ماکیان را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به دلایل گنجانده شدن غاز به‌عنوان مطلوب‌ترین پرندگان پرورشی در سیستم پایدار، خاطرنشان کرد: توانایی بالا در مصرف و هضم مواد خوراکی با فیبر بالا، سهل و آسان بودن مدیریت، پرورش به دلیل الگوهای رفتاری پرنده، رشد سریع این‌گونه پرنده گوشتی و پایین بودن هزینه‌های بهداشتی به دلیل مقاومت بسیار زیاد به بیماری‌ها، از دلایل توانایی غاز در سیستم پایدار است.

لطفعلی زاده، گوشت غاز را حاوی آمینواسیدهای ضروری برای رشد بدن دانست و ادامه داد: پروتئین‌های گوشت غاز با کیفیت بالا است که چربی آن، اندکی از چربی مرغ بالاتر بوده اما از دیگر گوشت‌ها بسیار پایین‌تر است، این گوشت نه تنها حاوی چربی کم و باکیفیت بوده، بلکه حاوی اسیدهای چرب غیراشباع به‌خصوص لینولنیک اسید است که آن را برای سلامتی مفید می‌دانند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، از یافته‌های تحقیقاتی محققان این مرکز خبر داده و گفت: دستیابی به فناوری جوجه‌کشی صنعتی غاز با راندمان بیش از 90 درصد، طراحی و ساخت ماشین جوجه‌کشی صنعتی غاز برای اولین بار در کشور، تعیین توان تولیدی و پتانسیل ژنتیکی غازهای بومی منطقه و دستیابی به فنوتیپ‌های همگن برای تولید و نگهداری ذخیره ژنتیک غاز بومی و تولید جوجه یک‌روزه غاز به روش صنعتی و توزیع به بهره‌برداران، ازجمله این اقدامات است.

وی افزود: اگرچه چربی‌های حیوانی به نظر بد می‌باشند اما چربی موجود در گوشت غاز در مقایسه با سایر گوشت‌های حیوانی، برای سلامتی مفید است، زیرا حاوی اسیدهای چرب اشباع کمتر و اسیدهای چرب غیراشباع بیشتر می‌باشد که باعث کاهش سطح کلسترول خون و مفید بودن برای قلب می‌باشد.

سهولت تغذیه، نگهداری و مقاومت نسبی غازها در برابر بیماری، ازجمله مزایای پرورش آن است

رئیس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به توانایی‌های مفید فایده بودن غاز در مقایسه با دیگر حیوانات، اظهار داشت: تولید محصول ارگانیک به دلیل عدم استفاده از دارو و واکسن در پرورش و چندمنظوره بودن پرورش این پرنده را باید از توانایی‌های دیگر غاز بدانیم.

وی با اشاره به پروژه‌های شاخص تحقیقاتی خاطرنشان کرد: بررسی خصوصیات تولیدی و فنوتیپی غازهای منطقه آذربایجان، بررسی سطوح مختلف پروتئین و انرژی در راندمان تولید گوشت غازهای بومی (تا زمان بلوغ جنسی)، بهبود روش‌های جوجه‌کشی مصنوعی غاز از طریق تغییر سیستم ماشین‌های جوجه‌کشی، تعیین نسبت مناسب نر و ماده به‌منظور بهبود باروری تخم در غازهای ایستگاه تحقیقاتی ملکان، تأثیر برنامه‌های نوری بر راندمان تولیدمثلی غاز و تعیین سطوح مصرف تفاله چغندرقند بر عملکرد رشد جوجه غازها از دیگر پروژه‌های تحقیقاتی انجام‌شده در ایستگاه است.

علیرضا فانی، با توصیه‌ای به علاقه‌مندان به پرورش غاز ادامه داد: با توجه به سهولت تغذیه و نگهداری غاز و همچنین مقاومت نسبی آن در برابر بیماری‌ها و عوامل محیطی، می‌توان پرورش این پرنده را در مناطقی از کشور که چراگاه‌های مناسبی دارد، توصیه نمود.

وی یادآور شد: ازنظر جایگاه، برای نگهداری غازها احتیاج به جایگاه‌های مفصل و سرمایه‌گذاری زیاد نیست، بلکه برای نگهداری غازها کافی است که جایگاه سرپوشیده و مسقفی را در نظر گرفت تا آن‌ها را از هوای گرم و اشعه آفتاب در تابستان، برف و بوران و باران در زمستان محفوظ دارد.

رئیس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، با اشاره به طول دوره بهره‌برداری غاز، خاطرنشان کرد: تعداد تخم‌های تولیدی 20-30 عدد است که بهترین زمان تخم‌گذاری ازنظر جوجه دهی، 2-5 سالگی و طول دوره بهره‌وری اقتصادی 8-10 سال است.

آذربایجان شرقی مستعد سرمایه گذاری برای پرورش غاز

بر اساس این گزارش، توانایی بالا در مصرف و هضم مواد خوراکی با فیبر بالا، سهل و آسان بودن مدیریت پرورش به دلیل الگوهای رفتاری پرنده، سریع الرشدترین گونه پرنده گوشتی به دلیل سرعت رشد بسیار زیاد، پایین بودن هزینه های بهداشتی به دلیل مقاومت بسیار زیاد به بیماریها، تولید محصول ارگانیک به دلیل عدم استفاده از دارو و واکسن در پرورش، کاهش هزینه کشت صیفی‌جات با استفاده از ویژگی وجین‌کننـدگی جوجـه غاز در فصل زراعی و چند‌منظوره بودن پرورش این پرنده به دلیل تولید گوشت، تخم، کبد چرب، پَر و کُرک را باید از امتیازات مهم پرورش غاز بدانیم.

آذربایجان شرقی هم با توجه به شرایط اقلیمی آن، موقعیت مناسبی برای رشد و پرورش این پرنده است و زمینه آن وجود دارد تا با فرهنگسازی استفاده از گوشت این پرنده، بخشی از سرمایه‌گذاری در بخش طیور، در پرورش غاز معطوف شود.

گزارش از امیر مسعود طایفه سلطانخانی

انتهای پیام/ج

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X