ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نخست وزیر یونان: آتن مصمم به جلب سرمایه گذاران خارجی است

به گزارش سه شنبه شب ایرنا از آتن' الکسیس چیپراس' افزود: دولت یونان تمام توان خود را برای جلب سرمایه گذاران خارجی بکار می گیرد و آغاز احداث این خط لوله نمونه ای ازاقدامات دولت در این راستاست.
به گفته وی این خط لوله با سرمایه گذاری یک میلیارد و 500 هزار یورویی از خاک یونان می گذرد که ضمن تامین انرژی مورد نیاز کشور برای تعداد حدود 8 هزار نفر یونانی فرصت شغلی فراهم خواهد شد.
خط لوله انتقال گاز آذربایجان ازطریق ترکیه، آلبانی به یونان و پس از احداث 545 کیلومتر خط لوله در خاک یونان به ایتالیا خواهد رسید.
براساس گزارش رسانه های خبری یونان ساخت واحداث این خط لوله حداقل 5 سال بطول خواهد انجامید.
حزب راستگرای دمکراسی نوین پس از امضای توافقنامه و افتتاح آغاز کار احداث این خط لوله با نشان دادن عکس هایی از' اندونیس ساماراس' نخست وزیر پیشین این کشور، طی بیانیه ای گفته است: دو سال پیش نخست وزیر وقت یونان نیز چنین توافقی را امضا و کلنگ شروع احداث این خط لوله گاز را به زمین زد ولی درآن زمان' الکسیس چیپراس' رهبر حزب چپگرای سی ریزا و نخست وزیر فعلی با انتشار بیانیه ای این توافقنامه را متاثر از قدرت های خارجی و به ضرر منافع کشور قلمداد کرده بود.
رسانه های خبری یونان در این باره گزارش دادند: 'جان کری' وزیر خارجه آمریکا با ارسال نامه ای به نخست وزیر یونان ضمن تبریک آغاز احداث خط لوله انتقال گاز آذربایجان به یونان و سپس به اروپا، گفته است با اقدامات به موقع و تلاش های بی وقفه شما امروز توانستید گام مهمی در جهت تامین انرژی موردنیاز کشورتان، منطقه جنوب شرقی اروپا و حتی تعدادی از کشورهای اروپای غربی را بردارید.
' یانیس وواراس' استاد اقتصاد دانشگاه پنتئون آتن هم با اشاره به توافق وآغاز احداث خط لوله انتقال گاز آذربایجان به یونان و تعداد دیگری از کشورهای اروپایی ضمن خوب توصیف کردن آن، گفت: ما طولانی ترین راه انتقال گاز به کشورمان را انتخاب کرده ایم و هزینه زیادی نیز بابت احداث آن پرداخت خواهیم نمود.
وی درادامه افزود: احداث خط لوله انتقال گاز آذربایجان اولاً یکی از خواسته های آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی بوده و ثانیاً به علت طولانی شدن میسر، هزینه های بسیارگران، امنیت کم و مدت زمان زیادی برای به نتیجه رسیدن لازم دارد.
ووراس با اشاره به تنش های بین ترکیه و یونان که سال هاست ادامه دارد ازیکسو و مشکلاتی که کم و بیش درمنطقه هجوار مرزهای ترکیه و بعضی از کشورهای بالکان وجود دارد از سوی دیگر گفت:گذر خط لوله انتقال گاز آذربایجان از این طریق با وجود شرایط نامناسب و جنگی در منطقه با نامنی شدیدی روبرست.
این استاد اقتصاد یونان درادامه افزود: یونان برای برون رفت کشور از بحران مالی و اقتصادی بایستی با همه کشورها روابط تجاری و اقتصادی خود را توسعه دهد و من به عنوان استاد اقتصاد از این امر استقبال می کنم.
اروپام**462**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده