ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تجارت آنلاین: فرصت سوزی دربرون رفت از رکود

تجربه سالهاي اخير نشان داد كه پاشنه آشيل ايران مسائل اقتصادي است ، تحريم و سياست هاي غلط سالهاي گذشته مشكلات و نقاط ضعف اقتصاد را نمايان كرد و طبيعتا اقتصاد ما را نحيف و آسيب پذير تر كرد. در اين شرايط برجام يك فرصت خيلي خاص و محدود براي خروج از بحران هاي فعلي و جلوگيري از بحران هاي آتي است.

در حالي كه تقريبا يك سال به پايان رياست جمهوري آقاي روحاني و چند ماه به پايان قطعي رياست جمهوري اوباما باقي است انتظار مي رود ايران برجام را به جايي برساند كه هر گونه نقض آن هزينه هاي بالايي براي طرف مقابل داشته باشد ، این نکته حایزاهمیت است كه اجرا يا عدم اجراي برجام براي غرب اهميتي ندارد واين ماهستيم كه بايد مشكلاتمان را چه درقالب برجام و چه درهرقالبي چاره كنيم.در شرايط فعلي برخي فرصت سوزي ها، جر وبحث هاي و تسويه حساب هاي جناحي ، تعجب آور وگاهی ناامید کننده است. دراین شرایط قطعاهرايراني وطن پرستي بايدهمه فكروذكرش بهبودشرايط واقعي اقتصاد وحل مشكلات معيشتي مردم باشد .با اينكه حتي تصور اينكه اگر برجامي نبود الان كجا قرار داشتيم دلهره آور است ، ولي شرايط فعلي اقتصاد هم هيچ نشاني از ساحل امنيت ندارد ، و اگر از فرصت به وجود آمده استفاده نشود برجام صرفا مي شود قراردادي روي كاغذ .در شرایط فعلی که قیمت نفت بسیار پایین است، بودجه بسته شده برای سال 1395 نمی‌تواند تکان قابل توجهی در اقتصادمان و بازارهایش ایجاد کند. بودجه دوران قیمت‌های بالای نفت چنین خصلتي دارند، ولی بودجه‌های فعلی چندان قدرت اثرگذاری بر اقتصاد ندارند و این خود یکی از دلایل استمرار رکود اقتصادی در ایران است.در همین حال به نظر می‌رسد که محتوای بودجه جوابگوی تحرک در بازار مسکن نخواهد بود و تجربیات سال‌های گذشته نشان می‌دهد بازار مسکن با سرمایه‌گذاری عظیمی که در ایران دارد، با محرک‌های داخلی حرکت می‌کند و نرخ ارز و به تعبیر درست‌تر حجم دریافتی‌های ارزی تنها متغیر مهم و اثرگذار بر این بخش است که در سال 1395 این متغیر برای افزایش قیمت مسکن غایب است.

البته دولت درسال 1395 باید در حوزه مالیات‌ستانی بسیار محتاط باشد و با مودیان مالیاتی مدارا کند. دولت باید درک کند که در سال 1394 بسیار از بنگاه‌های ما زیان دادند یا نتوانستند تولید و فروش خود را توسعه بدهند. پس دولت این مالیات اضافه را از کجا و چگونه می‌خواهد وصول کند؟ با همه این تفاسیر حتي اگر برجام مطلوب ومطابق ميل ايران اجرا نشود ، بازهم كار ايران براي ماندن درشرايط فعلي سخت و دشوارهست ،مي توان گفت برجام شايد آخرين فرصت اقتصاد ايران براي رهايي ازمشكلات پيچيده و خطرناكش است.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده