ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیرخارجه لبنان:بحران سوریه حل نخواهد شد مگر اینکه آوارگان به کشورشان بازگردند

نمایندگان اعضای گروه بین الملی حمایت از سوریه (ISSG) که متشکل از 17 کشور و سه نهاد بین المللی است، روزهای (دوشنبه و سه شنبه) در وین پایتخت اتریش برای بررسی اوضاع در لیبی و سوریه تشکیل جلسه دادند.
نشست روز سه شنبه با موضوع سوریه به ریاست « جان کری » و « سرگئی لاوروف» وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه برگزار شد و « محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در آن حضور یافت.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، جبران باسیل بعداز شرکت در این نشست در کنفرانسی خبری، بر ضرورت ثبات در لبنان و صلح در سوریه تاکید کرد و گفت که ستون اصلی بازگشت ثبات به سوریه، بازگشت امن و توام با کرامت ملت آواره سوریه به کشورشان است.
وی خاطرنشان کرد:نمی توان از توقف درگیری ها و جنگ در سوریه و حل سیاسی بحران آن صبحت کنیم بدون اینکه به مساله بازگشت آوارگان بپردازیم و نمی توان از کمک های انسان دوستانه سخن گفت مگر اینکه این کمک ها برای آوارگان سوری باشد.
وزیر خارجه لبنان با بیان اینکه « سوریه بدون سوری ها ساخته نخواهد شد»، گفت: ما از ده میلیون سوری سخن می گوییم که از کشور خود مهاجرت کرده اند ، پس نمی توان از تحقق امنیت ، صلح و ثبات در سوریه سخن گفت اگر آوارگان سوری به کشورشان بازنگشته باشند.
جبران باسیل افزود: فراهم کردن شرایط لازم برای بازگشت امن آوارگان به کشورشان براساس معیارهای بین المللی و منافع کشورهای میزبان را در نشست وین درخواست کردیم و با این درخواست موافقت و به مفاد بیانیه اضافه شد.
وی خاطرنشان کرد: معتقدم کشورها درک می کنند که چرا ما با اقامت دائم آوارگان سوری در لبنان و اعطای شناسنامه و هویت لبنانی به آنها موافقت نمی کنیم حتی اگر زمان میزبانی ما از آنها طولانی شود.
وزیر خارجه لبنان در پاسخ به سوالی در باره مداخله حزب الله در سوریه و مبارزه با تروریست های تکفیری گفت: موضع دولت لبنان در این باره روشن است و آن اینکه فقط سوری ها باید سرنوشت خود و آینده کشورشان را رقم بزنند.

** سخنان در نشست وین
براساس این گزارش، جبران باسیل در سخنان خود در نشست وین هم تاکید کرد: گسترش تروریسم ، افزایش تنش های طائفه ای و افزایش تعداد آوارگان و مهاجران سوری به گسترش بحران و بی ثباتی در سوریه منجر شده است.
وی تصریح کرد: ما در لبنان در رویاروئی با چالش های وحشتناک و نگران کننده پدیده تروریسم به موفقیت هایی دست یافته ایم اما سوال این است که این روند تا کجا و چه زمانی ادامه پیدا می کند؟
وزیر خارجه لبنان خاطرنشان کرد:لبنان با کمک کشورهای دوست و با فداکاری نیروهای مسلح در رویاروئی با گروه های تروریستی مثل جبهه النصره و داعش در مرزهای شرقی، توانسته است امنیت خود را حفظ کند اما محافظت از این وضعیت با ادامه بحران سوریه و وجود طولانی بیش از یک و نیم میلیون آواره سوری در خاک لبنان سخت است.
جبران باسیل با بیان این که« وحدت و ثبات در لبنان به طور مثبت به تحقق صلح دائم در سوریه کمک می کند»، بر ضرورت ریشه کنی تروریسم در منطقه برای جلوگیری از انتقال آن از یک منطقه به منطقه دیگر تاکید کرد.
وی با اشاره به برگزاری دموکراتیک انتخابات محلی شوراهای شهر در لبنان گفت که این انتخابات می تواند مقدمه ای برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری لبنان در آینده نزدیک باشد به طوری که مطالبات و نیازهای ملت لبنان را تامین کند.
لبنان حدود دو سال است که رئیس جمهوری ندارد و نمایندگان پارلمان این کشور تاکنون نتوانسته اند سیزدهمین رئیس جمهوری این کشور را انتخاب کنند.
وزیر خارجه لبنان بر ضرورت توقف مداخله های خارجی در امور داخلی کشور متبوعش تاکید کرد و افزود: لبنان نباید به ابزاری در دست نیروهای منطقه ای و بین المللی که وارد نبرد راهبردی در خاورمیانه شده اند، تبدیل شود.
جبران باسیل تصریح کرد: برخی پیشنهادهای جامعه جهانی در باره آوارگان سوری موجب نگرانی و تردید ما شده است ازجمله پیشنهاد غیررسمی نخست وزیر ایتالیا ، بیانیه دولت آمریکا و گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل که خواستار باقی ماندن آوارگان سوری در کشورهای همسایه و جلوگیری از مهاجرت آنان به اروپا و یا ادغامشان در جمعیت کشورهای میزبان واعطای شناسنامه به آنها شده اند.
وی تاکید کرد: لبنان شرایط بسیار سختی را سپری می کند و فشارها و رنج های استثنائی وارده بر آن ضرورت دریافت کمک های ویژه را ضروری کرده است.
وزیر خارجه لبنان همچنین فاش کرد که اکنون بر لبنان فشارهائی وارد می شود تا برای میزبانی طولانی مدت از آوارگان سوری از بازارهای مالی استقراض کند و این در حالی است که انتظار داریم جامعه جهانی به لبنان کمک ها و هبه های غیرمشروط ارائه کند.
جبران باسیل در آستانه نشست وین با « الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان دیدار و گفت وگو کرده بود.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده