ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لاریجانی: دولت یازدهم از نظر قانونگرایی موفق تر عمل کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی لاریجانی شامگاه سه شنبه در نشست حزب اعتدال و توسعه با منتخبان مجلس دهم افزود: ایجاد تفرقه به مصلحت کشور نیست و این هنر نیست که افرادی پشت دسته‌بندی های کوچک سیاسی قرار گیرند و اگر مردم و نخبگان با هم یک وفاق واقعی داشته باشند وضعیت بهتری در آینده کشور به وجود خواهد آمد.
وی با بیان این که همگرایی و وفاق در کشور موضوع، روش و ساختار می خواهد گفت: اول موضوع، دوم آمایش سرزمین و سوم مشورت با نمایندگان استانی درخصوص انتخاب افراد موثر در استان که من فکر می کنم اگر این اتفاق بیفتد مجلس می تواند یک پشتوانه خوب برای حکومت و نظام باشد.
لاریجانی تاکید کرد: وقتی دولت به مجلس احترام بگذارید به طور قطع نمایندگان مجلس هم در جای دیگر به دولت احترام می گذارند غیر از این باشد همگرایی به وجود نمی آید و دولت کار خودش را انجام می دهد و مجلس هم کار خودش را می کند.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: وجود وفاق در یک جامعه نیازمند رعایت سه محور است که اولین محور برای ایجاد وفاق در یک جامعه داشتن رهبری است که اگر برای تحقق یک وفاق پایدار از نعمت رهبری و امام عادل استفاده کنیم به نتایج مثبتی خواهیم رسید.
لاریجانی افزود: دومین محور برای رسیدن به یک وفاق پایدار رعایت اخلاق است که از درون اسلام برخاسته و در ایران ریشه دار است که می تواند تضمین کننده وفاق در جامعه باشد.
وی یادآور شد: متاسفانه در کشور ما به اخلاق سیاسی خیلی کم توجه شده است در صورتی که پیشینه ایران این گونه نبوده است و اگر می خواهیم در عرصه سیاست به وفاق پایدار برسیم نیازمند توجه به اخلاق سیاسی هستیم.
رییس مجلس شورای اسلامی سومین محور وفاق را محورهای عملیاتی در حکمرانی دانست و گفت: باید محورهای عملیاتی و موضوعات مربوط به حکمرانی در نظام توجه شود.
لاریجانی در ادامه به تجربیات خود در طول سالهای انجام کارهای اجرایی و دو دوره در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: من در طول تمام سال‌هایی که در کارهای اجرایی و مجلس بودم متوجه شده‌ام که اکثر نمایندگانی که در مجلس حضور دارند احساس می کنند که نسبت به حوزه‌های انتخابیه‌شان بی عدالتی رخ داده است و از این موضوع رنج می‌برند.
وی با طرح این پرسش که چگونه می توان مشکلات مربوط به هر منطقه را رفع کرد؟ گفت: ما چون در کشور از احزاب قوی و پرقدرتی برخوردار نیستیم که ازنظر سیاسی و اقتصادی از کشور و نماینده پشتیبانی کنند نتیجه این است که هرکس در هر حوزه‌ای کاندیدا شود خودش باید کارش را در مجلس پیگیری کند و از پشتیبانی برخوردار نباشد.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ برخی نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود با شدت درخواست‌ها مواجه می شوند و تلاش می‌کنند که در دوران تصویب بودجه‌ سهم بیشتری برای حوزه های انتخابیه خود بگیرند و وقتی در این زمینه موفق نمی شوند دچار افسردگی و ناراحتی می شوند و حتی ممکن است رویکردی انتقادی را نسبت به دولت در پیش بگیرند.
لاریجانی با بیان این که چاره این مشکلات آمایش سرزمینی است گفت: باید هر منطقه براساس مزیت‌هایش، افق آینده‌اش را مشخص کند و یکی از راه‌های رسیدن به چنین حالتی این است که از آمایش سرزمینی با یک راهکار درست استفاده کنیم.
وی گفت: لازم است در این زمینه از توانمندی‌ها و نظرات نمایندگان هر منطقه در مجلس استفاده شود و اگر کار آمایش سرزمینی با همفکری نمایندگان هر استان انجام شود آنگاه هم دولت و هم نمایندگان مجلس به خوبی از برنامه‌هایشان در طول دوران نمایندگی و حضور در دولت آگاه می شوند و می دانند که دنبال چه هدفی هستند.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اجرای طرح آمایش سرزمینی محور اصلی وفاق و عامل سامان یافتن کشور است. اگر بتوانیم در این زمینه جلساتی را تشکیل دهیم و تکلیف طرح آمایش سرزمینی را روشن کنیم آن وقت دیگر هیچ نماینده مجلسی نگران وضعیت حوزه انتخابیه خود نخواهد بود.
لاریجانی با بیان اینکه تفکیک قوا یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است، گفت: اگر می خواهیم برادری وجود داشته باشد نیازمند رفاقت طرفین هستیم و نمی شود گفت که دولت کار خود را کند اما مجلس باید با دولت همگرا باشد چنین همگرایی شکننده است.
وی ادامه داد: درست است که استانداران را دولت باید انتخاب کند اما چه عیبی دارد که دولت در انتخاب استانداران با نماینده‌ها مشورت کند به خصوص که اگر این اقدام انجام شود نمایندگان مجلس نیز در طرح ها و لوایح با دولت مشورت خواهند کرد.
وی در ادامه گفت: من از کسانی هستم که چه در دولت قبل و چه در این دولت معتقد به مجلس مستقل بودم و هنوزم معتقدم که مجلس باید مستقل باشد اما مستقل به معنای این نیست که برای دولت ها شاخ و شانه کشید. باید عقلانیت وجود داشته باشد و رفاقت کنند و آن هم رفاقتی دوسر باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت فعلی را نسبت به دولت قبلی در همکاری با مجلس هماهنگ‌تر ارزیابی می کند، اظهار کرد: دولت همگرایی و همکاری خیلی خوبی با مجلس داشته است و در عمل به قوانین نیز عملکرد خوبی داشته که در این زمینه آقای نوبخت سخنگوی دولت نیز تاثیرگذار بوده‌اند.
رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت در انجام کارهایش تا آنجایی که ممکن است با نمایندگان مشورت کند این باعث می شود که مجلس هم طرحی می خواهد بدهد با دولت مشورت کند و این همگرایی به وجود می آورد این زمینه وفاق پایداررا فراهم خواهد آورد.
نشست حزب اعتدال و توسعه شامگاه سه شنبه در سالن آمفی تئاتر اجلاس سران با حضور چهره‌هایی همچون علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و دبیرکل و موسس حزب اعتدال و توسعه به همراه محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس دهم و نیز علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، فاطمه هاشمی و جمعی از نمایندگان منتخب مردم تهران در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
سیام**1058**7261**9241**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده