ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هادی خانیکی: در جامعه ایران ترجیج ارزشهای فردی جای منافع جمع را گرفته است

به گزارش ایرنا، هادی خانیکی عصر روز سه شنبه در مراسم روز جهانی ارتباطات که در دانشکده علمی و کاربردی فرهنگ و هنر کرمانشاه برگزار شد افزود: در میان جامعه ما بخصوص نخبگان سیاسی ، فرهنگ سوءظن و بی اعتمادی غالب است.
وی بیان داشت: در فضای سوءظن و بدبینی گفت و گو و ارتباطی شکل نمی گیرد؛ ما در گفت و گو دچار ضعف های اساسی و اختلال های ارتباطی هستیم.
خانیکی اظهار کرد: مطابق طرح ملی پیمایش ارزش ها و نگرش های ایرانیان که در سالهای 53 ، 83 و 93 انجام شده است، تغییرات سرمایه اجتماعی و فرهنگی ایران خیلی مثبت نیست.
وی افزود: سرمایه اجتماعی داشته هایی است که از ارتباط و تعامل بین شهروندان شکل می گیرد که اگر سرمایه اجتماعی بالا باشد به این معنی است که اعتماد و باور به بازی برد – برد در جامعه وجود دارد و از اینکه دیگری در کاری موفق بشود ما آزرده نمی شویم.
این استاد دانشگاه بیان داشت: سرمایه اجتماعی در حوزه های مدرن جامعه کمتر از حوزه های سنتی جامعه است یعنی میزان اعتماد افرد به خانواده و عشیره خودشان بیشتر از اعتمادشان به نهادها و سازمان های جدید است به تعبیری جامعه ما کوتاه مدت است و انباشت سرمایه رخ نمی دهد.
وی گفت: جامعه مدرن جامعه ای است که بر شبکه های قوی و نهادهای اجتماعی قوی و اقدامات خیرخواهانه و داوطلبانه متکی است.
خانیکی افزود: در جامعه ما میزان تماشاگر بیشتر از کنشگران آن است؛ یعنی در بین جوانان ما، افراد تحصیلکرده و گروه های اجتماعی امکان کارهای جمعی و خلق سرمایه ضعیف تر است.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: البته جامعه ما رو به زوال نیست؛ در جامعه ما فرصت های زیادی در میان نسل جوان و مشارکت جو بوجود آمده است که باید گفت و گو بین نسل ها و سطوح اجتماعی را هدایت بکنیم.
خانیکی تاکید کرد که مهمترین تغییر در جامعه ایران رخ داده است و آن تغییر در نهاد خانواده است ؛ نهاد خانواده در ایران نسبت به 30 سال قبل دموکراتیزه شده است.
وی افزود: طبق تحقیقات سال 53 ، حدود 72 درصد تصمیم ها در خانواده ایرانی تنها براساس خواست و تصمیم مرد انجام می شده است در حالی که 30 سال بعد این رقم به 40 درصد رسیده است؛ این یعنی از نقش مردان کم شده و به نقش زن و سایر اعضای خانواده اضافه شده است، یعنی مرد خیلی بی توجه به خواست زن و فرزندان نیست.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: خانواده دموکراتیک به حکمروایی و آموزش و رسانه های دموکراتیک منجر می شود؛ البته دموکراسی در اینجا فقط یک امر سیاسی نیست بلکه به معنی بالا رفتن قدرت انتخاب است.
خانیکی بیان داشت: وقتی آزادی در جامعه ای نهادینه می شود، اقتصاد هم در در آن جامعه شکوفا می شود.
وی گفت: اگر ما به سمت باز شدن برویم، به سمت دنیاهای گشوده برویم، گفت و گو را در دستور کار خودمان قرار بدهیم و مهارت های گفت و گویی را بیاموزیم حتما در عصر ارتباطات به سمت فرصت ها رفته ایم، اگر نه به سمت تهدیدهایش رفته ایم و در خود فرو می رویم.
7457/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده