هادی خانیکی: در جامعه ایران ترجیج ارزشهای فردی جای منافع جمع را گرفته است

به گزارش ایرنا، هادی خانیکی عصر روز سه شنبه در مراسم روز جهانی ارتباطات که در دانشکده علمی و کاربردی فرهنگ و هنر کرمانشاه برگزار شد افزود: در میان جامعه ما بخصوص نخبگان سیاسی ، فرهنگ سوءظن و بی اعتمادی غالب است.
وی بیان داشت: در فضای سوءظن و بدبینی گفت و گو و ارتباطی شکل نمی گیرد؛ ما در گفت و گو دچار ضعف های اساسی و اختلال های ارتباطی هستیم.
خانیکی اظهار کرد: مطابق طرح ملی پیمایش ارزش ها و نگرش های ایرانیان که در سالهای 53 ، 83 و 93 انجام شده است، تغییرات سرمایه اجتماعی و فرهنگی ایران خیلی مثبت نیست.
وی افزود: سرمایه اجتماعی داشته هایی است که از ارتباط و تعامل بین شهروندان شکل می گیرد که اگر سرمایه اجتماعی بالا باشد به این معنی است که اعتماد و باور به بازی برد – برد در جامعه وجود دارد و از اینکه دیگری در کاری موفق بشود ما آزرده نمی شویم.
این استاد دانشگاه بیان داشت: سرمایه اجتماعی در حوزه های مدرن جامعه کمتر از حوزه های سنتی جامعه است یعنی میزان اعتماد افرد به خانواده و عشیره خودشان بیشتر از اعتمادشان به نهادها و سازمان های جدید است به تعبیری جامعه ما کوتاه مدت است و انباشت سرمایه رخ نمی دهد.
وی گفت: جامعه مدرن جامعه ای است که بر شبکه های قوی و نهادهای اجتماعی قوی و اقدامات خیرخواهانه و داوطلبانه متکی است.
خانیکی افزود: در جامعه ما میزان تماشاگر بیشتر از کنشگران آن است؛ یعنی در بین جوانان ما، افراد تحصیلکرده و گروه های اجتماعی امکان کارهای جمعی و خلق سرمایه ضعیف تر است.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: البته جامعه ما رو به زوال نیست؛ در جامعه ما فرصت های زیادی در میان نسل جوان و مشارکت جو بوجود آمده است که باید گفت و گو بین نسل ها و سطوح اجتماعی را هدایت بکنیم.
خانیکی تاکید کرد که مهمترین تغییر در جامعه ایران رخ داده است و آن تغییر در نهاد خانواده است ؛ نهاد خانواده در ایران نسبت به 30 سال قبل دموکراتیزه شده است.
وی افزود: طبق تحقیقات سال 53 ، حدود 72 درصد تصمیم ها در خانواده ایرانی تنها براساس خواست و تصمیم مرد انجام می شده است در حالی که 30 سال بعد این رقم به 40 درصد رسیده است؛ این یعنی از نقش مردان کم شده و به نقش زن و سایر اعضای خانواده اضافه شده است، یعنی مرد خیلی بی توجه به خواست زن و فرزندان نیست.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: خانواده دموکراتیک به حکمروایی و آموزش و رسانه های دموکراتیک منجر می شود؛ البته دموکراسی در اینجا فقط یک امر سیاسی نیست بلکه به معنی بالا رفتن قدرت انتخاب است.
خانیکی بیان داشت: وقتی آزادی در جامعه ای نهادینه می شود، اقتصاد هم در در آن جامعه شکوفا می شود.
وی گفت: اگر ما به سمت باز شدن برویم، به سمت دنیاهای گشوده برویم، گفت و گو را در دستور کار خودمان قرار بدهیم و مهارت های گفت و گویی را بیاموزیم حتما در عصر ارتباطات به سمت فرصت ها رفته ایم، اگر نه به سمت تهدیدهایش رفته ایم و در خود فرو می رویم.
7457/8066**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هادی خانیکی: در جامعه ایران ترجیج ارزشهای فردی جای منافع جمع را گرفته است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X