ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازگشت جلال طالبانی به‌ عرصه‌ سیاست

به‌ گزارش مشرق، امروز هیئتی بلندپایه‌ از هر دو حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان عراق و جنبش تغییر با ریاست نوشیروان مصطفی امین، با حضور جلال طالبانی تفاهم‌نامه‌ سیاسی مهمی را به‌ امضاء رساندند.

جلال طالبانی در عکس‌های که‌ از وی گرفته‌ شده‌ است نشان می دهد که‌ تا حد فراوانی سلامتی خویش را باز یافته‌ است و با تشکیل جلسه‌ امروز گام بلندی هم در بازگشت به‌ صحنه‌ سیاسی برداشت.

سیاستمداری که‌ درست بعد از غیب وی بود که‌ منطقه‌ دچار بزرگترین مشکلات در ۱۰۰ سال اخیر شد و عراق ائتلافی ۲۰۰۳ راهی دیگر در پیش گرفت و اقلیم کردستان عراق به‌ همان صفوف جنگ سرد داخلی خویش در گذشته‌ بازگشت و اتحادیه‌ میهنی بین دو نوع دیدگاه‌ متفاوت تا لبه‌ انشقاقی دیگر پیش رفت.

اما امروز بار دیگر در سایه‌ این سیاستمدار کهنه‌کار نه‌ تنها تمامی دو جناح قدرتمند اتحادیه‌ میهنی به هم پیوستند که‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان عراق تفاهم‌نامه‌ مهمی را با جنبش تغییر به‌ ریاست نوشیروان مصطفی امین امضاء کرد. تفاهم‌نامه‌ای که‌ بی شک تغییرات بنیادینی را در عرصه‌ سیاست داخلی اقلیم کردستان ایجاد خواهد کرد.

در این تفاهم‌نامه‌، هر دو حزب بر تشکیل حکومتی مبنی بر پارلمان و بر اساس قانونی دمکراتیک تاکیید کردند، همچنین درتفاهم‌نامه‌ تاکیید شده‌ است که‌ تمامی درآمد‌های نفتی اقلیم کردستان باید در نهایت شفافیت انجام شود و پارلمان بر تمامی درآمد‌های نفتی نظارتی دقیق داشته‌ باشد.

شایان ذکر است که‌ فساد گسترده‌ در عراق و اقلیم کردستان ریشه‌ در درآمدهای نفتی این کشور دارد که‌ تقریبا هیچ گونه‌ نظارت دقیقی بر آنها اعمال نشده‌ است.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده