ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح هر خانه یک موزه چیست؟

 محمدرضا کارگر مدیر کل موزه های سازمان میراث فرهنگی
مدیرکل موزه‌های کشور با اشاره به اینکه «موزه‌» پادگان نیست، از اهدای بزرگترین اشیاء تاریخی خبر داد و گفت: امیدواریم در سال جاری هر ۱۰ روز شاهد افتتاح یک موزه باشیم و در سال آینده هر هفته به ایجاد یک موزه و در سالهای آینده هر روز یک موزه افتتاح شود.

به گزارش تسنیم، محمد رضا کارگر - مدیر کل موزه‌های کشور در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی به رشد ۵۰ درصدی موزه‌های خصوصی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: موزه‌های خصوصی با تدابیر دولت تدبیر و امید برای نخستین‌بار از موزه‌های دولت پیشی گرفتند به طوریکه در دو سال گذشته ۴۰ موزه توسط افراد حقیقی افتتاح شده است.

مدیرکل موزه‌های کشور با بیان این مطلب که در سال گذشته اقدامات مثبتی در حوزه موزه‌ها رخ داده است، گفت: در دو سال گذشته رشد موزه‌های بخش خصوصی و افتتاح ۴۰ موزه توسط افراد حقیقی سبب شد که برای نخستین بار در طول تاریخ موزه داری کشور بخش خصوصی از دولت پیشی بگیرد.

وی افزود: از آنجایی که وظیفه موزه حفظ فرهنگ و میراث یک سرزمین است، بنابراین لازم است که موزه‌ها توسط فرهنگ آفرینان حفاظت و پژوهش شوند و تا زمانی که دولت متصدی این مسئله باشد ما به هدف و آرمان خود نمی‌رسیم.

مدیرکل موزه‌های کشور بیان کرد: امیدواریم در سال جاری هر ۱۰ روز شاهد افتتاح یک موزه باشیم و در سال آینده هر هفته به ایجاد یک موزه و در سال های آینده هر روز به افتتاح یک موزه بپردازیم.

کارگر افزود: این سوال نخ نمای قدیمی که چرا موزه‌ها مخاطب ندارند دارد برای همیشه از اذهان پاک می‌شود. سال گذشته بیش از ۲۰ میلیون بازدید کننده از موزه‌ها و بناهای تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی وجود داشت. به طوریکه اگر این آمار را به دیگر موزه های سطح کشور اضافه کنیم قطعاً به رقم ۲۵ میلیون بازدید کننده خواهیم رسید.

وی گفت: در کشوری که ۸۰ میلیون جمعیت دارد آمار ۲۰ میلیون بازدید کننده آمار امیدوار کننده ای است. امسال برای نخستین بار نزدیک به ۱۲ هزار بازدید کننده فقط از مجموعه فرهنگی کاخ سعدآباد در ایام نوروز داشتیم.

مدیر کل موزه‌های کشور به بزرگترین ساماندهی اشیاء تاریخی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در بخش ساماندهی کالبدی فقط در یک مورد ۵۰ هزار ساماندهی در موزه ملی ایران صورت گرفته است به طوریکه تعداد زیادی از اشیایی که چند دهه در موزه ملی رها شده بودند ساماندهی و با ضابطه‌های قانونی و حقوقی به یک مخزن امن منتقل شد.

کارگر همچنین به بزرگترین ساماندهی علمی اشیاء تاریخی برای نخستین بار در تاریخ موزه داری تاکید کرد و از اهداء یک مجموعه با بیش از ۱۰ هزار شی تاریخی از یک شخص حقیقی به موزه ملی ایران خبر داد.

وی گفت: تمام این اتفاقات در شرایطی رخ داده است که کشور بدترین سال اقتصادی خود را پشت سر گذاشت.

به گفته وی، با توجه به اقدامات صورت گرفته در حوزه میراث فرهنگی و موزه داری عشق و علاقه است که حرف اول را می‌زند و اعتبارات و مسائل مالی تنها هموار کننده راه است. در غیر اینصورت تنها اگر به اعتبارات اکتفا کنیم اتفاقی جز فساد رخ نخواهد داد اتفاقی که در سالهای گذشته در همین مجموعه مدیریتی شاهد آن بودیم.

کارگر بیان کرد: در حال حاضر موزه داران کشور بیش از گذشته به رسالت خود می‌پردازند و با عشق و علاقه و دستانی خالی اما متحد در مسیر حفاظت و توسعه میراث فرهنگی و گسترش دیپلماسی فرهنگی گام بر می‌دارند.

مدیر کل موزه‌های کشور حمایت مسئولان میراث فرهنگی و موزه داران را در سال جدید عامل مهم برای برداشتن گام‌های سترگ عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون وقت آن رسیده که درهای موزه‌ها به روی مردم باز شود و سنت حفاظت از موزه‌ها به مثابه یک جایگاه نظامی را از میان برداشته شود. چرا که موزه مکانی برای مردم است و در حال حاضر نیز سعی داریم نبض فرهنگی جامعه از این پس بیشتر در موزه‌ها به صدا در آید.

به گزارش معاونت میراث فرهنگی؛ مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی با حضور مسئولان حوزه میراث فرهنگی و موزه داران و کارشناسان برگزار شد.

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X