ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرماندار: مهاجرت بی رویه توسعه گناباد را با چالش جدی مواجه کرده است

به گزارش ایرنا، محمد علی نبی پور روز سه شنبه در جلسه پویش وقایع حیاتی گناباد افزود: مهمترین دلایل مهاجرت از این شهرستان مسائل فرهنگی ، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بوده که با توجه به افزایش روند خشکسالی و مسائل و مشکلات متاثر از آن مسائل اقلیمی هم در افزایش روند مهاجرت تاثیر داشته است.
وی اظهار کرد: افزایش بیابان زایی و ریزگردها زندگی مردم مناطق شهری و روستایی گناباد را با مشکلات بسیار مواجه کرده و مشکلات اقلیمی موجب به هم ریخته شدن کانونهای جمعیتی مناطق شهری و روستایی این شهرستان شده است.
وی گفت: علاوه بر مهاجرت بسیاری از مردم گناباد به خارج از این شهرستان، تعداد بسیاری نیز از مناطق روستایی به مرکز شهر مهاجرت کرده اند.
نبی پور افزود: زیرساختهای موجود شهری گناباد جوابگوی جمعیت بسیار مهاجر از روستاها نیست.
وی اظهار کرد: ظرفیت تولید مجتمع آبرسانی این شهر 210 لیتر در ثانیه است در حالی که مصرف آب در مواقع اوج مصرف به 350 لیتر در ثانیه افزایس می یابد و بر این اساس گناباد با کمبود 140 لیتر آب در ثانیه روبرو است.
وی گفت: با توجه به افزایش روند مهاجرت از گناباد میزان جمعیت سالمند در این شهرستان همواره در حال افزایش است.
فرماندار گناباد افزود: اگر نسبت به این مساله دغدغه لازم نداشته باشیم سالهای آینده با بحران جدی روبرو می شویم.
وی اظهار کرد: با افزایش روند مهاجرت از گناباد هم اکنون 50 مدرسه این شهرستان خالی و بدون استفاده رها شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز گفت: 15 هزار نفر از جمعیت این شهرستان از سال 1375 تاکنون به دیگر نقاط کشور مهاجرت کرده اند و با افزایش روند فعلی مهاجرت، گناباد به یکی از پیرترین مناطق کشور تبدیل شده است.
دکتر علی عالمی افزود: روند افزایش مهاجرت به یکی از دغدغه های مهم در شهرستان گناباد تبدیل شده که باید با ساز و کارهایی برای کاهش این معضل تدابیر اساسی اندیشید.
رئیس اداره ثبت احوال گناباد نیز گفت: بر اساس آخرین آمارها جمعیت این شهرستان 85هزار و 341 نفر و نرخ رشد سالانه 2 درصد است و 57،3 درصد جمعیت گناباد در مناطق شهری و بقیه در مناطق روستایی ساکن هستند.
حسین سعیدی افزود: 24،5 درصد از جمعیت این شهرستان کمتر از 14 سال سن دارند، 28،2 درصد بین 15 تا 29 ، 37،8 درصد بین 30 الی 64 و 9،8 درصد نیز سالمند هستند.
وی اظهار کرد: 2164 ولادت در سال گذشته در ثبت احوال گناباد به ثبت رسید که از این تعداد 1105 نفر پسر و 1059 تن دختر بودند و میزان واقعه فوت هم در این مدت 480 مورد بود که 258 نفر را مردان و 222 نفر را زنان تشکیل دادند.
وی خاطر نشان کرد: 807 مورد ازدواج نیز سال گذشته در ثبت احوال گناباد ثبت شد.
شهرستان 85 هزار نفری گناباد در 287 کیلومتری جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده