فرماندار: مهاجرت بی رویه توسعه گناباد را با چالش جدی مواجه کرده است

به گزارش ایرنا، محمد علی نبی پور روز سه شنبه در جلسه پویش وقایع حیاتی گناباد افزود: مهمترین دلایل مهاجرت از این شهرستان مسائل فرهنگی ، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بوده که با توجه به افزایش روند خشکسالی و مسائل و مشکلات متاثر از آن مسائل اقلیمی هم در افزایش روند مهاجرت تاثیر داشته است.
وی اظهار کرد: افزایش بیابان زایی و ریزگردها زندگی مردم مناطق شهری و روستایی گناباد را با مشکلات بسیار مواجه کرده و مشکلات اقلیمی موجب به هم ریخته شدن کانونهای جمعیتی مناطق شهری و روستایی این شهرستان شده است.
وی گفت: علاوه بر مهاجرت بسیاری از مردم گناباد به خارج از این شهرستان، تعداد بسیاری نیز از مناطق روستایی به مرکز شهر مهاجرت کرده اند.
نبی پور افزود: زیرساختهای موجود شهری گناباد جوابگوی جمعیت بسیار مهاجر از روستاها نیست.
وی اظهار کرد: ظرفیت تولید مجتمع آبرسانی این شهر 210 لیتر در ثانیه است در حالی که مصرف آب در مواقع اوج مصرف به 350 لیتر در ثانیه افزایس می یابد و بر این اساس گناباد با کمبود 140 لیتر آب در ثانیه روبرو است.
وی گفت: با توجه به افزایش روند مهاجرت از گناباد میزان جمعیت سالمند در این شهرستان همواره در حال افزایش است.
فرماندار گناباد افزود: اگر نسبت به این مساله دغدغه لازم نداشته باشیم سالهای آینده با بحران جدی روبرو می شویم.
وی اظهار کرد: با افزایش روند مهاجرت از گناباد هم اکنون 50 مدرسه این شهرستان خالی و بدون استفاده رها شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز گفت: 15 هزار نفر از جمعیت این شهرستان از سال 1375 تاکنون به دیگر نقاط کشور مهاجرت کرده اند و با افزایش روند فعلی مهاجرت، گناباد به یکی از پیرترین مناطق کشور تبدیل شده است.
دکتر علی عالمی افزود: روند افزایش مهاجرت به یکی از دغدغه های مهم در شهرستان گناباد تبدیل شده که باید با ساز و کارهایی برای کاهش این معضل تدابیر اساسی اندیشید.
رئیس اداره ثبت احوال گناباد نیز گفت: بر اساس آخرین آمارها جمعیت این شهرستان 85هزار و 341 نفر و نرخ رشد سالانه 2 درصد است و 57،3 درصد جمعیت گناباد در مناطق شهری و بقیه در مناطق روستایی ساکن هستند.
حسین سعیدی افزود: 24،5 درصد از جمعیت این شهرستان کمتر از 14 سال سن دارند، 28،2 درصد بین 15 تا 29 ، 37،8 درصد بین 30 الی 64 و 9،8 درصد نیز سالمند هستند.
وی اظهار کرد: 2164 ولادت در سال گذشته در ثبت احوال گناباد به ثبت رسید که از این تعداد 1105 نفر پسر و 1059 تن دختر بودند و میزان واقعه فوت هم در این مدت 480 مورد بود که 258 نفر را مردان و 222 نفر را زنان تشکیل دادند.
وی خاطر نشان کرد: 807 مورد ازدواج نیز سال گذشته در ثبت احوال گناباد ثبت شد.
شهرستان 85 هزار نفری گناباد در 287 کیلومتری جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرماندار: مهاجرت بی رویه توسعه گناباد را با چالش جدی مواجه کرده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X