ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دهیاری های پاره وقت تجمیع می شوند

به گزارش ایرنا فریدون عربی سه شنبه در آدین هم اندیشی دهیاران و شوراهای اسلامی افزود: با توجه به اینکه اعتبارات و کمک های فنی اعتباری دولت به دهیاری ها در طول سال های اخیر کم شده است یکی از مسائلی که در دستور کار قرار گرفته کاهش تعداد دهیاران است.
وی تصریح کرد: روستاهای بالای 1500 نفر جمعیت دارای شورای پنج نفره و دهیاری تمام وقت هستند و مابقی روستاها شورای اسلامی سه نفره و دهیاری های پاره وقت دارند.
عربی با بیان اینکه براساس سرانه جمعیت روستاها هر سال اعتباری به حساب دهیاریها واریز می شود گفت: این اعتبار برای عملیات عمرانی روستا هزینه می شود و همچنین حقوق دهیاران و حسابداران نیز از این محل پرداخت می شود.
وی خاطرنشان کرد: روستاهای کم جمعیت که دهیاری پاره وقت دارند به علت ناچیز بودن این اعتبار ادامه فعالیت دهیار به صرفه نیست و به این منظور طرح تجمیع آنها اجرا می شود.
مدیرکل دفتر امور روستایی اظهار کرد: 140 حسابدار دهیاری ها در استان همدان وجود دارد که با اجرای طرح تجمیع که با یک آزمون انجام می شود تعداد این افراد باید به 30 نفر کاهش یابد.
عربی همچنین از عملکرد ضعیف دهیاران و شوراهای استان همدان در مورد راه اندازی تعاونی های تولیدی در روستاها انتقاد کرد و افزود: تاکنون در این رابطه کم کاری شده و به درستی این طرح به روستائیان اطلاع رسانی نشده است.
وی تصریح کرد: هرچند 51 طرح در این رابطه معرفی شد اما این طرحها توان و شرایط لازم برای استفاده از تسهیلات و ایجاد اشتغال داشته باشند.
عربی از پرداخت تسهیلات ویژه با سود سه درصد به تعاونی های تولیدی روستایی خبر داد و افزود: این طرح شامل تمام فعالیتهای صنعتی، تولیدی، صنایع تبدیلی و تکمیلی خدماتی، بازرگانی و گردشگری می شود، اما طرحها باید متناسب با نیاز و استعداد منطقه شناسایی شود و در ضمن دارای توجیه اقتصادی باشد.
وی گردشگری روستایی را از اولویت های استان و مورد تأکید استاندار دانست و گفت: روستاهای دارای پتانسیل باید شناسایی و معرفی شود تا بتوانیم با ایجاد زیرساخت های گردشگری به ماندگاری روستاها و ایجاد شتغال و درآمدزایی برای اهالی روستا کمک کنیم.
مدیر کل امور روستایی همچنین به اختصاص سه درصد بودجه دهیاری ها به بخش فرهنگ اشاره کرد و افزود: این اعتبار برای کمک به برنامه های فرهنگی و قرآنی با تصویب شورای اسلامی روستا می تواند صرف شود.
استان همدان 751 دهیار دارد که 52 نفر از آنها در شهرستان اسدآباد فعالیت دارند.
اسدآباد با 110 هزار جمعیت در 45 کیلومتری همدان واقع شده است.
7527/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X