ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توسعه کارکرد آموزش عالی دستاورد دانشگاه در شرق کشور است

خلیل خلیلی، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه تعداد دانشجویان این دانشگاه از 120نفر در سال 1356 با 100 برابر افزایش هم اینک به حدود 12 هزار نفر رسید، افزود: افتخار می کنیم در این مدت کارکرد آموزش عالی را در این منطقه مرزی عرضه به خوبی کردیم .
در حال حاضر این تعداد دانشجو در 11 دانشکده، سه آموزشکده، در 152 کد رشته کارشناسی ارشد ، 116 کد رشته کارشناسی، 33 کد رشته دکتری تخصصی و 10 کد رشته کاردانی در حال تحصیل هستند.
دانشگاه بیرجند نخستین مرکز آموزش عالی استان است که خرداد ماه سال 54 مجوز شورای گسترش وقت را برای ایجاد موسسه آموزش عالی اخذ کرد .
وی گفت: دانشگاه در حال حاضر از تمامی ارکان و تشکیلات یک دانشگاه بزرگ و مادر برخوردار است و کارکرد مناسبی را در بعد ملی و فراملی دارد.
خلیلی کارکردهای منطقه ای را تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته های مختلف تحصیلی یاد کرد و گفت: تعداد زیادی از این افراد هم اکنون به عنوان مدیر و کارشناس در منطقه خدمت می کنند.
وی بدون اشاره به تعداد طرحهای پژوهشی اجرا شده، اضافه کرد: در این مدت محققان و پژوهشگران دانشگاه، طرح های تحقیقاتی مختلفی را در بخش صنعت، کشاورزی و معدنی در استان و در سطح ملی اجرا کردند.
رئیس دانشگاه بیرجند اظهار کرد: با اجرای همایش های ملی و نیز پذیرش دانشجو از سایر نقاط کشور توانمندی های خراسان جنوبی نیز به خوبی معرفی شد.
خلیلی به تاثیر ایجاد دانشگاه و مراکز علمی در تشویق جمعیت به ماندگاری در این استان مرزی یادآور شد: با ارتقا سطح شعور اجتماعی، کارکردهای فرهنگی و دانش عمومی در تامین امنیت پایدار در این منطقه مرزی تاثیر مثبت داشته است.
465کیلومتر از 920کیلومتر مرز مشترک ایران و افغانستان در محدوده خراسان جنوبی قرار دارد.این استان در مجاورت استان های فراه و هرات قرار دارد.
وی در ادامه نظام آموزش عالی را افتخار کشورها دانست و افزود: ایران بعد از انقلاب اسلامی در دو بعد کمی و کیفی به ویژه از نظر تعداد دانشجو پیشرفت زیادی کرد، هم اکنون بیش از 4.5 میلیون دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند که این تعداد تقریبا 27 تا 28 برابر تعداد دانشجویان بدو انقلاب است چنین توسعه ای را در کشورهای دیگر کمتر می توان دید.
** آموزش عالی در خراسان جنوبی کارا و پر راندمان عمل کرده است
خلیلی دانشگاه بیرجند را از لحاظ ورودی در انتخاب رشته دانشگاهها در ردیف های تقربیا آخر ولی از لحاظ خروجی در ردیف های اول ذکر کرد و یادآور شد: عامل خروجی های مناسب علی رغم تمامی مشکل و محدودیت ها، برخورداری از محیطی آرام، امن، ارزان و بدون دغدغه شهرهای بزرگ است که فرصت کافی را در اختیار دانشجو و استاد قرار می دهد تا بتواند با آرامش خاطر به تحقیق و پژوهش بپردازد.
خلیلی افزود: انتظار می رود بعد از برگزاری جشن چهلمین سال تاسیس دانشگاه بیرجند، با مستندسازی تاریخ شفاهی دانشگاه، مستند سازی کارکردهای آموزش عالی و ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر با دانش آموختگان و مسئولان بتوان طرح های پژوهشی بهتری را با شناخت لازم در منطقه سرانجام داد.
هم اکنون حدود 51 هزار دانشجو در خراسان جنوبی با حدود 800 هزار نفر جمعیت در حال تحصیل هستند.
2047/7557

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X