ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مجری دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی: کشاورزان نخبه کشت کلزا به خارج اعزام می شوند

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، علیرضا مهاجر در بازدید از طرح کشت دانه روغنی کلزا در بخش ایلخچی شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی اظهار داشت: بر اساس این طرح، کشاورزان خبره زراعت کلزای کشورمان برای گذراندن دوره های تخصصی به کشورهای صاحب نام در حوزه کاشت دانه های روغنی همچوون فرانسه، هلند، ایتالیا و ترکیه اعزام می شوند.
وی با اشاره به جدیت دولت در اجرای برنامه های حمایتی از افزایش سطح زیر کشت دانه های روغنی در کشور، هدف از این رویکرد را کمک به تحقق برنامه خودکفایی در تولید دانه های روغنی در کشور اعلام کرد.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه 80 درصد روغن مورد نیاز کشور از واردات تامین می شود، کشت نباتات تولیدکننده روغن مانند کلزا و آفتابگردان در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است.
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی و پرداخت به موقع محصول تولیدی کشاورزان کلزاکار به عنوان یکی از برنامه های حمایتی این وزارتخانه در راستای کمک به توسعه کشت دانه های روغنی مانند کلزا یاد کرد.
وی ادامه داد: در این راستا بذر کلزا نیز با قیمت مناسب و به شکل یارانه ای در اختیار کشاورزان کلزا کار قرار می گیرد.
مهاجر گفت: دولت با رویکرد تحقق برنامه افزایش اراضی زیر کشت دانه های روغنی برای کاشت هر هکتار کلزا 12 میلیون ریال تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین به کشاوررزان اعطا می کند.
وی از پرداخت حق سهم کشاوررزان از بابت کاشت کلزا و بیمه رایگان این محصول به عنوان گام دیگر وزارت جهاد کشاورزی در مسیر توسعه سطح زیر کشت دانه هایی رروغنی در کشور یاد کرد.
وی با اشاره به خرید نقدی و تضمینی هر کیلو کلزا به قیمت 32 هزار و 800 ریال اظهار داشت: مدیران و کارشناسانی که بیش از سهمیه اختصاص یافته نسبت به کاشت کلزا در استان های خود اقدام کنند، جهت تشویق به کشورهای خارجی پیشرفته در حوزه زراعت دانه های روغنی مانند فرانسه و هلند اعزام می شوند.
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با اقدام این وزارتخانه برای بهره گیری از علم روز دنیا در زمینه کاشت دانه های رروغنی گفت: با شرکت های فرانسوی و هلندی فعال در این حوزه، قراردادهایی منعقد شده است تا در خصوص معرفی ارقام پرمحصول و زودبازده و مقاوم به آفات و امراض در کشورمان آموزش های لازم با حضور متخصصان خارجی ارائه شود.
وی با اشاره به زیر کشت رفتن 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور برای کلزا در سال جاری از برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش این رقم به 200 هزار هکتار خبر داد و اضافه کرد: در آذربایجان شرقی نیز در سال زرااعی 92-1391 شمسی 280 هکتار کشت کلزا وجود داشت که این رقم در سال جاری به 3221 هکتار افزایش یافته است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح دانه های روغنی این وزارتخانه برای بازدید از طرح کاشت 17 رقم کلزا توسط شرکت فرانسوی اورالیس در بخش ایلخچی شهرستان اسکو در 25 کیلومتری جنوب تبریز، سفر یکروزه ای به آذربایجان شرقی داشت.
518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X