ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ستاد فرعی اقتصاد مقاومتی در سطح بخش ها تشکیل شود

به گزارش ایرنا، سید محمدرضا هاشمی روز سه شنبه و در جلسه توجیهی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان شاهرود، با بیان اینکه می توان در روستاها نیز با همکاری دهیاران و شوراهای اسلامی ستادهایی در این خصوص تشکیل داد، افزود: بخشداران وظیفه دارند گزارش ماهانه خود را به دبیرخانه این ستاد در شهرستان ارسال کنند.
وی با اشاره به لزوم عزم ملی و مدیریت جهادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی ،ابراز داشت: باید اندیشه سال 95 و کار جهادی دهه شصت را به یکدیگر پیوند داد تا رهنمودهای مقام معظم رهبری در این خصوص عملی شود.
فرماندار شاهرود همچنین با بیان اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی تنها مربوط به دولت نبوده و همه موظف به تبعیت از فرمایش رهبر معظم انقلاب هستند، تصریح کرد: ثروت آفرینی و افزایش ارزش افزوده، کاهش وابستگی به نفت و شناخت ضعف ها و تبدیل آن ها به نقاط قوت از جمله اهداف اقتصادمقاومتی است.
هاشمی با درخواست از دانشگاهیان برای کمک به اجرای این برنامه ها اضافه کرد: وجود بیش از 15 مرکز دانشگاهی و آموزشی و بیش از دو هزار استاد تمام وقت در شهرستان شاهرود، ظرفیت خوبی را برای حضور دانشگاهیان در این عرصه فراهم می کند.
وی همچنین با پیشنهاد تشکیل گروه هایی برای بازدید از استان های دیگری که نمونه آزمایشی اقتصاد مقاومتی قرار گرفته اند گفت: استفاده از تجربیات و برنامه های موفق دیگر استان ها بسیار سازنده و تأثیرگذار است.
معاون استاندار سمنان انتظار خود از اصحاب رسانه را نیز این گونه عنوان کرد: رسانه ها باید با فرهنگ سازی و معرفی ظرفیت های شهرستان برای جلب اعتماد مردم و تحقق شعار سال تلاش کنند.
همچنین در این جلسه مدیر کل بودجه و برنامه ریزی استانداری سمنان با بیان مفاهیم کلی اقتصاد مقاومتی گفت: مدیریت تخصیص منابع کمیاب در شرایط وجود مخاطرات و تهدید های درونی و پیرامونی از جمله این مفاهیم است.
رقیه نانگیر مشارکت مردمی در اقتصاد کشور را یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: درون زا و برون گرا کردن، عدالت بنیان کردن و دانش بنیان کردن اقتصاد کشور، رویکردهای دیگر این نوع اقتصاد هستند.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در برابر تهدیدها و مخاطرات مقاوم است، تأکید کرد: توانمندی در استفاده از تحولات فناورانه و اقتصادی دنیا برای پویایی رشد اقتصاد کشور و همچنین برخورداری از قدرت بالای برگشت پذیری به مسیر تعادلی جدید از دیگر ویژگی های آن است.
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان نوع تعاملات ایران با دنیا را در زمینه های فناوری، سرمایه و بازار عنوان کرد و گفت: در شرایط کنونی سهم کشور از فناوری های دنیا ناچیز بوده، استفاده اندکی از سرمایه خارجی داشته و صادرات بیشتر نفتی و واردات متکی بر نفت است.
نانگیر بی ثباتی اقتصاد کلان کشور، تورم مزمن دو رقمی، بودجه های پرنوسان وابسته به نفت، و توسعه نیافتگی بازارهای مالی را از جمله ضعف های اقتصاد کشور دانست و ابراز داشت: مجموعه عوامل بسیاری سبب شده اقتصاد ایران به شدت تحت تأثیر بازارهای خارجی و اتفاقات منطقه ای باشد.
وی ادامه داد: چنانچه اقتصاد مقاومتی عملی شود، شرایط به نحوی تغییر می کند تا بتوان بهره برداری بیشتری از فناوری های دنیا داشته و یا صادرات نفت و گاز محدود شود.
وی هدف اساسی این نوع اقتصاد را کاهش وابستگی ها، تأکید بر مزیت های تولید داخل و تلاش برای خود اتکایی خواند و افزود: اقتدار بین المللی، عدالت اجتماعی و تبدیل دانایی به دارایی از دیگر اهداف آن است.
مدیر کل بودجه و برنامه ریزی استان سمنان اضافه کرد: استفاده از همه ظرفیت های دولتی و مردمی، توانمند سازی بخش خصوصی، حمایت از تولید ملی و مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز از جمله شرایط و الزامات اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
7359/6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده