ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الحریری: مشکلی برای ملاقات با ژنرال عون ندارم، هدف باید مشخص شود

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، الحریری عصر سه شنبه در کاخ الیزه در پاریس با اولاند دیدار و با وی در باره « تحولات منطقه و لبنان به ویژه خلاء ریاست جمهوری و تاثیرآن بر فعالیت نهادهای دولتی و اقتصاد لبنان» گفت وگو کرد.
الحریری که بعداز کسب یک پیروزی بسیار ضعیف با طعم تلخ شکست در انتخابات شورای شهر بیروت پایتخت لبنان به پاریس رفته است، بعداز این دیدار یک ساعته در گفت وگو با خبرنگاران گفت که اولاند تمایل زیادی دارد تا به خلاء ریاست جمهوری در لبنان پایان داده شود.
از 25 ماه مه 2014 تاکنون، با رفتن « میشل سلیمان»رئیس جمهور سابق از کاخ ریاست جمهوری(بعبدا)، درهای این کاخ بسته مانده است و لبنان حدود دو سال است که رئیس جمهوری ندارد.
نخست وزیراسبق لبنان که اکنون جایگاه او در لبنان به ویژه درمیان گروه 14 مارس و حتی حزبش«جریان المستقبل» متزلزل شده است، گفت: گام هائی را که می توانیم برای پایان دادن به دوره خلاء ریاست جمهوری در لبنان برداریم، تشریح کردم.
در محافل رسانه ای و سیاسی لبنان گفته می شود،الحریری هم مانند کاردینال « بشاره راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان که چند روز قبل با اولاند در پاریس ملاقات کرده است، برای طرح « دوره انتقالی و تعیین یک رئیس جمهوری برای مدت دو سال» رایزنی و تلاش می کنند.
رسانه های لبنانی می گویند که کاردینال راعی در جریان سفر اخیر اولاند به بیروت این پیشنهاد را ارائه کرده و براساس این طرح ، ژنرال« میشل عون» برای مدت دو سال رئیس جمهوری لبنان خواهد بود و سپس فرد دیگری انتخاب می شود.
کارشناسان و ناظران معتقدند که از یک سو ژنرال عون این طرح را نمی پذیرد و از سوی دیگر برای اجرای آن باید قانون اساسی لبنان تعدیل شود.
الحریری با بیان اینکه « با اولاند در باره موضوع آوارگان سوری و کمک های فرانسه به لبنان در این زمینه گفت وگو کردم»، گفت: حل اساسی پرونده آوارگان ، بازگشت آنها به کشورشان در چارچوب حل سیاسی بحران سوریه در سریعترین زمان ممکن است.
وی افزود: با اولاند در باره تحولات منطقه صحبت و توافق کردیم که تماس ها در خصوص لبنان ادامه یابد.
رئیس حزب جریان المستقبل در پاسخ به این سوال که آیا اولاند ایده های جدیدی درخصوص پایان خلاء ریاست جمهوری در لبنان ارائه کرد؟، گفت: واضح است که رئیس جمهوری فرانسه برای پایان خلاء ریاست جمهوری در لبنان بسیار تمایل دارد زیرا اوضاع اقتصادی و اجتماعی در لبنان به مراحل بسیار خطرناکی رسیده است.
الحریری افزود: نرخ رشد اقتصادی لبنان در سال گذشته میلادی به صفر رسید و امروز زیر صفر قرار دارد و این وضعیت بر همه لبنانی ها تاثیر می گذارد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بعداز انتخابات شوراهای شهر در لبنان امکان برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در سریعترین زمان وجود دارد؟، گفت:به اعتقاد من انتخابات شوراهای شهر به زودی همه گروه های سیاسی لبنانی را تشویق می کند بسیار جدی به برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی فکر کنند.
از رئیس حزب جریان المستقبل سوال شد، آیا پیشنهاد کاردینال راعی به رئیس جمهوری فرانسه در خصوص گزینه های پایان خلاء ریاست جمهوری به ویژه اصرار او برای ملاقات شما با ژنرال میشل عون را با اولاند بررسی کردید؟
الحریری در پاسخ گفت: من مشکلی برای ملاقات با ژنرال عون ندارم اما باید هدف از این ملاقات را مشخص کنیم.
وی در عین حال تاکید کرد: در نهایت نامزد ما در انتخابات ریاست جمهوری ، « سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده است و به ژنرال عون هم علاقه داریم و به او احترام می گذاریم.
رئیس حزب جریان المستقبل با بیان اینکه « باید به راه حلی برای انتخاب رئیس جمهوری لبنان برسیم»، افزود: به عنوان رئیس یک حزب سیاسی (جریان المستقبل) گفته ام برای ما مانعی وجود ندارد اگر گروه مقابل ( 8 مارس) دارای اکثریت است در صحن پارلمان حاضر شود و ژنرال عون را به عنوان رئیس جمهوری انتخاب کنند.
الحریری با این ادعا که « ما هرگز انتخاب رئیس جمهوری را معطل نکرده ایم و آن را یک حق مطابق قانون اساسی نمی دانیم»، اضافه کرد: هدف از ملاقات با ژنرال عون چیست؟ آیا باید قانع شویم که او نامزد ریاست جمهوری ما باشد؟ در گروه 8 مارس ژنرال عون همپیمانانی دارد که باید در این باره باهم صحبت کنند و به راه حل برسند و در این صورت دیگر نیازی نیست تا با سعدالحریری صحبت و او را در خصوص این راه حل قانع کنند.
وی در پاسخ به این سوال، آیا به رئیس جمهوری فرانسه در خصوص تحرک برای حل بحران ریاست جمهوری وعده دادید، آیا تماس هائی بین فرانسه با ایران و سعودی در این زمینه وجود دارد؟ با بیان اینکه« موضوع خلاء ریاست جمهوری بسیار واضح است»، ادعا کرد که « علت تعطیل شدن روند انتخاب رئیس جمهوری حزب الله و ژنرا عون هستند و متاسفانه لبنان و همه مردم لبنان بهای آن را می پردازند».
رئیس حزب جریان المستقبل افزود: ما پایان یافتن دوره خلاء ریاست جمهوری را تنها راه برای پایان مشکلات و بحران های در نهادهای اجتماعی و اقتصادی لبنان می دانیم.
سفر کاردینال راعی ، سعدالحریری و « ولید جنبلاط» رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقی خواه لبنان به فرانسه بعداز دیدار اخیر اولاند از بیروت در حالی است که « ایمانوئل بون» سفیر فرانسه در بیروت سرگرم ملاقات با مقامات لبنانی برای فراهم کردن مقدمات سفر« ژان مارک آیرو» وزیرخارجه فرانسه به لبنان است.
وی گفت که انتظار می رود وزیرخارجه فرانسه در چارچوب ادامه تماس های پاریس با مقامات لبنان برای بررسی اوضاع سیاسی و کمک به حل بحران های سیاسی آن 27 ماه کنونی میلادی وارد بیروت شود.
ایمانوئل بون در گفت وگو با خبرنگاران تاکید کرد: روابط فرانسه با حزب الله لبنان برقرار است و ما در سطوح مختلف با حزب الله گفت وگو می کنیم.
سفیر فرانسه در لبنان در پاسخ به این سوال که آیا آیرو با مقامات حزب الله در سفر خود به لبنان ملاقات خواهد کرد؟، گفت: باید ببینم برنامه دیدارها و ملاقات ها چگونه خواهد بود.
ایمانوئل بون خاطرنشان کرد: رئیس مجلس سنای فرانسه در سفر ماه سپتامبر گذشته به لبنان و مدتی بعد از آن یک هیات حزبی فرانسوی با مقامات حزب الله ملاقات کردند.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده