ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قنات قصبه گناباد در تهدید جدی ساخت و ساز غیر مجاز و آلودگیهای شهری و صنعتی

به گزارش ایرنا، نگار سرتیپ زاده روز سه شنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات قنات قصبه گناباد افزود: آلودگی های برخی واحدهای تولیدی و افزایش ساخت و سازها در حریم این قنات به عنوان تهدید جدی در حال افزایش است.
وی اظهار کرد: ورود فاضلات شهرک شهرجو و برخی واحدهای مرغداری و گاوداری نیمه صنعتی گناباد به داخل قنات قصبه مظهر این قنات را با آلودگی جدی مواجه کرده است.
وی گفت: مسیر فعلی تا مظهر قنات به هیچ عنوان مناسب و از استانداردهای لازم برخوردار نیست و باید با اختصاص اعتبار مناسب نسبت به احداث مسیر دیگر در این منطقه اقدام کرد.
سرتیپ زاده افزود: بنای موجود سازه قنات قصبه گناباد از استحکام مناسب برخوردار نیست و سال گذشته با صرف سه میلیارد ریال نسبت به استحکام بخشی موردی قسمتهایی از این قنات اقدام شد و زمینه جذب گردشگر در تعطیلات نوروزی برای بازدید از این قنات فراهم آمد.
وی اظهار کرد: به دنبال بازدید کارشناسان سازمان یونسکو و کسب موافقت نخست برای ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست آثار جهانی این سازمان در سال گذشته، مراحل ثبت این اثر در حال اتمام است و تیرماه سالجاری این مهم محقق می شود.
وی گفت: قنات قصبه گناباد از جنبه های گوناگون به خصوص فناوری، مدیریتی، فرهنگ عامه و مناظر طبیعی می تواند به عنوان مهمترین جاذبه گردشگری گناباد و حتی خراسان رضوی و کشور مطرح باشد و ثبت آن در یونسکو روند آن را تسهیل می کند.
سرپرست پایگاه قنات قصبه گناباد گفت: ثبت جهانی این قنات به عنوان یک عامل مهم تامین آب منطقه از 2500 سال پیش تاکنون با وجود تداوم پدیده خشکسالی طی سالهای اخیر، کاهش رطوبت، بارندگی و منابع آب سطحی از اهمیت بسیار برخوردار است.
محمد علی نبی پور فرماندار گناباد هم ضمن تاکید بر توجه بیشتر مسئولان و دست اندرکاران ذیربط نسبت به رفع مسائل و مشکلات پیش روی ثبت جهانی قنات قصبه از تشکیل هیات امنای این قنات برای رسیدگی جدی به این امر از هفته آینده خبر داد.
شهردار گناباد هم گفت: به دلیل فقدان نظارتهای لازم برخی از شهروندان از مظهر قنات قصبه برای استحمام و حتی شستن قالی و پتو استفاده می کنند که این امر آلودگی آن را به شدت افزایش داده است.
علی تقوی افزود: برای کاهش این معضل اقدامهای مطالعاتی برای احداث مسیر گردشگری قنات قصبه گناباد توسط شهرداری انجام شد که چون با طرح جامع تفصیلی این شهر مغایرت داشت، اصلاح و دوباره در مرحله اجرا قرار گرفت.
قنات قصبه گناباد یکی از پدیده های حیرت انگیز ساخته دست بشر و نمادی از سازگاری انسان با طبیعت در کوی شرقی گناباد محلی مشهور به برج علی ضامن در داخل رسوبهای ریزدانه آغاز شده و طول آن به بیش از 33 کیلومتر می رسد.
این قنات از یک رشته اصلی و شش رشته فرعی تشکیل شده که در مجموع 427 میله چاه دارد و عمیق ترین آنها به حدود 300 متر می رسد.
قنات قصبه از 2500 سال قبل و در زمان هخامنشیان برای تامین آب شرب در منطقه گناباد ایجاد شده و همچنان در تامین آب این منطقه نقش آفرین است.
قطعه سفالهای پراکنده در اطراف دهانه چاههای این قنات حاکی از این است که رشته قصبه واقع در کانال اولیه اصلی قنات بوده که در زمان هخامنشیان حفر شده و به دنبال آن رشته های دیگر قنات در مواقع خشکسالی حفر شده اند.
ریزش پی در پی قنات پیشینیان را به یافتن راه چاره ای ترغیب کرد که طی آن در فاصله 683 متری، قنات را به دو شاخه تقسیم کنند تا در صورت ریزش و بسته شدن یکی از کانالها آب از دیگری خارج شده و در داخل انباشته نشود.
قنات قصبه گناباد از نظر موقعیت و قدمت یکی از بهترین مکانهای گردشگری این شهر محسوب می شود و هر سال گردشگران بسیار به خود جذب می کند.
شهرستان گناباد دارای 250 اثر تاریخی و معنوی است که از این تعداد 142 اثر به ثبت آثار ملی رسیده است.
چهار موزه باستانشناسی، مردم شناسی، آب و موزه روستایی زعفران هم در گناباد برای بازدید علاقه مندان دایر است.
گناباد در 287 کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده