کارشناس زبان های باستانی: زبان فردوسی، راز جاودانگی شاهنامه است

ابوالفضل خطیبی عصر سه شنبه در دومین همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در رامسر افزود : شاهنامه موسیقی کلام دارد و یکی از بزرگ ترین اشعارحماسی جهان است.
این هموند فرهنگستان زبان فارسی اظهار داشت: تنها یک نابغه می تواند چنین اشعاری را در داستانی بسراید که به لحاظ زبان زیباترین باشد.
این استاد دانشگاه افزود : مترجم مشهور آلمانی که شاهنامه را به نظم آلمانی ترجمه کرده و سال ها با اشعار فردوسی مانوس بوده بیان داشته شاهنامه به لحاظ روح حاکم برمنظومه از الیاد برتر است.
وی افرود : الیاد بزرگ ترین کتاب حماسی غرب است که غربی ها بر روی آن بسیار تعصب دارند.
خطیبی همچنین اظهار داشت : شاهنامه به لحاظ برخی ویژگی های اخلاقی در زندگی بشری اثرگذار است.
شاهنامه فرودسی تاکنون توسط اشاخصی چون هاگمان، لودلف، وال، والنبورگ، ویلکن و فون هامر پورگشتال به زبان آلمانی ترجمه شده است.
خطیبی عضو هیات علمی و از اعضای گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
او بیش از یکصد مقاله علمی بویژه درباره شاهنامه در دانشنامه‌ها و مجلات تخصصی ادبی منتشر کرده و در تصحیح بخشی از شاهنامه نیز همکاری داشته‌ است.
مسئول انجمن جان و خرد شهرستان رامسر نیز در این همایش گفت: شاهنامه کتابخانه غنی، تاریخ، ادبیات، پزشکی، اخلاق و وطن پرستی است.
اسماعیل پورعسکری با بیان اینکه شاهنامه آیینه فرهنگ و تمدن مردم کهن است ، افزود : باید بیش از پیش برای ماندگاراین اثر کهن تلاش کرد.
دومین همایش بزرگداشت فردوسی به همت انجمن جان و خرد و شهرداری رامسر با حضور جمع زیادی از اندیشمندان و استادان در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان برگزار شد .
شاهنامه خوانی توسط مرشد، برپایی نمایشگاه کتاب مولفان رامسری از دیگر برنامه های جنبی این همایش بود.
/1602/7515/1654**1565

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارشناس زبان های باستانی: زبان فردوسی، راز جاودانگی شاهنامه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X