ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نظام آموزشی کشور در دهه گذشته دچار چالش شده است

به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ زهرا گویا ؛ عصر سه شنبه در همایش روز ملی ریاضیات ایران در اردبیل شناسایی ضرورت ها را پیش نیاز ایجاد تغییرات دانست و گفت : بدون در نظر گرفتن این موضوع بطور یقین هرگونه دگرگونی در نظام آموزشی چالش برانگیز خواهد بود.
وی اظهار کرد : با تغییر نظام آموزش ایران به 6-6 و دوباره به 6-3-3 تعداد زیادی از معلمان در رشته ریاضی بیکار شدند و در عوض در مقطع متوسطه با کمبود معلم در این رشته مواجه شدیم.
او گفت: درحالیکه هنوز سود و زیان ناشی از این تغییر در نظام آموزشی کشورمان را ارزیابی نکرده بودیم به خاطر مشکل های به وجود آمده ناشی از آن با سرعت بیشتر به سوی یک تغییر دیگر در نظام آموزشی سوق داده شدیم.
وی یکی از مشکل های ناشی از ایجاد دگرگونی بدون در نظر گرفتن پیش نیاز آن در نظام آموزشی را درج عبارت ' یادآوری ' در کتاب های درسی پایه ششم دانست و خاطرنشان کرد : چنین اتفاقی یک چالش مهم در درس ریاضی کشورمان شده است.
او گفت : کتاب و برنامه درسی ریاضی ؛ آموزش ارتقاء و شرایط حرفه ای معلمان ریاضی و نیز ارزشیابی سه چالش عمده رشته ریاضی در آموزش و پرورش کنونی ایران است .
وی ادامه داد : نظام رتبه بندی معلمان در کشورمان برگرفته از نظام غربی دهه های قبل می باشد که اکنون در خود آمریکا کشتی این نوع نظام آموزشی به گل نشسته است و کارساز نمی باشد.
گویا افزود : با تاسف این عامل باعث ایجاد نوعی از یک رقابت فرسایشی در جامعه آموزشی ایران بین معلمان شده است به گونه ای که میزان رضایتمندی از عملکرد معلم تعداد دانش آموزان راه یافته به مراکز استعدادهای درخشان می باشد.
وی با اشاره به اینکه براساس نظام آفرینش انسان امکان ندارد که همه کودکان و جوانان تیزهوش و نابغه باشند و اگر چنین بود دیگر نابغه بودن معنی و مفهومی نداشت تصریح کرد : باتاسف توهم تیزهوش و نابغه بودن فرزندان ؛ خانواده ها و والدین دانش آموزان را نیز گرفتار کرده و فضای رقابتی ناسالم شکل گرفته است.
وی چنین دگرگونی هایی را سبب صرف هزینه و هدر رفت وقت و انرژی جامعه دانست و افزود : بطور مسلم احتیاط شرط عقل است و بهتر است قبل از ایجاد تغییر در هر زمینه ای دلیل آن را مشخص و مورد ارزیابی قرار دهیم.
وی ادامه داد : در ایجاد هرگونه دگرگونی در نظام آموزشی جامعه باید مردم توجیه شده و مجریان دل در گرو آن تغییرها بسپارند و بطور مسلم اگر افکار عمومی چرایی انجام یک دگرگونی را بدانند آن را با کمترین مشکل خواهند پذیرفت و همکاری خواهند کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا در این همایش که به مناسبت بزرگداشت حکیم عمر خیام شاعر و ریاضی دان برجسته ایرانی در سالن دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اردبیل و به همت خانه ریاضی اردبیل برپا شده بود تعدادی از مسوولان و صاحبنظران مطالبی در ارتباط با علم پایه ریاضی مطرح کردند.
6019/6016

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده