ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زبان فردوسی ، راز جاودانگی شاهنامه است

ابوالفضل خطیبی عصر سه شنبه در دومین همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در رامسر افزود : شاهنامه موسیقی کلام دارد و یکی از بزرگ ترین اشعارحماسی جهان است.
این هموند فرهنگستان زبان فارسی اظهار داشت : تنها یک نابغه می تواند چنین اشعاری را در داستانی بسراید که به لحاظ زبان زیباترین باشد.
این استاد دانشگاه افزود : مترجم مشهور آلمانی که شاهنامه را به نظم آلمانی ترجمه کرده و سال ها با اشعار فردوسی مانوس بوده بیان داشته شاهنامه به لحاظ روح حاکم برمنظومه از الیاد برتر است.
وی افرود : الیاد بزرگ ترین کتاب حماسی غرب است که غربی ها بر روی آن بسیار تعصب دارند.
خطیبی همچنین اظهار داشت : شاهنامه به لحاظ برخی ویژگی های اخلاقی در زندگی بشری اثرگذار است.
شاهنامه فرودسی تاکنون توسط اشاخصی چون هاگمان ، لودلف ، وال ، والنبورگ ، ویلکن و فون هامر پورگشتال به زبان آلمانی ترجمه شده است .
خطیبی عضو هیات علمی و از اعضای گروه فرهنگ نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
او بیش از یکصد مقاله علمی بویژه درباره شاهنامه در دانشنامه‌ها و مجلات تخصصی ادبی منتشر کرده و در تصحیح بخشی از شاهنامه نیز همکاری داشته‌ است.
مسئول انجمن جان و خرد شهرستان رامسر نیز در این همایش گفت: شاهنامه کتابخانه غنی ، تاریخ ، ادبیات ، پزشکی ، اخلاق و وطن پرستی است.
اسماعیل پورعسکری با بیان اینکه شاهنامه آیینه فرهنگ و تمدن مردم کهن است ، افزود : باید بیش از پیش برای ماندگاراین اثر کهن تلاش کرد.
دومین همایش بزرگداشت فردوسی به همت انجمن جان و خرد و شهرداری رامسر با حضور جمع زیادی از اندیشمندان و استادان در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان برگزار شد .
شاهنامه خوانی توسط مرشد ، برپایی نمایشگاه کتاب مولفان رامسری از دیگر برنامه های جنبی این همایش بود.
/1602/7515/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده