ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اجرای طرح «کارآموزی و کارورزی تخصصی» برای مستعدان ‌برتر مهندسی

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از بنیاد ملی نخبگان، دکتر آریا الستی گذراندن دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان دوره‌ کارشناسی رشته‌های فنی مهندسی را امری اجباری دانست و گفت: این افراد با حضور در صنعت این دوره‌ها را سپری می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه، این دوره‌های کارآموزی به طور کلی و به دلایل متعدد خروجی مناسبی نداشته است، افزود: بعد از عارضه‌یابی و بررسی دقیق دوره‌های کارآموزی به دستور ریاست بنیاد ملی نخبگان، این نهاد در تلاش است شرایط را به گونه‌ای مهیا کند که مستعدان‌ برتر فنی مهندسی سال سوم و چهارم دانشگاه این دوره‌ها را بصورت تخصصی بگذرانند و علاوه بر آن از تسهیلات مالی نیز برخوردار شوند.
الستی ادامه داد: به همین منظور در گام ابتدایی با همکاری معاونت علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری حدود 200 شرکت‌ دانش‌بنیانِ ‌برتر شناسایی و انتخاب شدند که از این تعداد 45 شرکت برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان در این طرح اعلام آمادگی کردند.
وی افزود: تلاش بر این بوده است که شرکت‌های دانش‌بنیان در استان‌هایی همچون تهران، اصفهان و شیراز با تراکم جمعیت مستعدان‌ برتر انتخاب شوند.
معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: در گام بعدی با همکاری «امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی» و دانشگاه صنعتی ‌شریف، مدل اولیه پایلوت طرح به‌طور کامل شناسایی و اطلاعات مستعدان‌ برتر سال سوم و چهارم مقطع کارشناسی رشته‌های فنی ‌مهندسی نیز از سامانه ثریا استخراج شد.
وی افزود: تعداد این افراد 200 نفر است که غالبا در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی کامپیوتر و در دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و تهران در حال تحصیل هستند.
معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به طراحی و راه‌اندازی سامانه کارآموزی و کارورزی تخصصی گفت: مستعدان ‌برتر متقاضی می‌توانند از طریق این سامانه برای گذراندن دوره‌های کارآموزی و کارورزی تخصصی به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی و در سامانه ثبت‌نام کنند.
الستی ادامه داد:فرد مستعد برتر از این طریق ضمن اینکه دوره کارآموزی خود را به صورت تخصصی می‌گذراند، از این طریق با نیازها و آسیب‌های واقعی آشنا شده و از پرداختی 10 میلیون ریالی بنیاد ملی نخبگان نیز بهره‌مند می شود.
وی ادامه داد:علاوه بر آن برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت ارزیابی نیز مبلغی را به‌عنوان بهره‌و‌ری به دانشجویان مستعد ‌برتر پرداخت می‌کنند.
الستی در ادامه تصریح کرد: مستعدان ‌برتر سال سوم و چهارم رشته‌های فنی ‌مهندسی که پیش از این دوره کارورزی را گذرانده‌اند نیز می‌توانند تحت عنوان «کارورزی اختیاری» در این دوره‌ها ثبت‌نام کنند و از تمام مزایای آن، ازجمله حقوق 10 میلیون ریالی برخوردار شوند.
وی با تاکید براینکه، هدف‌گذاری بنیاد ملی نخبگان برای اجرای طرح کارآموزی و کارورزی تخصصی برای تابستان امسال است، گفت: حضور در محیط واقعی اشتغال و آشنایی با ابعاد آن از مزایای طرح کارآموزی و کارورزی تخصصی است که می‌تواند حتی در آینده شغلی مستعدان‌ برتر نیز تأثیرگذار باشد و مسیر پیش‌رو را برای آنان روشن‌تر کند.
1836

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده