ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تلاش برای جلوگیری از انقراضقره گل

انواع گوسفند با نژادهای گوناگون در ایران وجود دارد که هر نژاد با یک نوع آب و هوا خو گرفته است و در این میان 'قره گل' با هوای کویری و خشک دمساز بوده و در سرزمین خشک و نیمه خشک خراسان پرورش یافته است.
نژاد قره گل نام خود را از روستایی به همین نام در شهرستان سرخس گرفته است، گوسفندان قره گل در زمان های دور، پرتعداد بودند و به قولی نبض اقتصاد منطقه در دستان آنان بود اما به مرور زمان به دلیل برخی غفلت ها این نژاد رو به انقراض گذاشت.
برای جلوگیری از انقراض این نژاد، دولت اقدام به راه اندازی ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل در حدود 48 سال قبل در مرکز اصلی زیست این حیوان یعنی سرخس نمود و از آن سال تاکنون این ایستگاه فراز و نشیب های بسیار پشت سر گذاشته است.
مسئول ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل در سرخس در این باره گفت: گوسفند قره گل از بهترین نژادهای پوستی جهان است و اکثر کشورهای آسیای میانه در این زمینه وارد عمل شده و اقدام به پرورش این گوسفند و تولید پوست از آن نموده اند.
اکبر احمدی افزود: به طور معمول گله داران انتظار دارند گوسفندان همه نوع محصولی مثل گوشت، شیر، پشم و پوست تولید کنند و بیشتر نژادهای گوسفند هم این محصولات را تولید می کنند، اما هر نژادی در تولید یک محصول استعداد بیشتری دارد همان طور که قره گل در تولید پوست مرغوب استعداد بیشتری دارد.
وی بیان کرد: پوست بره قره گل نظم، درخشندگی و نقش زیبایی دارد و تجارت این پوست یکی از بهترین فعالیتهای اقتصادی در کشورهای آسیای میانه است که به صورت خام یا در قالب پوشاک پوستی به کشورهای اروپایی صادر می شود.
وی گفت: ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل در سال 1347 ایجاد شد و در آن زمان یک قطعه پوست قره گل به اندازه یک راس دام ارزش داشت و این پوست در سرخس فراوری و به کشورهای مختلف صادر می شد.
احمدی ادامه داد: در سه دهه اخیر به دلیل برخی کم کاری ها و غفلت ها، شمار گوسفندان قره گل در خراسان رو به کاهش نهاد و پوست قره گل از گردونه اقتصادی این نژاد خارج شد و دامداران تولید گوشت از این گوسفند را بر تولید پوست آن ترجیح دادند.
وی با بیان اینکه نژاد قره گل در تولید گوشت مرغوب نیز استعداد بسیار دارد افزود: دامداران این منطقه به سوی تجارت گوشت قره گل گرایش یافتند و به دلیل عدم استقبال از پوست بره قره گل در عمل جمعیت این نژاد رو به کاهش گذاشت و به مرز انقراض رسید.
مسئول ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل در سرخس گفت: این مرکز 20 سال قبل در اوج بود و با 50 نیروی انسانی یک مرکز تحقیقاتی به شمار می رفت اما به دلیل ورود دام های غیربومی به منطقه و گرایش دامداران به پرورش گوسفندهای گوشتی و چاق، از فعالیت آن کاسته شد.
احمدی اظهار کرد: امروزه ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل تنها مرکز پرورش این نژاد در ایران است و به دلیل مشکلات مالی و کمبود نیروی انسانی فقط تلاش می کند مانع انقراض این نژاد شود.
مدیر جهاد کشاورزی سرخس نیز در این باره گفت: گوسفند قره گل در بیابان های کم آب و علف پرورش می یابد و این گوسفندان در دمای 30 درجه زیر صفر یا 40 درجه سانتیگراد بالای صفر نیز مقاوم هستند.
علیرضا عرفانی افزود: گوسفند قره گل چندان اهلی نیست، وابسته به مرتع بوده و تحمل پیاده روی به مسافت بسیار را در مراتع دارد، همچنین این نژاد در مناطقی که فاصله زیاد از سطح دریا دارند، می تواند زیست داشته باشد.
وی بیان کرد: اکنون تنها منطقه ای که گوسفند نژاد قره گل در آن پرورش می یابد، سرخس است و در ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند این شهرستان سالانه 300 راس قوچ و 300 راس میش پرورش و بین دامداران منطقه توزیع می شود.
وی گفت: هم اکنون یک هزار راس گوسفند قره گل در ایستگاه مزبور و 130 هزار راس دام قره گل در شهرستان سرخس وجود دارد.
مدیر جهاد کشاورزی سرخس افزود: تعداد دام های قره گل در ایستگاه اصلاح این نژاد براساس نیاز دامداران منطقه است تا بتوانند با آمیختگی قره گل با دام های دیگر از انقراض این نژاد جلوگیری کنند.
عرفانی اظهار کرد: کشورهای آسیای میانه در سالهای اخیر از وجود نژاد قره گل سود جسته و اکنون گله های بزرگ از این نژاد در ترکمنستان و افغانستان و حتی ازبکستان و روسیه وجود دارد که پوست مرغوبی از آنها تولید و به بازار خراسان رضوی ارسال می کنند.
وی با بیان اینکه سرخس در فرآوری پوست بره قره گل فاقد امکانات لازم و سرمایه گذار است افزود: هیچ کارخانه چرم در این نواحی وجود ندارد که بتواند فرآوری پوست این گوسفند را به خوبی انجام دهد.
وی گفت: باید از سوی وزارت جهاد کشاورزی ایستگاه تحقیقاتی درباره گوسفند قره گل در سرخس ایجاد و دانشجویان تحقیقات خود را در این مرکز انجام دهند تا کمکی به این نژاد مرغوب شود.
عرفانی با بیان اینکه چند سال قبل از نژاد قره گل به استان قم ارسال و زمینه پرورش آن فراهم شد افزود: حمایت دولت با خرید پوست گوسفند قره گل از دامداران و اختصاص یارانه به آن می تواند اقتصاد پوست در این نژاد گوسفند را تقویت و دامداران را با این نژاد آشتی دهد.
مدیر جهاد کشاورزی سرخس گفت: نژاد قره گل دارای گوشت و پوست بسیار مرغوب است که می تواند در اشتغالزایی و رونق اقتصاد منطقه نقش مهمی ایفا کند.
فرماندار سرخس نیز در این زمینه گفت: نژاد گوسفند قره گل رو به انقراض بود که با تلاش مدیریت جهاد کشاورزی سرخس در چند سال گذشته دوباره احیا شد.
حسین سنجرانی افزود: تولید پوست از نژاد قره گل در سرخس در حدی نبوده که راه اندازی کارخانه چرم و فرآوری پوست آن توجیه اقتصادی داشته باشد.
وی بیان کرد: با این حال برای توسعه اقتصاد پوست قره گل در حال مذاکره با سرمایه گذاران بخش خصوصی هستیم و صاحبان صنایع کوچک در این زمینه پیشنهاداتی داده اند.
وی گفت: تخصیص اعتبار برای اجرای طرحهای صاحبان صنایع کوچک به منظور فرآوری پوست قره گل از طریق معاونت روستایی نهاد ریاست جمهوری در دست پیگیری است که امید است محقق شود.
شهرستان سرخس با جمعیت 88 هزار نفر در 145 کیلومتری شمال شرقی مشهد و مرز ایران و ترکمنستان واقع است.
7489 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده