ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جشنواره ایده های ناب در شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی برگزار شد

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، مرتضی خیری افزود: هدف از برگزاری این جشنواه ترویج فرهنگ حفط محیط زیست و کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از تولید زباله هاست.
وی اظهار کرد: دانش آموزان با استفاده از مواد دور ریختنی و زباله های خشک طرح های بسیار زیبایی از جمله تصویر یوزپلنگ ایرانی ، هوبره و... را خلق کردند.
حاجی آباد مرکز شهرستان زیرکوه در فاصله 160کیلومتری شمال شرقی بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دریای آزاد هزار و 330متر و جمعیت آن
حدود 41هزار نفر در سال 1390بود.
زیرکوه قبل از سال 1391بخشی از قاینات بود که در این سال به شهرستان ارتقا یافت و مساحت آن 9هزار و 185کیلومتر مربع است.
در شرقی ترین نقطه از سرزمین تاریخی قهستان که وسعت آوازه اش از سفرنامه ناصر خسرو و بهارستان آیتی به گوش می رسد، منطقه ای وجود دارد با نام « زیرکوه» شاید برای خیلی ها این سئوال پیش آمده باشد، چرا زیرکوه ؟
در پاسخ باید گفت که مهم ترین ارتفاعات این منطقه رشته کوه شاسکوه و آهنگران به طول تقریبی 30 کیلومتر مانند کمربندی بخش مرکزی شهرستان قاینات را از این منطقه جدا ساخته و عمده ساکنان منطقه یا در حاشیه این رشته کوه و یا در دشت وسیعی که محدوده آن را می توان چنین ترسیم کرد، روزگار می گذرانند.
از شمال به شهرستان خواف – از جنوب به شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان از شرق به افغانستان و از غرب به شهرستان قاینات.
آنچه مهم است حساس بودن این منطقه به دلیل همجواری با افغانستان به طول 150 کیلومتر و مهم تر از آن غیرت و شجاعت مردان منطقه در رویارویی با اشرار است که نتیجه آن به خون خفتن عزیزانی است که امنیت را با خون خود ارزانی داشتند.
از نظر اکولوژیکی منطقه ای گرمسیر، بارندگی در آن خفیف و پوشش گیاهی مراتع مناسب است، این پوشش دامداران را برای گذران زندگی یار و یاور است.
بعد از انقلاب به فرمان حضرت امام خمینی(ره) با حفر بیش از 50 حلقه چاه کشاورزی چهره خشن فقر در این منطقه زدوده شد و دیگر، مردان این منطقه تجربه سر گذر را فراموش کردند و با همتی والا در زمین خود مشغول کار شدند و روزی زن و فرزندان خود را با عنایت پرودگار به خانه هایشان ارزانی داشتند.
البته زلزله ویرانگر سال 1376 و خشکسالی های پی در پی باعث شد که مجددا چهره غم و نگرانی اقتصادی را نظاره گر باشند.
از نظر جامعه شناسی مردم منطقه افرادی زحمتکش، با غیرت، مهمان نواز و روشن به مسائل سیاسی، اجتماعی روز هستند و سهم به سزایی در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس ایفا کردند که 60 شهید و تعدادی آزاده و جاویدالاثر گویای این مطلب است.
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده