ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جنتی: موسسات فرهنگی یکی از بنیان های پرثمر جمهوری اسلامی است

به گزارش ایرنا، علی جنتی روز سه شنبه در پیامی به چهارمین گردهمایی آموزشی کارشناسان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور در مشهد افزود: در صورت هم افزایی این موسسات قدرت اجرایی و تاثیر فرهنگی آنها در قالب یک مجموعه بزرگ از تمام نهادهای فرهنگی کشور بیشتر است.
وی اظهار کرد: چنین ظرفیت بزرگی می تواند موانع بزرگ فرهنگی را از پیش رو بردارد.
وی گفت: این نکته به ویژه در حوزه فرهنگ عمومی و سبک زندگی که امروز از مهم ترین، چالشی ترین و آسیب زاترین مسائل فرهنگی کشور به شمار می آید از اهمیت بیشتری برخوردار است ولی متاسفانه هنوز آن گونه که باید از این ظرفیت ارزنده در جهت رشد و تعالی فرهنگ کشور بهره برداری مناسب نشده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام افزود: امروز بستر فعالیت های اقتصادی در حوزه فرهنگ بیش از همیشه آماده شده است و زیر ساخت های مورد نیاز برای فعالیت های اقتصادی در این عرصه نیز فراهم آمده و دولت نیز از فعالیت هایی که برای مردم و کشور ارزش افزوده ایجاد و اتکای کشور را به اقتصاد تک محصولی نفت کاهش دهد و به سوی اقتصاد خلاق هدایت کند حمایت خواهد کرد.
وی ادامه داد: موسسات فرهنگی با گستره، تنوع و ماهیت ویژه فعالیت هایشان، نقش حیاتی در قبال توسعه و تعالی مقوله فرهنگ دارند لذا از هر منظر که به مقوله فرهنگ نگاه کنیم می توانیم برای موسسات فرهنگی نقش غیر قابل انکار در توسعه فرهنگ کشور قائل شویم.
جنتی اظهار کرد: سالم سازی فضای فرهنگی و رشد فضایل اخلاقی، توسعه فرهنگ عمومی، فرهنگ مطالعه، فرهنگ همزیستی با هنرهای تجسمی و موسیقی، افزایش سهم محصولات و فعالیتهای فرهنگی در سبد هزینه های خانوار، توانمند سازی منابع انسانی، آموزش زبان های خارجی، کارآفرینی و اشتغال بخشی از ظرفیت های متنوع و متفاوت این موسسات است.
وی شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان، توسعه کالاهای فرهنگی، ایجاد سرمایه اجتماعی، ایجاد و ارتقای سرمایه های معنوی و فرهنگی، رفع انحصار از برخی محصولات و فعالیتها، رونق اقتصاد فرهنگ و گسترش تبادلات میان فرهنگی را از دیگر ظرفیت های مزبور برشمرد.
جنتی گفت: اهمیت این نهادهای فرهنگی سبب شده است اهتمام هیات رسیدگی به موسسات فرهنگی، در طول دولت تدبیر و امید، صرف آسان سازی و تسریع در مراحل صدور مجوز این موسسات شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برای تحقق این موضوع بسیاری از مراحل دست و پاگیر حذف یا ادغام شده و با همکاری مرکز توسعه فناوری اطلاعات، سامانه الکترونیکی ویژه ای در حال طراحی است که در آینده نزدیک با بهره برداری از این سامانه امکان ثبت درخواست های جدید از طریق اینترنت و تشکیل پرونده های الکترونیکی فراهم خواهد شد و سرعت و سهولت رسیدگی به درخواست ها بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین پایگاه جامع الکترونیکی موسسات فرهنگی و هنری تشکیل شده و امکان اخذ استعلام درباره موسسات دارای مجوز فراهم است.
وی گفت: همه آن چه گفته شد و تلاش هایی که برای تسهیل و تسریع صدور مجوز موسسات فرهنگی، ساماندهی و حمایت از این موسسات صورت گرفته است انتظار ما را برای همکاری و تلاش این موسسات در تحقق طرح های کلان فرهنگی دو چندان می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برگزاری این کارگاه علاوه بر آن که موجب ارتقای دانش و تجربه های مفید خواهد شد، فرصت مناسبی برای شکل گیری تعاملات میان موسسات فعال فرهنگی و به اشتراک گذاشتن امکانات و دانش سازمانی ایجاد می کند از این رو تلاش و برنامه ریزی برگزار کنندگان این کارگاه را می ستایم و به تمام عوامل اجرایی صمیمانه تبریک می گویم و از دبیر و اعضای هیات رسیدگی به موسسات فرهنگی صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می کنم.
7498/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده