ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پدیده‌ای که در حال شکل ‌گیری است فروش اینترنتی، هووی اصناف

در این یادداشت آمده است: این روزها پس از برجام در حالی تولید کنندگان در انتظار فتح بازارهای جهانی هستند که خارجی‌ها دست به کار شده و بازار ایران را قبضه کرده اند.
این روزها با اجرای برجام حال و هوای اقتصاد عوض شده است و اقتصاد ایران به نوعی در حال پوست اندازی است.
در حالی تولیدکنندگان داخلی چشم انتظار فتح بازارهای جهانی هستند که تولیدکنندگان خارجی چندین ماه است که دست به کار شده و لنگر کشتی خود را در ایران انداخته اند.
براساس این گزارش چند سالی می شود که مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید داخلی تاکید کرده و سیاست های اقتصاد مقاومتی را جز اولویت های دولت برشمرده اند اما کالاهای تولید داخل همچنان مورد بی مهری قرار گرفته و در روزهای پسابرجام شاهد جولان کالاهای خارجی در کشور هستیم.
اینکه تولید حال خوبی ندارد دیگر به صحبت تکراری تبدیل شده است و صحبت از آن حرف جدیدی نیست اما در کنار ناخوش احوالی تولید در کشور، پدیده دیگری در حال شکل گیری است که مانند موریانه پایه های اقتصاد را از بین خواهد برد.
در سال های گذشته کسبه حرف اول را در اقتصاد می زدند و به نوعی یکی از پایه های اصلی اقتصاد به شمار می رفتند اما امروز با گسترش شبکه های اطلاعاتی و رونق فضای مجازی نقش این پایه اصلی در حال کم رنگ شدن است.
با گسترش فن آوری و رونق شبکه های مجازی با ورود به یک سایت یا کانال، مصرف کننده می تواند کالای مورد نظر خود را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرد.
اگر چه رونق کسب و کار اینترنتی در شرایط امروزی امری اجتناب ناپذیر است اما نبود نظارت کافی موجب بروز مشکلاتی شده است.
این گزارش حاکی از آن است که در بسیاری از این سایت ها اجناس خارجی به فروش می رود و جای تولید داخل خالی است.
نکته دیگر این است که این فروشگاه های مجازی هیچ دفتر یا آدرس دقیقی در سایت های خود ذکر نکرده و به نوعی مصرف کننده در صورت نارضایتی از یک کالا نمی تواند آن را مرجوع کند.
اما نکته جالب تر این است که در مقایسه با رشد قارچ گونه سایت های فروش کالای خارجی سایت‌های فروش کالای داخلی بسیار انگشت شمار است و یا اینکه تبلیغات آنها به قدری ضعیف است که در بین مصرف کننده شناخته شده نیست.
براساس این گزارش اکثر کالاهایی که در این سایت ها به فروش می رسد از مبادی غیر رسمی به کشور وارد می شود و در کنار آن فروشندگان این کالاها مالیاتی برای آن نمی پردازند و همین امر موجب می شود که اصناف قدرت رقابت را در این بازار از دست بدهند.
این طور که به نظر می رسد برای حمایت از تولید داخل آن طور که باید گام جدی برداشته نشده و هر روز شاهد جولان بیشتر کالاهای خارجی در کشور هستیم.
3209/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده