ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مسعود بارزانی: سایس پیکو مُرد

مسعود بارزانی: سایس پیکو مُردمسعود بارزانی گفت: سایکس پیکو مُرد و ما سرنوشت خود را تعیین می کنیم.

به گزارش عصرایران، اشاره بارزانی به توافق سایکس پیکو میان نمایندگان بریتانیا و فرانسه در 100 سال قبل و پس از جنگ جهانی اول برای تقسیم بندی خاک کشور عثمانی است. در نتیجه این توافق، تعدادی از کشورهای خاورمیانه از جمله فلسطین، لبنان، عراق، سوریه و اردن تاسیس شدند.

مسعود بارزانی رئیس منطقه فدرالی کردستان عراق، دولت بغداد را نیز به مذاکرات جدی برای ایجاد راه حلی برای مسائل باقی مانده میان دو طرف فراخواند.
  
بارزانی این موضوع را در بیانیه ای از سوی ریاست منطقه کردستان عراق به مناسبت صدمین سال امضای توافقنامه سایکس پیکو میان بریتانیا و فرانسه منتشر شد.
بارزانی در این بیانیه گفت: توافقنامه سایکس پیکو مُرد. ما سرنوشت خود را تعیین می کنیم. یا به عنوان یک شریک با عراق باقی می مانیم یا باید همسایگان خوبی باشیم.
 
وی افزود: این توافقنامه (سایکس پیکو) بعد از جنگ جهانی اول باعث تقسیم و تجزیه منطقه بدون دریافت تمایلات و خواست ساکنان و ویژگی های جمعیتی منطقه اجرا شد و در نتیجه، ملت های منطقه به ویژه ملت کردستان تحت ظلم قرار گرفتند. 

بارزانی ادامه داد: نتیجه این اتفاق رنج آور علیه مردم کردستان در چارچوب دولت عراق بود. این کشور برپایه شراکت میان دو نژاد اصلی یعنی کردی و عربی شکل گرفت اما سپس این شراکت نادیده گرفته شد و بزرگترین رنج و ظلم و اجحاف علیه مردم کردستان از ناحیه دولت های بعدی عراق اعمال شد.
 
بارزانی ادامه داد: مردم کردستان هر آنچه را که داشت برای ساخت عراق براساس شراکت و دموکراسی و فدرالیسیم به کار گرفت و برای بهبود وضعیت عراق و نوشتن قانون فعالیت کرد اما در واقعیت به قانون عمل نشد و دولت عراق از تعهداتش فرار می کند و شراکت را نقض کرد.

رئیس منطقه فدرالی کردستان عراق تاکید کرد: عراق به صورت عملی، تقسیم شده است و تقسیم بندی براساس مذهب و نژاد شکل گرفته است. داعش مرزها را نقض کرد و مرزهای جدیدی را در عراق و سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر به وجود آورد. مردم کردستان به هیچ وجه مسؤولیتی درباره وضعیت فعلی در عراق ندارد. مسؤولیت برعهده افرادی است که یک صدسال قبل منطقه را تقسیم بندی کردند.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X