ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برگزاری نشست روز ملی جمعیت در دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش ایرنا یکی از اعضای هیات علمی این دانشگاه در این نشست گفت: با ضریب رشد کنونی جمعیت حدود 50 یا 60 سال آینده جمعیت کشور دو برابر می شود در حالی که جمعیت ژاپن با رشد یک دهم درصدی 700 سال زمان می برد تا دو برابر شود.
غلامرضا حسنی درمیان با بیان اینکه مسائل جغرافیایی تک سببی نیست و عوامل بسیار در تغییرات آن اثر می گذارند افزود: اساس کار در مباحث مربوط به جمعیت تناسب بین نیروی انسانی و سرمایه می باشد و اینکه جمعیت چگونه مدیریت گردد.
وی اظهار کرد: علت کم بودن میزان بیکاری در کشوری مانند ژاپن با وجود اینکه جمعیت آن از ایران بیشتر است، مدیریت صحیح است.
وی گفت: جمعیت جوان برای یک کشور فرصت است و اگر مدیریت صحیح انجام نشود تبدیل به تهدید می گردد.
حسنی افزود: در یک جامعه مدنی همه مسئولند و برای حل مشکلات نیز نهادهای مردمی باید تقویت گردد.
یکی دیگر از استادان دانشگاه گفت: در مسائل جمعیتی به سادگی نمی توان تصمیم گرفت و برای مشخص کردن چگونگی تحولات جمعیتی نیازمند آمار و ارقام دقیق هستیم.
دکتر جعفر جوان افزود: نابسامانی ها ریشه اجتماعی دارند و باید در برنامه ریزیها، کیفیت، سواد و آگاهی جمعیت را افزایش دهیم.
دکتر محمد اجزاء شکوئی یکی دیگر از استادان دانشگاه نیز با اشاره به رشد جمعیت در دهه های قبل گفت: این رشد زیاد هم اکنون خود را در بازار کار نشان داده است.
وی افزود: مهمترین فاکتور در هر سکونتگاه فرصتهای شغلی است و بازار کار و اشتغال مهمترین فاکتور بیانگر وضعیت هر سکونتگاه می باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی تاکید کرد: معضل اساسی در رشد اقتصادی این است که فرصت کافی برای اشتغال ایجاد نشده بنابراین باید در سطح کلان اقتصادی رشد بسیار را شاهد باشیم.
عضو دیگر هیات علمی دانشگاه فردوسی گفت: نوع ترکیب جمعیت از نظر امنیت ملی مهم است.
دکتر سید هادی زرقانی افزود: شهرهای حاشیه مرزی به خاطر اینکه جمعیت زیاد ندارند توسعه پیدا نمی کنند و از طرفی هر کجا جمعیت متمرکز باشد زیر ساختها نیز آنجا متمرکز می شود و نقاط آسیب پذیر نیز بوجود می آید.
وی اظهار کرد: در مباحث جمعیتی ترکیب جنسیت نیز بسیار مهم است و بستگی به مدیریت و فرهنگ غالب آن کشور دارد.
دکتر خدیجه بوذرجمهری از دیگر استادان دانشگاه نیز در این نشست با تاکید بر اهمیت محیط زیست در مسائل مربوط به جمعیت گفت: رابطه بین جمعیت و محیط زیست یک رابطه دو سویه می باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی افزود: طبق برآورد انجام شده کره زمین توانایی تحمل 9 یا 10 میلیارد نفر را دارد که هم اکنون بیش از هفت میلیارد نفر دارد.
وی اظهار کرد: هم اکنون مشکل زباله های تولید شده توسط این جمعیت به مرز هشدار رسیده و باید در زمینه رشد مصرف گرایی تعدیل و مدیریت اعمال شود.
30 اردیبهشت در ایران به عنوان روز ملی جمعیت نامگذاری شده است.
7507/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده