ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاندار: کویر کرمان می تواند الگوی اقتصاد مقاومتی باشد

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی روز سه شنبه در همایش ملی آمایش دفاعی - امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران با رویکرد توسعه، دفاع و امنیت پایدار افزود: ما برای تحقق این مهم به دنبال تاسیس سازمان عمران کویر با ورود بخش غیر دولتی هستیم.
وی با اشاره به اهمیت توجه همه جانبه به کویر اظهار کرد: استان کرمان اگرچه به ظاهر استانی کاملا کویری به نظر می رسد اما به عنوان پهناورترین استان کشور دارای ذخایر معدنی سرشار، 25 درصد باغات کشور و چندین هزار اثر تاریخی است که برخی از آنها ثبت جهانی شده اند.
وی با اشاره به اینکه همواره علاقه به توسعه کویر باید مد نظر مسئولین کشور باشد گفت: کویر کرمان دارای ظرفیت های اقتصادی، معدنی، گردشگری و حتی علمی است که ما از آغاز دولت تدبیر و امید از یکی از گروه های مشاور خواستیم ظرفیت های اقتصادی این منطقه را شناسایی نماید تا بتوانیم در مسیر توسعه اقتصادی کویر گام های موثری برداریم و با کمک بخش خصوصی این گام ها را عملیاتی نماییم.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه در روزگاران قدیم کرمان شاهراه اقتصادی شرق کشور بود و صادرات و واردات کشور به شرق آسیا را در خود داشته است گفت: متاسفانه در قرن اخیر به علت کم توجهی به کویر این منطقه جایگاه خود را تا حد زیادی از دست داده و امروز این ذهنیت وجود دارد که کویر محل عبور و مرور اشرار و انتقال مواد مخدر و حتی برخی گروهک های خطرناک است.
وی این کم توجهی را به علت نبودن متولی واحد برای کویر دانست و تاکید کرد: با توجه به اینکه طرح جامع کویر با نگاه اقتصادی هنوز تدوین نشده است و باید بر اساس یک طرح جامع در بخش گردشگری، ورزش های کویری، بیابانگردی و کویر نوردی از ظرفیت های بی نظیر کویر حد اکثر استفاده را نمود.
رزم حسینی کویر را نه تنها تهدید برای استان کرمان ندانست بلکه تاکید کرد: با توجه به گستره کویری که در کشور وجود دارد باید بتوانیم با ظرفیت سازی و استفاده از الگوی اقتصادی مناسب ، تا حد زیادی فقر موجود در این مناطق را تعدیل نماییم.
وی گفت: استان کرمان همچنین از این موهبت برخوردار است که در 30 کیلومتری کویری منطقه، ارتفاعات سیرچ را داراست که در بیشتر فصول سال پوشیده از برف و ظرفیت های ورزش های زمستانی را هم داراست و آن داشته تا بیش از پیش به شناسایی و استفاده از این مناطق در جهت توسعه اقتصادی و فرهنگی استان بپردازیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش استفاده و بهره برداری از این منطقه مستلزم ایجاد امنیت دانست و گفت: تا زمانی که فقر ریشه کن نشود، امنیت ایجاد نمی شود.
استاندار کرمان با اشاره به 300 هزار گردشگر بازدید کننده از کویر کرمان در سال گذشته اظهار کرد: تلاش همه مسئولین باید معطوف این مسئله باشد که ذهنیت ها نسبت به شرایط کویر در ایران تغییر کرده و همه ما باید نگهبان و نگهدار کویر باشیم و مسئولین استان کرمان با قدرت و جدیت پیگیر راه اندازی سازمان عمران کویر به عنوان متولی این نگه داری و توسعه همه جانبه کویر خواهند بود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، همایش ملی آمایش دفاعی - امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران با رویکرد توسعه، دفاع و امنیت پایدار امروز (سه شنبه) با حضور سردار وحیدی وزیر سابق دفاع و رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، استاندار کرمان، پروفسور کردوانی و جمعی از مسئولین امنیتی و دفاعی کشور در محل سالن همایش های کوثر ارتش جمهوری اسلامی برگزار شد.
3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده