استاندار: کویر کرمان می تواند الگوی اقتصاد مقاومتی باشد

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی روز سه شنبه در همایش ملی آمایش دفاعی - امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران با رویکرد توسعه، دفاع و امنیت پایدار افزود: ما برای تحقق این مهم به دنبال تاسیس سازمان عمران کویر با ورود بخش غیر دولتی هستیم.
وی با اشاره به اهمیت توجه همه جانبه به کویر اظهار کرد: استان کرمان اگرچه به ظاهر استانی کاملا کویری به نظر می رسد اما به عنوان پهناورترین استان کشور دارای ذخایر معدنی سرشار، 25 درصد باغات کشور و چندین هزار اثر تاریخی است که برخی از آنها ثبت جهانی شده اند.
وی با اشاره به اینکه همواره علاقه به توسعه کویر باید مد نظر مسئولین کشور باشد گفت: کویر کرمان دارای ظرفیت های اقتصادی، معدنی، گردشگری و حتی علمی است که ما از آغاز دولت تدبیر و امید از یکی از گروه های مشاور خواستیم ظرفیت های اقتصادی این منطقه را شناسایی نماید تا بتوانیم در مسیر توسعه اقتصادی کویر گام های موثری برداریم و با کمک بخش خصوصی این گام ها را عملیاتی نماییم.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه در روزگاران قدیم کرمان شاهراه اقتصادی شرق کشور بود و صادرات و واردات کشور به شرق آسیا را در خود داشته است گفت: متاسفانه در قرن اخیر به علت کم توجهی به کویر این منطقه جایگاه خود را تا حد زیادی از دست داده و امروز این ذهنیت وجود دارد که کویر محل عبور و مرور اشرار و انتقال مواد مخدر و حتی برخی گروهک های خطرناک است.
وی این کم توجهی را به علت نبودن متولی واحد برای کویر دانست و تاکید کرد: با توجه به اینکه طرح جامع کویر با نگاه اقتصادی هنوز تدوین نشده است و باید بر اساس یک طرح جامع در بخش گردشگری، ورزش های کویری، بیابانگردی و کویر نوردی از ظرفیت های بی نظیر کویر حد اکثر استفاده را نمود.
رزم حسینی کویر را نه تنها تهدید برای استان کرمان ندانست بلکه تاکید کرد: با توجه به گستره کویری که در کشور وجود دارد باید بتوانیم با ظرفیت سازی و استفاده از الگوی اقتصادی مناسب ، تا حد زیادی فقر موجود در این مناطق را تعدیل نماییم.
وی گفت: استان کرمان همچنین از این موهبت برخوردار است که در 30 کیلومتری کویری منطقه، ارتفاعات سیرچ را داراست که در بیشتر فصول سال پوشیده از برف و ظرفیت های ورزش های زمستانی را هم داراست و آن داشته تا بیش از پیش به شناسایی و استفاده از این مناطق در جهت توسعه اقتصادی و فرهنگی استان بپردازیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش استفاده و بهره برداری از این منطقه مستلزم ایجاد امنیت دانست و گفت: تا زمانی که فقر ریشه کن نشود، امنیت ایجاد نمی شود.
استاندار کرمان با اشاره به 300 هزار گردشگر بازدید کننده از کویر کرمان در سال گذشته اظهار کرد: تلاش همه مسئولین باید معطوف این مسئله باشد که ذهنیت ها نسبت به شرایط کویر در ایران تغییر کرده و همه ما باید نگهبان و نگهدار کویر باشیم و مسئولین استان کرمان با قدرت و جدیت پیگیر راه اندازی سازمان عمران کویر به عنوان متولی این نگه داری و توسعه همه جانبه کویر خواهند بود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، همایش ملی آمایش دفاعی - امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران با رویکرد توسعه، دفاع و امنیت پایدار امروز (سه شنبه) با حضور سردار وحیدی وزیر سابق دفاع و رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، استاندار کرمان، پروفسور کردوانی و جمعی از مسئولین امنیتی و دفاعی کشور در محل سالن همایش های کوثر ارتش جمهوری اسلامی برگزار شد.
3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار: کویر کرمان می تواند الگوی اقتصاد مقاومتی باشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X