خانواده ها ضرورت گفتگوی با کیفیت را در خانه جدی بگیرند

زهرا همتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال های اخیر میزان متوسط گفتگو در خانواده ها به دلایل مختلف کاهش یافته و به 25دقیقه در طول شبانه روز رسیده است.
وی یکی از علت های این مساله را مشغله کاری زیاد والدین عنوان کرد و گفت: مسایل اقتصادی موجب شده هم زن و هم مرد بیرون از منزل کار کرده و در برخی موارد هم شغل دوم داشته باشند و ساعت حضورشان در خانه کم شود.
وی ورود دنیای مجازی به خانواده ها را از دیگر دلایل پایین آمدن میزان گفتگو در خانواده ها دانست و گفت: شبکه های اجتماعی موجب شده هم پدر و مادر و هم فرزندان مدت زیادی از وقتشان را به اختصاص داده که به مرور تمایل اعضا خانواده برای گفتگو کاهش می یابد.
معاون اجتماعی بهزیستی ایلام گفت: از طرفی سرگرمی پدر و مادرهای امروزی و بچه ها نیز نسبت به قبل بیشتر شده که این امر حرف های مشترک آنها را کاهش و درنتیجه رغبت شان را برای گفتگوهای خانوادگی از دست می دهند.
وی گفت: امروزه شکل رابطه های نیز تغییر کرده و با تلفن و پیاک چه نوشتاری و چه تصویری خانواده ها از حال یکدیگر با خبر شده و دیگر این خلال را احساس نکرده که ساعتی مشترک را برای دور هم جمع شدن و گفتگو اختصاص دهند.
این استاد روانشناسی با ذکر اینکه یک رابطه و گفتگوی خوب و مناسب می تواند مسائل و مشکلات روانی انسان ها را برطرف کند گفت: البته نباید تنها به گفتگو اهمیت داده شود بلکه کیفیت گفتگو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده تا به نیاز روانی فرزند و همسر جواب داده شود.
به گفته همتی، سنین بین یک تا دو سالگی فرزند به حضور فیزیکی والدین بویژه مادر نیاز داشته و پس از این سن کیفیت و چگونگی گفت و گو مهم و حائز اهمیت است.
وی اضافه کرد: پدر و مادرها باید الگوی مناسبی در گفت و گو باشند و خود را مقید به زمان و برنامه مشخصی برای گفتگو در منزل دانسته و با فرزندان پیرامون مسائل مختلف روز و غیره صحبت کنند.
وی تقویت ارتباط عاطفی بین اعضا مختلف خانواده را در تقویت مهارت گفتگو مهم دانست و افزود: این مساله بدون شک سلامت روانی خانواده ها را در پیش خواهد داشت.
همتی در خصوص وظایف والدین برای تقویت مهارت گفتگو با فرزندان خود توضیح داد: والدین در این زمینه باید مطالعه لازم را داشته و با نیازهای روانی فرزندان آشنا بوده و با گفتگو و حرف زدن به دنیای آن ها نزدیک شوند.
وی یکی از عمده ترین علت پایین بودن میزان گفتگو در خانواده ها را عدم کسب مهارت گفتگو از سوی زن و مرد دانست و گفت: آموزش های پیش از ازدواج در این زمینه تاثیر گذار خواهد بود.
7171/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خانواده ها ضرورت گفتگوی با کیفیت را در خانه جدی بگیرند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X