ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خانواده ها ضرورت گفتگوی با کیفیت را در خانه جدی بگیرند

زهرا همتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال های اخیر میزان متوسط گفتگو در خانواده ها به دلایل مختلف کاهش یافته و به 25دقیقه در طول شبانه روز رسیده است.
وی یکی از علت های این مساله را مشغله کاری زیاد والدین عنوان کرد و گفت: مسایل اقتصادی موجب شده هم زن و هم مرد بیرون از منزل کار کرده و در برخی موارد هم شغل دوم داشته باشند و ساعت حضورشان در خانه کم شود.
وی ورود دنیای مجازی به خانواده ها را از دیگر دلایل پایین آمدن میزان گفتگو در خانواده ها دانست و گفت: شبکه های اجتماعی موجب شده هم پدر و مادر و هم فرزندان مدت زیادی از وقتشان را به اختصاص داده که به مرور تمایل اعضا خانواده برای گفتگو کاهش می یابد.
معاون اجتماعی بهزیستی ایلام گفت: از طرفی سرگرمی پدر و مادرهای امروزی و بچه ها نیز نسبت به قبل بیشتر شده که این امر حرف های مشترک آنها را کاهش و درنتیجه رغبت شان را برای گفتگوهای خانوادگی از دست می دهند.
وی گفت: امروزه شکل رابطه های نیز تغییر کرده و با تلفن و پیاک چه نوشتاری و چه تصویری خانواده ها از حال یکدیگر با خبر شده و دیگر این خلال را احساس نکرده که ساعتی مشترک را برای دور هم جمع شدن و گفتگو اختصاص دهند.
این استاد روانشناسی با ذکر اینکه یک رابطه و گفتگوی خوب و مناسب می تواند مسائل و مشکلات روانی انسان ها را برطرف کند گفت: البته نباید تنها به گفتگو اهمیت داده شود بلکه کیفیت گفتگو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده تا به نیاز روانی فرزند و همسر جواب داده شود.
به گفته همتی، سنین بین یک تا دو سالگی فرزند به حضور فیزیکی والدین بویژه مادر نیاز داشته و پس از این سن کیفیت و چگونگی گفت و گو مهم و حائز اهمیت است.
وی اضافه کرد: پدر و مادرها باید الگوی مناسبی در گفت و گو باشند و خود را مقید به زمان و برنامه مشخصی برای گفتگو در منزل دانسته و با فرزندان پیرامون مسائل مختلف روز و غیره صحبت کنند.
وی تقویت ارتباط عاطفی بین اعضا مختلف خانواده را در تقویت مهارت گفتگو مهم دانست و افزود: این مساله بدون شک سلامت روانی خانواده ها را در پیش خواهد داشت.
همتی در خصوص وظایف والدین برای تقویت مهارت گفتگو با فرزندان خود توضیح داد: والدین در این زمینه باید مطالعه لازم را داشته و با نیازهای روانی فرزندان آشنا بوده و با گفتگو و حرف زدن به دنیای آن ها نزدیک شوند.
وی یکی از عمده ترین علت پایین بودن میزان گفتگو در خانواده ها را عدم کسب مهارت گفتگو از سوی زن و مرد دانست و گفت: آموزش های پیش از ازدواج در این زمینه تاثیر گذار خواهد بود.
7171/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X