ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حسن خوشدل ترانه سرای غم و شادی قوم گیل و دیلم چشم از جهان فروبست

این آهنگساز ، ترانه سرا ، نوازنده و خواننده گیلانی سال ها با گلوی خونین از مردان بی باک کرانه خزر ، از بیم و امید ماهی گیران و شالیکاران ، از عشق پاک دختران و پسران این دیار از جنگل و ماهیان مرداب و از ملوان تیم محبوبش سرود .
خوشدل موسیقی را نه در آموزشگاه ها و آکادمی های موسیقی که از پرورشگاه مجاور خانه شان فرا گرفت و شاید به همین خاطر باور داشت که هنرمند باید زبان گویای جامعه‌ خود باشد .
در دوران مدرسه برای دسته موزیک پرورشگاه مجاور خانه شان که به واسطه موسیقی و ورزش خانه دوم او شده بود ، آکاردئونی رسید که او بی درنگ شیفته اش گشت و ساز تخصصی او شد.
او از مردم ، و برای آنها سرود و این گونه بود که ترانه های ماندگاری چون « عبدو » ، « زنگالو » ، « حسن زنگی » ، «مُل»، « بوشو بوشو ترا نخوام » ، «ملوان » ، «بوزای نیمیر بهار آیه» ، «کپور» ، «وِرنیشین» ، «گولِه مار»، «می دیل تره تنگه» را خلق کرد .
ترانه هایی که ساده و زیبا بودند و مردم این دیار زندگی خود ، رنج ها و آرزوهایشان را در آنها می یافتند و هنگام صید ماهی از دریا و کشت برنج در شالیزارهایشان می خواندند .
خوشدل می گفت : در ترانه‌هایم زیاد به موسیقی توجه نداشتم بلکه مساله‌ اصلی حرفی بود که باید با ترانه‌هایم به مخاطبم بزنم.
او غرق شدن جوان صیادی را که کنار موج‌شکن گرفتار توفان و طعمه دریا شد، به چشم دید و رنج آن را به ترانه «مُل» بدل کرد .
وی بیش از هرچیز به ماندگاری کارها فکر می کرد و می افزود : موقع اجرا ، مادرم، دردهایم، خانواده‌ام، فقر مردم، بیچارگی صیادها به یادم می‌آید.
*آثار خوشدل هویت فرهنگی گیلان
امین حق ره از دوستان نزدیک خوشدل که کتابی در خصوص زندگی و آثار وی با نام ' ورنیشین ' نگاشته که به زودی منتشر می شود ، گفت : عشق به گیلان‌زمین و شیفتگی به انزلی و دریا و مرداب در کارهای خوشدل موج می‌زند.
وی افزود: ترانه‌هایی که خوشدل خلق کرد با وجود قدمت کوتاهشان، چون حرفشان، حرف مردم بود و بی‌تکلف و تعارف، از زندگی ساده و پرمشقتشان روایت می کرد، به هویت فرهنگی و سابقه‌ تاریخی گیلک‌ها بدل شد.
به اعتقاد وی زبان ساده و تلخ ، و درد عمیق نهفته در ترانه‌های خوشدل موجب شد گاه بی آن‌که مردم خالقشان را بشناسند، سینه به سینه بگردد و شنیده شود.
*هنرمندی که ترانه های گیلکی را به ایران شناساند
خوشدل در جوانی به تهران رفت و با اجرای برنامه در رادیو موسیقی گیلکی را به مردم ایران شناساند . او برای ضبط ترانه‌ها‌ی‌ « عبدو » و « حسن‌زنگی » مجبور شد تقریبا‍ همه‌ دار و ندارش را خرج کند .
از اواسط دهه‌ پنجاه بر خلاف میل باطنی و بیشتر به خاطر مسائل معیشتی و تعهداتش به خانواده‌ ، کار حرفه‌ای و رسمی ترانه را چه در بخش نوازندگی و آهنگسازی و چه در بخش خوانندگی کنار گذاشت . اما همه این سال‌ها در خلوت خودش ترانه های بسیاری نوشت و آهنگهای بسیاری خلق کرد.
*مردم مخاطبان آثار خوشدل
فرهاد عمیدی از یاران خوشدل نیز در سخنانی بر مزارش زیبایی آثار این هنرمند را در عاشقانه های جمعی او دانست و خاطرنشان کرد: او همانطور خلق کرد و سرود که زیست .
وی با بیان این که ماندگارترین آثار هنری انسانی نمی توانند خالی از فضای ناب انسانی باشند، افزود: خوشدل در ترانه هایش آدم هایی را به تصویر کشید که بودند و نبودند، مرد دریای خزر هم او بود ، حسن زنگی هیزم فروش ، توفان ها دیده و بر موج ها غلطیده ،گاهی گرزعلی، گاهی موج شکن ، گاهی بیخانمانی که پابرهنه به بچه های پابرهنه پشمک شیرین و ارازنی میفروشد، و چه فحوای کلامی با این کپور لجن خوس مرداب دارد ، با بزک نمیر بهار میاد ، در این پیوند موسیقی و مخاطب، او انتخابش را کرده است .
وی تصریح کرد : مخاطبش روشنفکر کافه نشین نیست ، او هیجان دیداری عینی و صمیمی و رابطه ای منطقی با آنچه که زیسته است را برای هیجان انگیزی مخاطبش به تصویر میکشد ، ضربآنگ های او خواب آلودگی ندارند ، جمعی و برون گراست و گفتار و سروده هایش ،نقطه نشانه های ملی و بومی است.
*استخراج فولکلور گیلان
حسن خوشدل در جوانی به رئیس مرکز هنرهای زیبای وقت گفته بود : آن قدر توی گیلان فولکلور هست که فقط عده‌ای با آگاهی باید بنشینند و استخراجشان کنند نه این‌که سرگردانِ چیزهای بی‌خود و کم‌محتوایی باشند و بعد به خورد مردم بدهند، هنوز یک در هزارشان هم استخراج نشده، من باید بروم آنجا و آن‌ها را پیدا کنم.
رسالتی که با رفتن این پیر مرد ترانه و دریا اکنون به عهده دوستداران فرهنگ و هنر این خطه است.
حسن خوشدل که سال 1314 به دنیا آمده بود بود پس از یک دوره مبارزه سخت با بیماری، روز گذشته ( دوشنبه 27اردیبهشت ماه) سرانجام در انزلی شهری که دوست می داشت، زندگی را بدرود گفت .
پیکر این هنرمند صبح امروز (سه شنبه) بر دوش اصحاب فرهنگ و هنر ، خانواده و دوستدارانش تا آرامستان انزلی همراهی و در آنجا به خاک سپرده شد.
از وی ترانه ها و آهنگ های بسیاری به جا مانده که نام و یاد او را همواره زنده نگه خواهد داشت.
6030/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده