ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جشنواره ای فراتر از مرز مطبوعات

در این یاداشت آمده است: آن روز که ایلام را استان نخستین ها نام نهادم، مستند سخنم اولین جشنواره ی مطبوعات منطقه غرب کشور(1382) ، اولین همایش خانه های مطبوعات ایران(1388) و اولین جشنواره ی ملی - موضوعی مطبوعات محلیزاگرس'(1392) بود و امروز که با شور و سرور شاهد برگزاری نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی هستیم به روشنی می بینیم که استان 'نخستین ها' گامی فراتر از مرز مطبوعات برداشته و رسانه ها را پیش قراول پیوندهای فرهنگی و توسعه منطقه قرار داده است.
استان های نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق به مثابه قطعه ای زیبا از جورچین جغرافیای منطقه، دارای ظرفیت های کم نظیری هستند که مرز قراردادی مانع هم افزایی آنها و در بسیاری موارد موجب تهدید و تحلیل توان شان شده است.
تعامل سازنده با جهان، به ویژه همسایگان محوری ترین شعار دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی بر پایه ی سه اصل اصولی عزت، حکمت و مصلحت بنا شده و تاکید ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تقویت دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دارای مولفه های مهمی است که بی شک نقش رسانه ها در تحقق آن بسیار خطیر و با اهمیت است.
جشنواره فرامرزی مطبوعات به عنوان مهم ترین رویداد رسانه ای منطقه و شاخص ترین برنامه ی فرهنگی استان ایلام، اهدافی را دنبال می کند که با وسواس تمام، مسایل مبتلا به استان های نوار مرزی را در آینه رسانه ها به تصویر می کشد.
نگارنده که افتخار پیشنهاد طرح جشنواره و انتخاب شعار ماندگار 'مرز مشترک، صدای مشترک' را فروتنانه در مسیر همدلی و همزبانی به اشتراک گذاشته بر خویش می بالد که اهداف جشنواره فرامرزی را در قاب قشنگ همگرایی بر پایه اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی تحقق یافته می بیند.
بدیهی است که انبوه نشریات محلی و رسانه های قد و نیم قد منطقه تا کنون نتوانسته اند آن گونه که باید و شاید صدای واقعی استان های مرزی را منعکس کنند و امروز بر آنند تا سرود هم صدایی را بر محور مرز مشترک آغاز کنند و تمرکز رسانه ها را از مسایل خرد محلی به موضوعات کلان منطقه ای معطوف نمایند.
جشنواره ی فرامرزی مطبوعات، نخستین تجربه ی هم صدایی و آغازگر همگرایی بیش از پیش استان های جدار مرزی برای تقویت داشته های مشترک و رفع تهدیدهای فراگیر منطقه ای و بین المللی است.
3032/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X