ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حل مشکل اشتغال جوانان در حرف ساده است جوانان ناامید نشوند

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی نجفی در نشست صمیمی با جوانان و نمایندگان سازمان های مردم نهاد با اشاره به مطالبات مطرح شده از سوی جوانان افزود: مشکلات و کاستی های زیادی وجود دارد اما جوانان نا امید نشوند و مطالبات خود را مطرح کنند. در کلام، حل معضل اشتغال چندان پیچیده نیست و همگان انتظار دارند دولت این کار را انجام دهد اما واقعیت این است که در عمل این امر بسیار پیچیده و دشوار است و همه اعضای جامعه باید در رفع آن کمک کنند.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: دولت هر روز در حوزه مسائل سیاسی و اقتصادی با مشکلاتی مواجه می‌شود با این حال نباید ناامید شد. جوانان باید مشکلات و مطالبات خود را مطرح کنند. طرح انتقادات و نارضایتی حق همه است اما نباید دست از تلاش برداشت بلکه رفع مشکلات نیازمند استمرار و ممارست است و از این طریق خواهیم توانست شرایط بد را پشت سر بگذاریم.

نجفی در خصوص مشکلات موجود در زمینه اشتغال گفت: بر اساس آمارها یک میلیون و ۶۰۰ هزار بیکار در جامعه داریم که سالانه ۸۵۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی به آن اضافه می شوند. طبق محاسبات، به منظور نگهداشتن همین میزان بیکاری باید سالانه به رشد ۸ درصد اقتصادی دست یابیم تا بتوانیم سطح اشتغال و درصد بیکاران کنونی را حفظ کنیم. برای رسیدن به این هدف نیاز به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داریم که در خوشبینانه ترین وضعیت با بسیج تمام امکانات داخلی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می توانیم داشته باشیم و با کمبود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه مواجه هستیم که باید از خارج وارد کنیم.

مشاور رئیس جمهوری یکی از منابع دولت برای تامین نیازهای جامعه را درآمدهای نفتی معرفی کرد و گفت: از دیگر مشکلات دولت کاهش قیمت نفت است که متاسفانه هر بشکه نفت از ۱۳۰ دلار به زیر ۳۵ دلار کاهش یافت که این یکی دیگر از مشکلات دولت بود.

وی منبع دیگر دولت را مالیات معرفی و تاکید کرد: دولت به دلیل رکود اقتصادی در اخذ مالیات از مردم نیز دچار مشکل شده و در نتیجه از محل مالیات های دریافتی، نیز نمی تواند به رونق اقتصادی کمک کند.

محمدعلی نجفی عنوان کرد: دولت حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه به آموزش و پرورش اختصاص داده که به همین میزان نیز به دلیل ناتوانی صندوق بازنشستگی به صندوق‌ها پرداخت می کند. در حالی که در همه کشورها صندوق ‌های بازنشستگی با سرمایه گذاری های صحیح قادر به پرداخت های خود هستند، صندوق‌های بازنشستگی در ایران دچار مشکل هستند و دولت مجبور است حقوق بازنشتگان را نیز بپردازد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X