ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نابودی محیط زیست از بین رفتن بخشی از فرهنگ است

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود باقرزاده کریمی، عضو کمیته ملی کنوانسیون رامسر در ابتدای این نشست درباره حفظ و نگهداری تالاب ها و اهمیت این موضوع اظهار کرد: نابودی محیط زیست که تالاب ها بخشی از آن هستند می تواند قسمتی از فرهنگ کشور ما را از بین ببرد.

وی با اشاره به اینکه نباید به تالاب ها به عنوان مراکز تفریحی نگاه کنیم، افزود: تالاب ها، آب های آلوده ای که واردشان می شود را خنثی می کنند، اما این فعالیت تالاب اندازه ای دارد و بعد از مدتی این کار مهم را نمی تواند انجام دهد بنابراین نباید به آن بی توجه بود.

باقرزاده خاطرنشان کرد: حفظ و نگهداری از محیط زیست از وظایف اصلی انسان ها به شمار می رود و برگزاری این کارگاه نیز برای به دست آوردن راه های نوین حفاظت از تالاب ها است.

این کارشناس محیط زیست با پخش آنونسی از تالابی در ژاپن، از حضور لک لکی که سال ها قبل از تالاب رفته و بعد از مدت ها بازگشته، به حفاظت از پرندگانی که در تالاب ها زندگی می کنند، نیز اشاره کرد.

باقرزاده عنوان کرد: در تمام دنیا حفظ جاندارانی که در تالاب زندگی می کنند اهمیت فراوانی دارد و باید در این باره تلاش بسیار کرد.

وی اضافه کرد: از اهداف اصلی در برنامه ریزی ها این است که بتوانیم اطلس تالاب کشور را تهیه کنیم و سازمان حفاظت از محیط زیست باید حمایت کند تا فرهنگ کشور ثبت شود.

وی خاطرنشان کرد: شبکه جهانی تالاب و فرهنگ که امروزه در دنیا شکل گرفته بسیار قابل توجه است و ایران نیز می تواند به دلیل داشتن تالاب های بسیار در این شبکه جهانی حضور داشته باشد.

در ادامه کارگاه حفاظت از تالاب ها یکی از حاضرین در جلسه در رابطه با تشکیل شبکه جهانی تالاب و فرهنگ پیشنهاد شبکه ملی را مطرح کرد که مورد استقبال کارشناسان حاضر در کارگاه قرار گرفت و تصمیم بر راه اندازی این شبکه برای معرفی اطلس به مردم ایران باشد.

لیسا پورلک، برنامه ریز محیط زیست نیز در این نشست، اظهار کرد: جای خالی تالاب ها در فرهنگ خالی است و قبل از اینکه دیر شود باید درصدد حفظ آنها باشیم.

وی با بیان اینکه تالاب ها در حال نابودی است، افزود: می توانیم از بومی هایی که سال ها در کنار تالاب زندگی کرده اند کمک بگیریم و قبل از اینکه کهنسالان از بین روند باید حرف هایشان را بشنویم.

پورلک خاطرنشان کرد: در ارتباط با محیط زیست این سوال در ذهن به وجود می آید که انسان در چرخه طبیعت کجا، جا دارد؟ ارتباط تنگاتنگی که بین انسان، طبیعت و فرهنگ وجود دارد، کجاست.

وی با بان اینکه موضوع مدیریت بومی منابع طبیعی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای شود، ادامه داد: مردم محلی می توانند به دولت در برنامه ریزی و دادن اطلاعات کمک به سزایی کنند.

ناهید نقی زاده، کارشناس موسسه توسعه پایدار و محیط زیست (سننستا) با نمایش فیلمی با موضوع اهمیت تالاب انزلی در مورد به خطر افتادن این تالاب، کمک سیاستمداران برای رفع این معضل را از فعالیت های ویژه دولت دانست.

در ادامه این جلسه مزدک رمضان زاده با طرح سوالی که چه کسانی برای دیدن فیلم ها به جشنواره سبز آماده اند، گفت: صحبت کردن در مورد فرهنگ و حفظ محیط زیست کافی نیست و دیدن فیلم های بی نظیری که در جشنواره سبز وجود دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده