ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاریخ پیدایش خط کوفی به پیش از اسلام می‌رسد

سیدوحید موسوی جزایری در کارگاه آموزشی «خط کوفی» اظهار کرد: خط کوفی از خط اعراب نبتیه منشعب شده است و تاریخ پیدایش آن به پیش از اسلام می‌رسد.

به گزارش ایسنا، اولین جلسه از کارگاه آموزشی «خط کوفی» با حضور سیدوحید موسوی جزایری و 20 هنرجوی علاقه‌مند به هنر خوشنویسی در مرکز هنرپژوهی نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، استاد جزایری به تشریح پیشینه پیدایش خط کوفی پرداخت و گفت: درباره پیشینه خط کوفی میان پژوهشگران اتفاق نظر وجود ندارد؛ ولی آنچه مشخص است، این‌که خط کوفی از خط اعراب نبتیه منشعب شده است و تاریخ پیدایش آن به پیش از اسلام می‌رسد.

او به نشانه‌هایی که بر زمان پیدایش خط کوفی دلالت دارد، اشاره و اظهار کرد: اطلاعات ما از پیدایش خط نبتیه و کوفی محدود به چند سنگ مزار می‌شود؛ ولی با توجه به نشانه‌هایی که میان خط کوفی و خط نبتیه وجود دارد، می‌توان گفت این خطوط بسیار نزدیک به هم هستند.

جزایری به تفاوت‌هایی که در آثار خوشنویسانی که خطوط همسان می‌نگارند، اشاره کرد و توضیح داد: اگرچه در خوشنویسی قواعد خاصی برای نوشتن هر خط وجود دارد، اما باید توجه داشته باشید که به‌عنوان مثال تفاوت آثار استادانی که به خط نستعلیق می‌نگارند، در استفاده از ریزه‌کاری‌ها و خلاقیت‌شان است وگرنه قواعد و اسلوب نستعلیق‌نویسی یکسان است. پس اگر تفاوت‌هایی در شیوه نگارش خط کوفی وجود دارد، همان ریزه‌کاری‌هایی است که شیوه استادان بوده و آثار را از هم منفک می‌کرده است.

سپس این هنرمند به معرفی قلمی که با آن خط کوفی را می‌نگارند، پرداخت و افزود: برای نگارش خط کوفی به قلمی با تراش خاص نیاز است که سال‌ها پیش طی تحقیقاتی که درباره این خط انجام می‌دادم، متوجه شدم که تراش قلم خط کوفی با دیگر خطوط متفاوت است و فقط از طریق این نوع تراش قلم بوده که خوشنویسان می‌توانستند به نوشتن این نوع خط بپردازند.

در ادامه این جلسه، موسوی جزایری به‌صورت عملی نحوه نگارش و شکل حروف در خط کوفی را تا حرف «ط» به هنرجویان آموزش داد و از هنرجویان خواست تا به تمرین حروف بپردازند.

کارگاه آموزش «خط کوفی» روزهای دوشنبه ساعت 15 تا 18 به مدت 10 جلسه در مرکز هنرپژوهی نقش جهان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده