ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون وزیر نفت: شرکت های خارجی در صورت تخلف از انتقال فناوری جریمه می شوند

«محمدرضا مقدم» امروز (سه شنبه) در نشست خبری بر لزوم بررسی شیوه افزایش منابع مالی شرکت های داخلی برای رقابت با شرکت های خارجی تاکید کرد.
وی گفت: در شرکت های اکتشاف و تولید باید مشارکت مالی میان شرکت های ایرانی و خارجی شکل گیرد، البته ممکن است در مرحله اول مشارکت محدود باشد اما در همان شرایط نیز باید شرکت های ایرانی وارد ریسک شوند و شانه به شانه شرکت های خارجی کار کنند.
مقدم ادامه داد: شرکت های خارجی انتظار دارند طرف ایرانی نیز ریسک مالی کند تا از سود آن بهره گیرد.
وی افزود: ممکن است با توجه به توان شرکت های ایرانی، در مراحل اولیه این مشارکت از نظر حجم منابع مالی کوچک باشد که به همان نسبت نیز سرعت انتقال فناوری کم می شود.
مقدم درباره توانایی مالی شرکت های ایرانی گفت: منابع مالی پیمانکاران خارجی نیز به طور کامل برای خودشان نیست و آنها از بانک ها یا موسسه های دیگر قرض می گیرند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت اضافه کرد: پیمانکاران داخلی نیز باید وارد این مسیر شوند و سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری متقاعد کنند؛ وقتی سرمایه گذار احساس کند سرمایه گذاری وی با سود همراه خواهد بود بدون شک به آن اقدام می کنند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره تشکیل شرکت های اکتشاف و تولید (یی اند پی-E&P) گفت: تشکیل این شرکت های سبب تضعیف نقش حاکمیتی شرکت ملی نفت ایران نمی شود، زیرا شرکت ملی نفت ایران حتی با تشکیل این شرکت ها نقش کارفرمایی خود را حفظ می کند.
وی درباره برنامه دولت برای حمایت از شرکت های اکتشاف و تولید ادامه داد: پاسخگویی در این زمینه، مربوط به دولت است؛ اما آیا به واقع می شود منابع عمومی را در اختیار پیمانکار خصوصی قرار داد و آیا پیمانکار خصوصی با منابع عمومی ریسک می کند؟
به گزارش ایرنا، وزارت نفت با ارایه مدل جدید قراردادهای نفتی قصد دارد با مشارکت شرکت های خارجی، روند توسعه طرح های نفتی را شتاب بیشتری دهد.
قرار است در قالب این مدل جدید قراردادی، منابع خارجی جذب شود و شرکت های بین المللی نیز در طرح های توسعه حضور پیدا کنند.
البته وزارت نفت برای حمایت از شرکت های داخلی، حضور شرکت های بین المللی را به شراکت آنها با طرف های ایرانی مشروط کرده است.
قرار است از طریق این فرایند، شرکت های اکتشاف و تولید (یی اند پی-E&P) که قادر به اجرای پروژه های بزرگ صنعت نفت از مرحله اکتشاف تا توسعه و تولید نفت و گاز باشند، در داخل کشور شکل بگیرد.
اقتصام**3065**2022**1961

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده