ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

غربالگری زوجینی که دو سال اول ازدواج فرزنددار نشدند

عکس یک مسؤل وزارت بهداشت گفت: معاون اول رئیس جمهور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، عملکرد نهادها در بحث سیاست‌های جمعیتی را رسانه‌ای کند، از غربالگری ناباروری و ادغام آن برای پرونده الکترونیک زوجینی که طی دو سال اول ازدواج خود صاحب فرزند نشدند، خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی - معاون فنی دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در نشست خبری روز ملی جوان و جمعیت از غربالگری ناباروری و ادغام آن برای پرونده الکترونیک زوجینی که طی دو سال اول ازدواج خود صاحب فرزند نشدند، خبر داد و اظهار داشت: نمی‌توان تغییرات جمعیتی در ایران را که طی 20 سال اتفاق افتاده به سرعت بازگرداند، زیرا در فرانسه نیز 200 سال طول کشید، ولی به طور کلی نرخ زاد و ولد در کشور با وجود نوسان‌هایی که داشته طی دو سال اخیر رو به افزایش بوده است.

اسلامی با اشاره به هدف‌گذاری که برای برنامه ششم توسعه صورت گرفته است، گفت: باید میزان مرگ نوزاد به کمتر از 7 مورد در هر 1000 تولد زنده برسانیم و برای سال 2030 نیز هیچ مرگ نوزاد قابل اجتنابی نداشتیم. در عین حال این کاهش مرگ و میر باید در تمامی گروه‌های سنی اتفاق بیفتد.

وی درباره رضایت وزارت بهداشت از عملکرد سایر دستگاه‌های مرتبط با بهبود نرخ جمعیت در کشور گفت: ما در بحث سالمندان با وزارت ارشاد همکاری خوبی داریم، مرکز آمار ایران نیز در زمینه رصد سیاست‌ها پیگیر است. بعضی از دستگاه‌ها به خوبی فعالیت می‌کنند، اما ما نمی‌توانیم در این مورد که کدام دستگاه‌ها بهتر عمل می‌کنند نظر دهیم چراکه رصدکننده اصلی نیستیم و باید معاون اول رئیس جمهور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان رصد کننده اصلی عملکرد نهادهای در بحث سیاست‌های جمعیتی را اعلام کند.

معاون فنی دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که نقش وزارت بهداشت برای ادامه تحصیل دخترانی که زیر 18 سال باردار می‌شوند نیز اظهار کرد: ما برای این گروه بسته‌های خدمتی ویژ‌ه‌ای در نظر گرفتیم اما سیاستگذار اصلی نیستیم.

اسلامی در ادامه یکی از مهم‌ترین مشکلات زوج‌های نابارور را هزینه بالای درمان ناباروری عنوان کرد و گفت: طی دو سالی که از عمر دولت یازدهم می‌گذرد، داروهای ناباروری یا در داخل تولید شدند یا تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفتند، همچنین طرح حمایت زوجین نابارور که در وزارت بهداشت تدوین شده است، همچنین تعداد مراکز ناباروری افزایش و استانداردهای آنها بهبود می‌یابد و منابع مالی نیز در اختیار مراکز ارائه کننده خدمت قرار داده می‌شود تا زوجین خدمات بهتری ارائه کنند.

جوانان بیشتر در تصادفات می‌میرند

همچنین در ادامه این نشست خبری گلایول اردلان - رئیس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت در خصوص آخرین اقدامات این وزارتخانه در حوزه بهبود سلامت جسمی و روانی جوانان اظهار داشت: تدوین سند سلامت جوانان با محوریت وزارت بهداشت در راستای ازدواج سالم و همچنین با تاکید بر عوامل اجتماعی موثر در آنها جزو سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب بود. این سند در طرح تحول نظام سلامت ادغام شد و سال گذشته تربیت سفیران سلامت دانشجو با رویکرد سبک زندگی سالم و همچنین ترویج ازدواج سالم یکی دیگر از اقدامات ما بود.

رئیس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت همچنین افزایش سن ازدواج در دختران و پسران را باعث کاهش نرخ فرزندآوری و افزایش رفتارهای مخاطره‌آمیز عنوان کرد و ادامه داد: برهمین اساس برنامه‌ای با رویکرد سلامت معنوی، جسمی و اجتماعی تدوین و در قالب بسته‌های خدمتی در 200 هزار نسخه تکثیر شد. این بسته‌ها عمدتاً در خصوص ازدواج شاد، سالم، پایدار بودند که در تمام کارگاه‌های آموزشی ازدواج سالم در اختیار گروه سنی جوان قرار گرفتند.

اردلان همچنین به ارائه بسته خدمتی جوانان به طور ادغام یافته در برنامه‌های شبکه بهداشتی و درمانی حاشیه شهرها اشاره کرد و افزود: روند مرگ و میر در جوانان به خصوص در حوادث ترافیکی از سال 75 تا سال 94 رو به رشد بوده است و 30 درصد از کل علل مرگ و میر مربوط به حوادث ترافیکی است که عمده آن در گروه جوانان به خصوص مردان اتفاق می‌افتد. همچنین سوءمصرف مواد و ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر نیز در رتبه‌های دوم و سوم مرگ و میر قرار دارند که در همین راستا ما در حال تدوین بسته‌های آموزشی هستیم.

رئیس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت تدوین نظام مراقبت از رفتارهای مخاطره‌آمیز مانند دخانیات، سوءمصرف مواد، فعالیت فیزیکی نامناسب، روابط جنسی پرخطر و... را یکی دیگر از برنامه‌های در دستور کار این اداره عنوان کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده