ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ماجرای کاهش ساعات درس دینی چه بود؟

روز گذشته مصاحبه مدیر گروه درسی قرآن و معارف اسلامی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، سر و صدای زیادی به پا کرد.
آقای سید محمد دلبری به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «ساعت درس دینی در دوره متوسطه دوم از ۱۰ ساعت به ۶ ساعت کاهش یافته، این در حالی است که جامعه از نبود تربیت دینی رنج می‌برد نه نبود فیزیک، شیمی و ریاضی.»
به گزارش فردا، روز گذشته مصاحبه مدیر گروه درسی قرآن و معارف اسلامی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، سر و صدای زیادی به پا کرد. آقای سید محمد دلبری به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «ساعت درس دینی در دوره متوسطه دوم از ۱۰ ساعت به ۶ ساعت کاهش یافته، این در حالی است که جامعه از نبود تربیت دینی رنج می‌برد نه نبود فیزیک، شیمی و ریاضی.»

او درباره کاهش ساعات درس دینی و معارف اسلامی در دوره متوسطه دوم و اعتراض معلمان دینی نسبت به این مصوبه اظهار داشت:‌ «نگاه ما در بخش تألیف کتب دینی و معارف اسلامی این است که در شرایط اجتماعی موجود و شبهات مطرح برای جوانان نیاز به مباحث دینی نه‌تنها کمتر نشده بلکه بیشتر نیز شده است و این مباحث را در جلسات شورای عالی آموزش ‌و پرورش بیان کردیم.»

دلبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این پرسش که ساعت درس دینی به چه میزان کاهش یافته است؟ گفت: «در سال اول متوسطه از چهار ساعت به دو ساعت، در سال دوم متوسطه از سه ساعت به ۲ ساعت و در سال سوم متوسطه نیز از سه ساعت به ۲ ساعت کاهش پیدا کرده و در مجموع ساعت درس دینی از ۱۰ ساعت به ۶ ساعت در دوره متوسطه دوم کاهش یافته است.»

برای دروس جدید ساعت کم داشتیم

پس از انتشار این مصاحبه، واکنش‌های زیادی در فضای مجازی شکل گرفتند تا جایی که ساعتی بعد دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ناچار به واکنش شد. آقای مهدی نویدادهم به اظهارات دلبری واکنش نشان داد و به خبرگزاری مهر گفت: تمام تغییرات کتاب‌های درسی و محتوای درسی و سایر حوزه‌ها در آموزش و پرورش، بر اساس مفاد سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش انجام می‌شوند که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده‌اند یا بر اساس برنامه درسی ملی است که به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده. همچنین رسالت آموزش و پرورش از انحصار در امور آموزشی به فعالیت‌های آموزشی و تربیتی در ساحت‌های شش‌گانه از جمله تربیت بدنی، اجتماعی، سیاسی و هنری تغییر می‌یابد.

نویدادهم ادامه داد: «با رعایت این اصول، جداول دروس باید بازنگری شود؛ بنابراین اگر درس جدیدی با اهداف جدید ایجاد شود، باید از ساعات یک درس کم شده و برای درس جدید برنامه‌ریزی شود که این کار، یک فرایند تخصصی است که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی انجام می‌شود.»

ادهم در بخش دیگری از پاسخ خود اشاره کرد: «کل ساعات هفتگی آموزش دینی و قرآن در ۱۲ پایه تحصیلی در نظام آموزشی قبلی، ۴۶ ساعت در هفته بوده است که بعد از استقرار نظام جدید آموزشی در سال‌های اخیر، این ساعات برای رشته‌های ریاضی و تجربی با یک ساعت کاهش به ۴۵ ساعت در هفته رسیده است.

انتقاد برخی دبیران از کاهش ساعت درس دینی

این در حالی است که دبیران دینی از این موضوع ابراز نارضایتی کرده اند. خانم بیات که سال هاست دبیر درس دین و قرآن است نسبت به کم شدن ساعت این درس انتقاد می کند و به خبرنگار «فردا» می گوید: من به عنوان دبیری که ۲۸سال تجربه تدریس درس دینی و قرآن را دارم از شنیدن این خبر شوکه شدم. بعد از تغییر آرایش های مقاطع تحصیلی این بار نوبت به یکی از بی سابقه ترین برنامه ها رسیده است. آن هم کاهش ساعت درسی به این مهمی است.

او ادامه می دهد: ساعت درس یعنی از ۴ساعت در مقطع تحصیلی اول، دوم و سوم دبیرستان از سه ساعت به دو ساعت تغییر کرده است. در مجموع ساعت تدریس ما از ۹ساعت به ۶ساعت تقلیل پیدا کرده است.

کاهش ساعات درس دینی و قرآن در زمانی اتفاق افتاده که دانش آموزان در حساس ترین مرحله زندگی شان قرار دارند و هر شبهات دینی جدید ذهن آنها را درگیر خواهد کرد. مگر در درس شیمی، ریاضی و فیزیک چند شبحه وجود دارد؟ که باید زمان بیشتری را به آنها اختصاص دهیم؟ در حالی که در درس دینی شبحات فراوانی وجود دارد. مسلما در کنار این شبهاتی که در حال القا شدن است «سه ساعت» اصلا کفاف نمی دهد. حال اگر این سه ساعت به دو ساعت کاهش یابد مشخص نیست که چطور سوالات بچه ها باید پاسخ داده شود؟

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت الف-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده