ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دادگاه لغو قرارداد واگذاری دو جزیره مصری به سعودی ها تعویق افتاد

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه از قاهره، دادگاه عدالت اداری مصر، علت تاخیر بررسی این پرونده را اطلاع رسانی به دولت مصر و الزام آن برای ارائه رونوشتی از متن قرار داد به همراه پیوستی از نقشه خطوط مرزی آبی مصر و عربستان به دادگاه عنوان کرد.
در جلسه امروز دادگاه شماری از چهره های برجسته سیاسی، مطبوعاتی و حقوقی مصر از جمله عبدالمنعم ابوالفتوح و حمدین صباحی از کاندیداهای سابق ریاست جمهوری مصر و خالد داوود سخنگوی پیشین حزب قانون مصر حضور داشتند.
طارق العوضی وکیل و حقوقدان مصری در جلسه امروز دادگاه گفت: این قرارداد بخشی از سرزمین مصر که متعلق به مردم از گذشته تا حال بوده را به سعودی ها واگذار کرده است.
همچنین خالد علی حقوقدان مصری که دادخواست لغو این قرارداد را تنظیم کرده است، گفت: دادگاه باید قرارداد تعیین دوباره خطوط مرزی آبی مصر و عربستان را به پارلمان مصر ارائه کرده تا براساس ماده 151 قانون اساسی این قرارداد به همه پرسی عمومی گذاشته شود.
جلسه نخست دادگاه لغو قرارداد واگذاری جزایر تیران و صنافیر امروز بدون حضور رسانه ها برگزار شد.
ده ها معترض واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان نیز در بیرون دادگاه حضور یافتند.
روز گذشته گروه های سیاسی و جوانان مصری مردم را برای تظاهرات علیه واگذاری دو جزیره این کشور به سعودی ها فراخوان کردند.
منابع قضایی پیشتر 152نفر را به اتهام شرکت در تظاهرات علیه تصمیم عبدالفتاح السیسی درباره این دو جزیره به دو تا سه سال زندان محکوم کرده بود.
ملک سلمان پادشاه عربستان در جریان سفر اخیر خود به مصر، چند توافقنامه اقتصادی و سیاسی را با کشور میزبان منعقد کرد که یکی از آنها، توافق تعیین مرزهای آبی جدید بین دو کشور بود.
به موجب این توافق، جزایر تیران و صنافیر به عنوان بخشی از خاک سعودی شناخته می شود.
دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر از واگذاری دو جزیره مصری تیران و صنافیر به عربستان در جریان سفر ملک سلمان پادشاه این کشور به قاهره که باعث خشم اقشار وسیعی از شهروندان مصر شده است، دفاع کرد و گفت که مصر قلمروی خود را تسلیم نکرده، بلکه صرفا حق سعودی ها را به آنها اعاده کرده است.
خاورم**9365**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده