ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اختلاف عمیق اروپائی ها در باره لیبی

به گزارش رسانه های عربی زبان، درحالی که ایتالیا و انگلیس خواستار حمایت از شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی هستند و از طرح وفاق ملی لیبی مبنی بر برداشتن تحریم واردات سلاح به لیبی حمایت می کنند، آلمان به قدرت شورای ریاست جمهوری لیبی در ادامه برقراری ثبات و حاکمیت قانون در این کشور با دیده تردید آمیز نگاه می کنند.
به اعتقاد تحلیلگران مسائل لیبی، کنفرانسی که روسیه و چین به عنوان دو عضو مهم شورای امنیت در آن حضور ندارند، درواقع بیانگر این است که جامع جهانی تمایل چندانی ندارد تا از شورای ریاست جمهوری لیبی حمایت کند.
شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی روز گذشته حکمی را صادر کرد که به موجب آن به وزرای این کابینه اختیار داد تا کار خود را آغاز کنند، این اقدام با وجود آن صورت گرفت که این نمایندگان هنوز نتوانسته اند به صورت رسمی از مجلس لیبی رای اعتماد بگیرند.
«فلیپ هاموند» وزیر امورخارجه انگلیس از این اقدام دولت وفاق ملی استقبال کرد و افزود: این اقدام دولت لیبی اقدامی درجهت تکمیل مراحل توافق سیاسی صورت می گیرد.
از سوی دیگر پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا، از قانون شورای ریاست جمهوری مبنی بر تشکیل گارد ریاست جمهوری لیبی حمایت کرد و از آن به عنوان نیروی قانونی این کشور آفریقایی نام برد.
اما در مقابل «فرانک اشتان مایر» وزیر امورخارجه آلمان با بیان این که هم چنان مبهم است که دولت وفاق ملی لیبی قادر خواهد بود تا به نآرامی های این کشور پایان دهد، ثبات را به کشور برگردانده و حاکمیت قانون را به اجرا گذارد، تاکید کرد: این سوال همچنان به قوت خود باقی است.
از سوی دیگر، وزیر امورخارجه آلمان روز سه شنبه در صفحه توییتر خود وجود اختلاف بین کشورهای شرکت کننده در کنفرانس دیروز وین در باره نقش خلیفه حفتر در آینده لیبی را بازتاب داده و تاکید کرد: ما ژنرال حفتر را یک شخصیت کلیدی در لیبی می دانیم و در روزهای آینده همه تلاش ها صورت خواهد گرفت تا راه حلی برای اختلافات موجود بین دولت طبرق (شرق لیبی) و دولت طرابلس (درغرب این کشور) صورت گیرد.
اشتان مایر با اشاره به این که سهیم شدن ژنرال حفتر در عملیات سیاسی با هدف جلوگیری از تجزیه لیبی انجام می گیرد، تاکید کرد: نقش حفتر در آینده سیاسی لیبی محور اصلی در نشست وین خواهد بود.
در بین کشورهای عربی نیز این دو دستگی به چشم می خورد، به عنوان مثال عبدالقادر المساهل وزیر امورخارجه الجزایر از حمایت بی قید و شرط کشورش از دولت وفاق ملی سخن گفته است، درحالی که «سامح شکری» وزیر امورخارجه مصر به لزوم بازنگری در علل توقف روند سیاسی در لیبی از زمان امضای توافق سیاسی در لیبی» خبر داده و گفت: قاهره از ارتش لیبی، نمایندگان مجلس این کشور به عنوان یک شریک کلیدی در توافق سیاسی در این کشور حمایت خواهد کرد.
شکری در پایان گفته است: دولت وفاق ملی لیبی باید بتواند از حمایت داخلی نیز برخوردار شود که این کار با کسب رای اعتماد از مجلس نمایندگان خواهد بود.
در همین حال، جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: برای مبارزه با داعش، دولت لیبی از سوی کشورهای غربی مجهز به سلاح خواهد شد.
خاورم**9363**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده