نقش رسانه در جهت دهی مناسب به روابط ایران و عراق بی بدیل است

ماجد فاضل الزبون روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برگزاری این جشنواره باعث عمیق تر شدن روابط مبتنی بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی 2 کشور می شود و مسائل و مشکلات منطقه را می توان در آن حل کرد.
وی افزود: ایران در برگزاری جشنواره ها تجربه خوبی دارد و برگزاری چنین برنامه هایی از یک طرف، مرز مشترک و فرصت های پیش رو را مورد توجه قرار داده و از طرفی موانع توسعه و امنیت پایدار منطقه را بر پایه اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی را مورد بررسی قرار می دهد.
رئیس خانه مطبوعات عراق گفت: حضور مقامات برجسته 2 کشور در یک رویداد فرهنگی و هنری نشان دهنده قدرت تاثیر گذاری بالای این جشنواره فرهنگی بر روابط منطقه ای و بین المللی است.
وی در رابطه با روزنامه های فعال در عراق افزود: بعد از سقوط نظام در کشور عراق سازمان ها و احزاب مختلفی با ظهور بازرگانان و تاجران شکل گرفتند وبه دلیل نبود یک قانون منظم هر کدام از این گروه ها یک روزنامه راه اندازی کردند.
وی ادامه داد: به دلیل این بی نظمی ها روزنامه های بیشماری در عراق در مقطع های مختلف شکل گرفته که اکثر آنها به سمت و سوی سیاسی کشیده شده است وخط مشی انتخابات در این کشور را رقم زدند.
ماجد فاضل الزبون در ادامه گفت: این روزنامه که بدون هیچ قانونی شکل گرفتند بعد از مدت ها به دلیل از دست دادن حمایت مالی، کاهش قیمت نفت و عدم وجود نیروهای متخصص از میدان خارج شده و تعداد آنها از صدها روزنامه به 10 روزنامه کاهش پیدا کرد.
رئیس خانه مطبوعات عراق با اشاره به تعداد محدود روزنامه ها در این کشور تاکید کرد: در حال حاضر روزنامه های فعال در این کشور یا توسط احزاب سیاسی یا از طریق بازرگانان و تاجران و بخش های تجاری حمایت مالی می شوند.
وی به عنوان یک فرد رسانه ای متخصص افزود: روزنامه های سیاسی و مجله های تخصصی زنان، جوانان و اقتصاد بسیار کم هستند و معتقدم این مشکل در بسیاری از کشور های منطقه نیز وجود دارد و دلیل این امر وجود شبکه های ماهوار های و شبکه های مجازی است.
ماجد فاضل الزبون با اشاره به جایگزینی این شبکه ها و سرعت انتشار آنها یادآور شد: اگر به برنامه های صدا و سیما همچنین روزنامه ها توجه کنیم اکثر اخبار ورزشی و غیره هستند بدون اینکه به اقتصاد بپردازند واین به دلیل نبودن یک برنامه مدون و تخصصی برای این موضوع است.
رئیس خانه مطبوعات عراق خاطر نشان کرد: عدم به کار گیری نیروی متخصص در چاپ نشریات، اقتصاد ضعیف، رکود اقتصادی، جنگ بر ضد تروریسم باعث شده روزنامه و مطبوعات جایگاه خود را ازدست دهند.
وی در رابطه با آزادی بیان در این کشور اظهار کرد: این آزادی در کلام هست ولی در عمل وجود ندارد و آزادی کاملی در این رابطه وجود ندارد و خط مشی آنها با رای و نظر حمایت کننده روزنامه چه سیاسی و چه تاجران و صاحبان قدرت مشخص می شود در غیر این صورت منتقد با مجازات مواجه است.
وی در رابطه با آموزش خبرنگاران و روزنامه نگاران گفت: دوره های آموزشی در بغداد تشکیل می شود و دانشجوانی هستند که برای تحصیلات به خارج از عراق اعزام می شوند و بعد از اتمام تحصیلات در زمینه های مختلف خبری فعالیت خود را آغاز می کنند.
ماجد فاضل الزبون با رضایت از برگزاری و میزبانی این جشنواره مطبوعاتی گفت: امیدواریم هر روز شاهد برگزاری چنین جشنواره های فرهنگی برای تبادل اطلاعات و نزدیک شدن فرهنگ به خصوص 2 کشور دوست و همسایه ایران و عراق باشیم و همه افراد و مسئولین باعث توسعه و گسترش روابط 2 کشور شوند.
7180/6034

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقش رسانه در جهت دهی مناسب به روابط ایران و عراق بی بدیل است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X