ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نقش رسانه در جهت دهی مناسب به روابط ایران و عراق بی بدیل است

ماجد فاضل الزبون روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برگزاری این جشنواره باعث عمیق تر شدن روابط مبتنی بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی 2 کشور می شود و مسائل و مشکلات منطقه را می توان در آن حل کرد.
وی افزود: ایران در برگزاری جشنواره ها تجربه خوبی دارد و برگزاری چنین برنامه هایی از یک طرف، مرز مشترک و فرصت های پیش رو را مورد توجه قرار داده و از طرفی موانع توسعه و امنیت پایدار منطقه را بر پایه اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی را مورد بررسی قرار می دهد.
رئیس خانه مطبوعات عراق گفت: حضور مقامات برجسته 2 کشور در یک رویداد فرهنگی و هنری نشان دهنده قدرت تاثیر گذاری بالای این جشنواره فرهنگی بر روابط منطقه ای و بین المللی است.
وی در رابطه با روزنامه های فعال در عراق افزود: بعد از سقوط رژیم بعث در کشور عراق سازمان ها و احزاب مختلفی با ظهور بازرگانان و تاجران شکل گرفتند وبه دلیل نبود یک قانون منظم هر کدام از این گروه ها یک روزنامه راه اندازی کردند.
وی ادامه داد: به دلیل این بی نظمی ها روزنامه های بیشماری در عراق در مقطع های مختلف شکل گرفته که اکثر آنها به سمت و سوی سیاسی کشیده شده است وخط مشی انتخابات در این کشور را رقم زدند.
ماجد فاضل الزبون در ادامه گفت: این روزنامه ها که بدون هیچ قانونی شکل گرفتند بعد از مدت ها به دلیل از دست دادن حمایت مالی، کاهش قیمت نفت و عدم وجود نیروهای متخصص از میدان خارج شده و تعداد آنها از صدها روزنامه به 10 روزنامه کاهش پیدا کرد.
رئیس خانه مطبوعات عراق با اشاره به تعداد محدود روزنامه ها در این کشور تاکید کرد: در حال حاضر روزنامه های فعال در این کشور یا توسط احزاب سیاسی یا از طریق بازرگانان و تاجران و بخش های تجاری حمایت مالی می شوند.
وی به عنوان یک فرد رسانه ای متخصص افزود: روزنامه های سیاسی و مجله های تخصصی زنان، جوانان و اقتصاد بسیار کم هستند و معتقدم این مشکل در بسیاری از کشور های منطقه نیز وجود دارد و دلیل این امر وجود شبکه های ماهواره ای و شبکه های مجازی است.
ماجد فاضل الزبون با اشاره به جایگزینی این شبکه ها و سرعت انتشار آنها یادآور شد: اگر به برنامه های صدا و سیما همچنین روزنامه ها توجه کنیم اکثر اخبار ورزشی و غیره هستند بدون اینکه به اقتصاد بپردازند واین به دلیل نبودن یک برنامه مدون و تخصصی برای این موضوع است.
رئیس خانه مطبوعات عراق خاطر نشان کرد: عدم به کار گیری نیروی متخصص در چاپ نشریات، اقتصاد ضعیف، رکود اقتصادی، جنگ بر ضد تروریسم باعث شده روزنامه و مطبوعات جایگاه خود را ازدست دهند.
وی در رابطه با آزادی بیان در این کشور اظهار کرد: این آزادی در کلام هست ولی در عمل وجود ندارد و آزادی کاملی در این رابطه وجود ندارد و خط مشی آنها با رای و نظر حمایت کننده روزنامه چه سیاسی و چه تاجران و صاحبان قدرت مشخص می شود در غیر این صورت منتقد با مجازات مواجه است.
وی در رابطه با آموزش خبرنگاران و روزنامه نگاران گفت: دوره های آموزشی در بغداد تشکیل می شود و دانشجویانی هستند که برای تحصیلات به خارج از عراق اعزام می شوند و بعد از اتمام تحصیلات در زمینه های مختلف خبری فعالیت خود را آغاز می کنند.
ماجد فاضل الزبون با رضایت از برگزاری و میزبانی این جشنواره مطبوعاتی گفت: امیدواریم هر روز شاهد برگزاری چنین جشنواره های فرهنگی برای تبادل اطلاعات و نزدیک شدن فرهنگ به خصوص 2 کشور دوست و همسایه ایران و عراق باشیم و همه افراد و مسئولین باعث توسعه و گسترش روابط 2 کشور شوند.
7180/6034 /1596

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X