ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همکار معلم فداکار خاشی: ظاهر گنگوزهی خبر از مرگ نمی داد

عبدالناصر شهنوازی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لحظه فروریختن دیوار بر روی همکارانمان حمیدرضا گنگوزهی و عبدالرئوف شهنوازی در محوطه مدرسه حضور داشتم که پس از وقوع حادثه به سرعت با همکاری مردم این دو معلم فداکار را از زیر آوار خارج کردیم.
وی اظهار داشت: حمید رضا گنگوزهی را وقتی از زیر آوار بیرون آوردیم با ما صحبت می کرد و جویای حال همکار خود بود و با توجه به اینکه احتمال وارد آمدن جراحت داخلی به وی بود به دلیل نداشتن درمانگاه مناسب در محل او را با وسیله نقلیه شخصی به سمت شهر میرجاوه حرکت دادیم.
شهنوازی ادامه داد: پس از عبور از مسیر سخت ریگزارها و طی کردن مسافتی طولانی به دلیل این که در همان روز بازدید کننده از خاش داشتیم و باید یکی از ما سه نفر در مدرسه حاضر می بود و با توجه به اینکه به حیات همکارم امید داشتم به اصرار عبدالرئوف شهنوازی به محل خدمتم بازگشتم.
وی اظهار داشت: مدت کمی برای انجام روال قانونی کارها در محیط پاسگاه مرزی معطل ماندیم و هرگز به فکر درخواست بالگرد و یا امکانات دیگر نبودیم چون فکر می کردیم همکارمان زنده می ماند اما متاسفانه حمید رضا به دلیل شدت جراحات وارده به درون بدن و خون ریزی های داخلی فوت کرد.
داوود براهویی مسئول مشارکتهای اداره آموزش و پرورش شهرستان خاش نیز گفت: در روز حادثه قصد انجام ماموریتی به منطقه مرزی روتک را داشتیم که در میان راه با خبر شدیم این حادثه رخ داده است.
وی افزود: بنده به همراه تیم بازدید کننده برای بررسی اوضاع عازم منطقه شدیم که در بین راه مرزی با همکاران خود دیدار کردیم.
براهویی ادامه داد: پس از اطلاع از حادثه درخواست کمک کردیم و با مجموعه آموزش و پرورش هماهنگی لازم را انجام دادیم تا مقدمات انتقال همکار فوت شده و مجروح به مراکز درمانی خاش به سهولت صورت پذیرد.
عبدالرئوف شهنوازی معلم فداکار خاشی که همراه حمید رضا گنگوزهی برای نجات جان سه دانش آموز زیر آوار مانده بود، گفت: به اتفاق حمید رضا در محوطه مدرسه بودیم که وی متوجه سه دانش آموز در کنار دیواری که از باران شب گذشته نم کشیده بود شد با وزش باد احتمال ریزش دیوار می رفت که هر دو نفرمان به سمت دانش آموزان دویدم و آنان را از خطر آوار دور کردیم اما دیوار بر روی خودمان فروریخت.
وی افزود: از آنجایی که حمید رضا بیشتر در زیر آوار گرفتار شده بود همکار دیگرمان با کمک مردم ما را از زیر آوار خارج کرده و به وسیله نقلیه یکی از روستاییان با شتاب هر دو نفرمان را به سمت میرجاوه حرکت دادند.
این معلم فداکار اظهار داشت: تلاش برای درمان گنگوزهی و استرس حادثه موجب شد تا تنها به انتقال وی فکر کنیم و حتی به فکر در خواست کمک از هلال احمر و اورژانس هوایی نبودیم با وجودی که احتمال مرگ نمی دادیم اما متاسفانه حمید رضا در میانه راه جان به جان آفرین تسلیم کرد.
وی با قدردانی از مردم محل گفت: پس از فوت مرحوم گنگوزهی و رسیدن همکارانمان و آمبولانس اورژانس میرجاوه (در مسیر راه با اورژانس میرجاوه تماس گرفته و در خواست آمبولانس کردیم) تصمیم گرفته شد که هر دو نفرمان را به بیمارستان خاش منتقل کنند.

روایتی تلخ از زندگی مرزنشینان روتک و معلمان فداکار خاشی
ساکنان منطقه مرزی خاش سیستان و بلوچستان در کنار سخاوت و مهربانی خود روایتگر زندگی سخت و مشقت باری هستند و برای رفع مشکلات خود توجه ویژه مسئولان را برای تامین نیازهای آموزشی، فرهنگی، اقتصادی و معیشتی انتظار می کشند.
پس از انجام هماهنگی با فرمانداری های خاش و میرجاوه و فرماندهی مرزبانی میرجاوه برای تهیه گزارش عازم منطقه مرزی روتک شدیم، مکانی که معلمان فداکار خاشی برای انجام وظیفه و کمک به تعلیم و تربیت آینده سازان جامعه مسافتی افزون بر350 کیلومتر را می پیمودند.
انجام وظیفه در این منطقه مرزی و سخت گذر و دور بودن از خانواده، نداشتن امکانات و تجهیزات مناسب آموزشی، تفریحی و فرهنگی و اجتماعی و سختی های زندگی در کنار مرزنشینان واقعا عشق می خواهد.
معلمان فداکار و مرزداران غیور خاشی با ایثارگری و گذشت و عشق و علاقه به خدمت و پاسداری از مرزهای میهن اسلامی تمام سختی ها را آسان می کند و مصداق واقعی خدمت را معنا می بخشند.
سختی های عبور و مسافت طولانی در جاده مرزی ناهموار و عبور از ایستهای پر تعداد بازرسی مرزبانی و گذر از جاده های خاکی و پر از ماسه بادی که اگر لاستیک ها پرباد باشند و راننده مهارت حرکت دادن خودرو را نداشته باشد؛ طی مسیر در این نقطه صفر مرزی سخت و دشوار خواهد بود.
در این منطقه مرزی مردم از نداشتن امکانات مناسب آموزشی و فرهنگی و تفریحی مناسب رنج می برند؛ دانش آموزان روتک خاش از داشتن مدرسه استاندارد، سرویس بهداشتی، اماکن و فضاهای مناسب برای ورزش و تفریح محروم هستند.
چهره های معصوم کودکان و زنان و مردان سخت کوش حکایتگر، زندگی سخت و طاقت فرسایی است که برای بسیاری از مردم قابل تحمل نیست.
یکی از روستاییان روتک می گفت: با وجود سفر وزیر آموزش و پرورش به شهرستان خاش و قولهای مسئولان هنوز برای منطقه مرزی روتک در بخش آموزشی اقدامات موثری انجام نشده است.
هنوز مدرسه های قدیمی و فرسوده در کنار دیوارهای فرسوده منازل قدیمی در منطقه مرزی روتک پا برجا هستند و نداشتن تجهیزات و امکانات آموزشی و سرویسهای بهداشتی مناسب به خوبی مشهود است.
*گپ و گفتی با معلمان روتک
یکی از معلمان شاغل در این منطقه می گفت: بیشتر معلمانی که در این منطقه خدمت می کنند استخدام رسمی نیستند و بعضا با حقوق حدود450 تا 600 هزار تومان گذران زندگی می کنند، این در حالی است که اگر حقوقی افزون بر دو میلیون تومان و بالاتر دریافت کنند بازهم ناچیز است و قطعا سختی های کار و زندگی را جبران نخواهد کرد.
یکی از همکاران معلمان فداکار که در لحظه وقوع حادثه در محل حضور داشته و با کمک اهالی دو مصدوم حادثه را با خودروی شخصی به سمت میرجاوه انتقال داده است، به خبرنگار ایرنا گفت: جای خالی همکار عزیزمان مرحوم گنگوزهی در هفته معلم امسال غم بزرگی بر مدرسه و دلهای معلمان و دانش آموزان حاکم کرده بود.
عبدالناصر شهنوازی افزود: عشق به تعلیم و تربیت و خدمت در راه آموزش فرزندان این مرز و بوم تمام سختی ها را برای معلمان آسان می کند.
فرهاد شهنوازی از شاگردان معلم فداکار حمیدرضا گنگوزهی هم از لحظات سخت آن روز گفت و افزود: آرزوی من این است که بتوانم ادامه دهنده راه معلم فداکارم باشم.
فاروق آذرنوش یکی دیگر از دانش آموزان مدرسه با قرائت انشائی ارادت خود را نسبت به معلم فداکارش ابراز داشت.
وی گفت: گفتن از معلم خوبمان و فداکاری های ایشان سخت است لذا امیدواریم روح بلند وی در جوار بهترین حرمتهای خداوند متعال شاد باشد.
علی دامنی پور نیز بیان کرد: معلمان فداکار و ایثارگر مدرسه ما همیشه در قلبمان جای دارند و در تاریخ جاودانه هستند.
بهنام سنجرزهی دانش آموزی دیگر این مدرسه هم اظهار داشت: ادامه دادن راه معلمان فداکار افتخاری بزرگ برایمان خواهد بود به همین سبب تلاش می کنیم با خوب درس خواندن مقام و منزلت آنان را گرامی بداریم.
وی اضافه کرد: از مسئولان انتظار داریم به ما و مدرسه مان رسیدگی کنند و بیایند ببینند که ما در چه شرایطی درس می خوانیم.
وی تهیه و تامین امکانات علمی و آموزشی در منطقه مرزی روتک خاش را درخواست کرد و افزود: ما در این مدرسه هیچ گونه امکانات و تجهیزات مناسبی برای درس خواندن، تفریح و ورزش و حداقل بهداشت نداریم.
ضابط شهنوازی منفرد مسئول آموزشی حوزه روتک بخش مرکزی خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در این منطقه افزون بر 210 دانش آموز در پنج واحد آموزشی به تحصیل علم می پردازند که 9 معلم شامل شش نفر خرید خدمت و سه نفر سرباز معلم کار آموزش آنان را بر عهده دارند.
وی افزود: 41 فرد بازمانده از تحصیل در مرز روتک خاش شناسایی شده اند.
شهنوازی اظهار داشت: هم اینک عبدالوحید شهنوازی به عنوان معلم خرید خدمت به جای معلم فداکار مرحوم حمیدرضا گنگوزهی مشغول فعالیت شده و با همکاران خود عبدالناصر و عبدالرئوف شهنوازی در عرصه علم آموزی با آموزش و پرورش همکاری دارد.
وی از نقش عبدالرئوف شهنوازی بعنوان دیگر معلم فداکار خاشی برای کمک به نجات دانش آموزان و نیز اقدام موثر عبدالناصر شهنوازی برای کمک به نجات معلمان فداکار قدردانی کرد.
داوود براهویی مسئول مشارکتهای اداره آموزش و پرورش شهرستان خاش نیز از جذب همسر معلم فداکار توسط وزارت آموزش و پرورش و نیز تامین هزینه های مسکن این خانواده به همت خیران خبر داد.
وی اظهار داشت: در آینده کار تجهیز و آماده سازی فضاهای آموزشی و ساخت مدارس جدید به همت خیران و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان در منطقه مرزی روتک در دستور کار خواهد بود.
حمیدرضا گنگوزهی معلم فداکار و سخت کوش با ایثار و گذشت، شجاعت و مهرورزی را به خوبی معنا کرد و به شاگردانش آموخت که می توان در شرایط سخت هنر نوع دوستی و امدادرسانی را به شیوه ای زیبا در زندگی جاری کرد.
این معلم فداکار خاشی با 25 سال سن دارای دو فرزند دختر سه و چهار ساله بنام های عسل و فاطمه است که عسل از بیماری قلبی و سندرم رنج می برد.
وی پس از پایان تحصیلات و دوران خدمت مقدس سربازی از مهر سال 94 به استخدام آموزش و پرورش در آمد و در مدرسه شهید رحیمی روستای نوک جو از توابع منطقه مرزی روتک بخش مرکزی خاش مشغول به خدمت و عهده دار آموزش 53 دانش آموز ابتدایی و 13 دانش آموز مقطع متوسطه اول شد.
« پسند گنگوزهی» پدر معلم فداکار بیان کرد: صبوری، متانت، اخلاق و گذشت ویژگی مهم و ممتاز فرزندم بود و افتخار می کنیم که با این ایثار و فداکاری نه تنها نام بلوچ و اهل سنت بلکه نام عزتمند اسلام و جامعه ایرانی را سربلند کرد.
وی اظهار کرد: حمید رضا فرزندی صالح و مطیع بود و با احترام گذاشتن به پدر و مادر و خدمت به خلق به چنان مرتبه ای رسید که موجب رضایت خدا و بندگان خدا شد و امیدواریم در آخرت برای ما شفاعت کند.
وی ادامه داد: فرزند ما عشق ورزیدن به آب و خاک و وطن را وظیفه مهم خود می دانست و سعی و تلاشش جمع کردن مال و کسب منافع دنیوی نبود به همین خاطر حضور در منطقه مرزی و کار کردن در شرایط سخت را برگزید.
معلم فداکار مدرسه شهید رحیمی روستای نوکجو شهرستان خاش 15 فروردین امسال با ایثار جان خود، سه دانش آموز مدرسه را از ماندن در زیر آوار و مرگ حتمی نجات داد.
این معلم ایثارگر هنگام وزش گردباد متوجه شد که دیوار مجاور مدرسه که سه دانش آموز در جوار آن قرار گرفته اند به دلیل بارش روزهای گذشته در حال فروریختن است، که سریعا اقدام به نجات دانش آموزان کرده و بعد از نجات آنان، خود گرفتار آوار شده و جان خود را فدا کرد.
خاش از توابع استان سیستان و بلوچستان در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در همسایگی کشور پاکستان قرار دارد.
7310 / 6081 /1596

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X